Yatırım yapmaya başla!

Mevcut Düzeyi 140 Bin Olan Yazılımcı Sayısının 2023’te 500 Bine Çıkarılması Hedefleniyor

2023 hedeflerini anlatan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, yüksek teknoloji ürünlerinin üretimi, yazılımcı sayısı ve imalat ihracatı gibi konulara değindi
Mevcut Düzeyi 140 Bin Olan Yazılımcı Sayısının 2023’te 500 Bine Çıkarılması Hedefleniyor

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen Vizyoner Zirvesi’nde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, 2023 hedeflerinden bahsetti. İmalat sanayi ürünlerinin ihracatının artırılmasının temel hedefleri arasında yer aldığını söyleyen Kacır, 2023 yılında 210 milyar $ ihracat hedeflediklerini açıkladı.

Türkiye’nin yüksek teknolojik ürünlerdeki ihtiyaçlarını kendi kendine karşılaması gerektiğini belirtti. Teknoloji alanındaki gelişmelerin beraberinde diğer sektörleri de etkileyeceğini söyleyen Bakan Yardımcısı, milli uzay programı, yazılımcı sayısının artırılması ve yüksek katma değerli ürünler gibi çeşitli konulara değindi.

Şu anda 160 milyar dolar olan imalat sanayi ihracatının, 2023’te 210 milyar dolara ulaşması planlanıyor.

İmalat İhracatıTürkiye’nin yüksek teknoloji ürünleri üreterek bunları dünya pazarına satan bir ülke olması gerektiğini vurgulayan Kacır, kritik teknolojik alanlardaki ihtiyaçlarımızı kendi kendimize karşılamamız gerektiğini vurguladı.

Savunma sanayi alanındaki teknolojik gelişimlerin ulaştırma, enerji, sağlık ve finans sektörüne de yansıması gerektiğini aktardı. Bakanlık olarak en kritik noktalardan birisinin imalat sanayi ihracatın artırılması olduğunu dile getirdi. Son 10 yılda bu alandaki ihracatın toplam ihracattaki payının %16,5 olduğunu, 2023 yılında %21’e çıkarılmasının hedeflendiğini açıkladı.

Orta ve yüksek teknoloji ürünlerinin payının ise %40 seviyelerinden %50’ye çıkarılmasını istediklerini aktardı. Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulmasının son dönemde hayata geçirilen en önemli işlerden biri olduğunu ifade ederek, Milli Uzay Programı’nın da yakın zamanda duyurulacağını açıkladı.

Yazılımcı sayısının etkin ve aktif eğitim uygulamalarıyla, 2023 yılında 500 binin üzerine çıkması amaçlanıyor.

Yazılımcı SayısıMehmet Fatih Kacır, şu anda ülkemizdeki aktif yazılımcı sayısının 140 bin civarında olduğunu söyledi. Bu sayının uygulanacak etkin eğitimler sayesinde artırılmasını istediklerini dile getirdi. Önümüzdeki süreçte girişimlere verilen fonların artırılacağını belirtti.

Ancak en önemli konular arasında teknolojideki paradigma değişimlerini yakalamak gibi görevler olduğunu ekledi. Söz konusu paradigma değişikliğinin sanayinin tüm kolları için mühim olduğunu ifade etti. Gelecek dönemde Sanayileşme İcra Kurulu ile birlikte birçok çalışmayı hayata geçireceklerini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum