Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yazlık Bölgelerdeki Satılık Konut Talebinde Artış Var

Emlakjet, Haziran ayı konut verileri ile yazlık ev sahipliği ve kullanım tercihleri araştırması sonuçlarını açıkladı.
Yazlık Bölgelerdeki Satılık Konut Talebinde Artış Var
HABER GİRİŞ

Çevrim içi gayrimenkul platformu Emlakjet, 400 bine ulaşan satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan veri tabanında gerçekleşen hareketlerle 2023 yılı Haziran ayı emlak verilerini yayımladı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), verilerine göre Türkiye genelinde konut satışları Haziran’da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 44 azalarak 83 bin 636 oldu.

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 67 azalarak 13 bin 463, ilk el konut satış sayısı ise geçen ay bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42 azalarak 25 bin 886 olarak gerçekleşti.

Haziran ayında hem satılık fiyatları hem de kiralık fiyatları önceki aya göre yüzde 4 arttı. En çok konut aranan illerden biri olan Konya’da en yüksek fiyat artışı gerçekleşti. Bu ilde satılık konutlarda yıllık yüzde 102, aylık ise yüzde 8 fiyat artışı oldu.

En Yüksek Kira Artışı Bursa-Osmangazi’de

Şubat ayında meydana gelen deprem sonrası kiralık konutlara yoğun bir talep oldu. Bu durum devam ederken, fiyatlar da paralel olarak yükselişini sürdürüyor.

Emlakjet verilerine göre Haziran ayında Bursa-Osmangazi, kiralık konut fiyatlarındaki yüzde 69 artışla Türkiye’deki en yüksek kira artışının yaşandığı ilçe oldu.

GCM Yatırım Banner

Ankete yanıt verenlerin yüzde 85’i yazlık bir bölgede ev sahibi olduğunu, yüzde 69’u kiralamak yerine yazlık sahibi olmayı tercih ettiğini bildirdi. Yazlık ev alanların yüzde 15’i yatırım amaçlı olduğunu söylerken, gelecek yıl yazlık konut almak isteyenlerin oranı yüzde 52 olarak hesaplandı.

Konut Piyasasında Hareketlilik Devam Ediyor

Türkiye genelinde konut piyasasında hareketliliğin devam ettiğini söyleyen Emlakjet Üst Yöneticisi (CEO) Tolga İdikat, “Yeni evlilikler ya da ailelerin küçülmesi gibi iç nedenlerin yanı sıra bulunduğumuz coğrafyada yaşanan problemlerden kaçanların Türkiye’de yaşamaya yönelmesi de konut ihtiyacını artırıyor. Bunun paralelinde fiyatlardaki yükseliş de sürüyor. Geçen yıla göre satılık konut fiyatında yüzde 80, satılık arsa fiyatında yüzde 100, kiralık konutta ise yüzde 108 oranında bir fiyat değişimi tespit ettik.” dedi.

Herkesin uygun fiyatlı satılık ve kiralık konut aradığını, talep artışının fiyatlara da yansıdığını ifade etti. Son yıllarda yazlık bölgelerdeki hareketliliğin çok dikkat çekici olduğunu dile getiren İdikat, yazlık almak isteyenlerin yüzde 52’sinin Ege Bölgesine yönelik olduğunu açıkladı.

Emlakjet Prestij Üyesi Tuğçe Uysal ise yazlık satışlarının daha çok kışın gerçekleştiğini söyledi.

Yazlık alan müşterilerin çoğunluğunun yazlık konutlarına kalıcı olarak taşınmak istediğini, pandemi süreciyle birlikte yazlık bölgelerde yaşamak isteyen kişi sayısında artış olduğunu belirtti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.