Yatırım yapmaya başla!

Yellen 2016 Haziran’da Faiz Artırımının Gelebileceğini İşaret Etti!

Yellen 2016 Haziran’da Faiz Artırımının Gelebileceğini İşaret Etti!

Küresel piyasaların dikkatle takip ettiği FED Başkanı Yellen’in açıklamaları dün akşam saatlerinde gerçekleşti. Harvard Üniversitesi’nde oldukça önemli açıklamalarda bulunan Yellen’in para politikası ve enflasyon hakkında yapacağı yorumlar, piyasalarda ana gündem maddesi olmuştu. Bunun temel nedeni ise geçtiğimiz haftadan bu yana piyasalarda, FED’in önümüzdeki ay içerisinde gerçekleştireceği toplantısında faiz artırımına gideceği kanısıydı.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta FED’in Nisan ayında gerçekleştirdiği toplantısına ilişkin tutanaklar kamuyouna açıklanmıştı. Açıklanan tutanaklarda Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyeleri, hedeflenen yüzde 2’lik enflasyon düzeyine ulaşılması halinde önümüzdeki ay faiz artırımına gidilebileceğini işaret etmişlerdi. Uzmanlar ise tutanaklarla ilgili yaptıkları değerlendirmelerde, FED’in Haziran ayında faiz artırımına gitmesinin kuvvetle muhtemel olduğunu dile getirmişlerdi. Uzmanların tutanaklarla ilgili yaptığı açıklamaların detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından piyasalarda FED’in faiz artırımına gideceği kanısı giderek kuvvetlenmişti. Tam da bu noktada FED Başkanı Yellen’in yapacağı açıklamalar giderek önem kazanmıştı. Zira Yellen’in faiz artırımını onaylayan ya da ekonomik risk unsurlarına vurgu yapan bir açıklamada bulunması, piyasalardaki algının değişmesine neden olacaktı. Ancak Yellen, diğer FED başkanlarının da belirttikleri üzere faiz artırımının uygun olabileceğini savundu. Başkan Yellen’in açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Enflasyon yüzde 2 seviyesine birkaç yıl içinde yükselecek!”

Tavsiye Ederiz:
FED’in Faiz Artırımında Haziran hamlesi uygun olacak mı?

FED Başkanı Yellen dün akşam saatlerinde Harvard’da gerçekleştirdiği açıklamasında, ABD ekonomisinin çok büyük aşama kaydettiğini belirterek; yavaşça iyileşmeye devam edileceğini söyledi. İstihdam piyasasının oldukça geliştiğini ve bu doğrultuda istihdama ilave katılımların mümkün olacağını belirten Yellen, enflasyonun mevcut şartlar içerisinde FED’in hedefinden aşağıda seyrettiğini; ancak birkaç yıl içerisinde hedeflenen yüzde 2 seviyesine ulaşılacağını dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Yellen, ABD’de açıklanan ekonomik verilerin FED’in elini kuvvetlendirdiğini belirterek; tahminlerde yanılma olmaması halinde gelecek aylarda gerçekleşecek toplantılar için kademeli ve temkinli faiz artırımının uygun olacağını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum