Yatırım yapmaya başla!

Yaz Döneminde Yabancı Kartlarla Yapılan Ödemeler 21 Milyar Liraya Ulaştı

BKM tarafından açıklanan rakamlara göre, yaz aylarında yabancı kartlarla yapılan harcamalar geçen seneye göre ikiye katlanarak 21 milyar TL oldu.
Yaz Döneminde Yabancı Kartlarla Yapılan Ödemeler 21 Milyar Liraya Ulaştı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre; Eylül ayı itibarıyla ülkemizde 65,5 milyon kredi kartı ve 140,2 milyon banka kartı bulunuyor. Geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında kredi kartı sayısının %7, banka kartı sayısının ise %10 artış gösterdiği bildirildi. Bu rakamlarla birlikte Türkiye genelinde kullanılan topla kart adedi Eylül’de geçen yılın aynı dönemine göre %9 artışla 205,7 milyona çıkmış oldu.

Bu dönemde banka ve kredi kartlarıyla toplamda 74,2 milyar liralık ödeme yapılırken, yabancı turistlerin kartlarından Haziran – Eylül arasında 21 milyar liralık ödeme yapıldı. Gelinen bu seviye ile yaz döneminde yabancı kartlarla yapılan harcamalar, geçen yılın aynı aylarına kıyasla ikiye katlanmış oldu.

Geçen yılın yaz döneminde 11 milyar lira olan yabancı kart ödemeleri, bu yıl %91 artışla 21 milyar liraya çıktı.

Yabancı kartlarla yapılan ödemelerin ortalama işlem tutarı 616 lira olurken, söz konusu artışla beraber yurt içinde yapılan ödemeler içinde yabancı payı bu yılın Haziran ve Eylül ayları arasında %7’ye çıktı. Bu orana geçen sene %5 civarındaydı.

BKM tarafından açıklanan bilgide yabancı kartlarla yapılan ödemelerin %32’sinin internetten yapıldığı öğrenildi. Yaz döneminde turistlerin yaptığı harcamalar sektörel bazda incelendiğinde en fazla artışın %143 ile elektronik eşya sektöründe olduğu görüldü. Bunu %108’le giyim ve aksesuar, %101’le seyahat acenteleri, %99’la konaklama ve %91’le hava yolları izledi.

Yabancıların Türkiye’de yaptığı kartlı ödemelerin %47’si İstanbul’da gerçekleşti.

Bunu %23’le Antalya, %9’la Muğla, %5’le Ankara ve %4’le İzmir takip etti. Bu illerde gerçekleşen işlemlerin yabancıların yaptığı tüm kartlı ödemeler içindeki payının %88’ini oluşturduğu bildirildi. Söz konusu dönemde yabacı kartlarla 193 milyon liralık elektronik eşya, 3 milyar 170 milyon liralık giyim ve aksesuar, 1 milyar 512 milyon liralık seyahat acentesi, 3 milyar 934 milyon liralık konaklama ve 4 milyar 621 milyon liralık hava yolları harcaması yapıldı.

BKM Genel Kartlı Ödeme Endeksi’nin 12 ay hareketli ortalama gelişimine göre; Eylül’de geçen seneye göre nominal olarak %20,2 ve reel olarak %5,6 büyüme gözlendi. Bu dönemde hanehalkı kartlı ödeme endeksinin 12 ay hareketli ortalama gelişimi ise nominalde %17,4, reelde %3,2 olarak açıklandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum