Yatırım yapmaya başla!

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden Geçişte Dolar Kuru Esaslı Ödeme Yapılacak

Yavuz Sultan Selim ve Kuzey Çevre Otoyolu’nun hizmetine dahil olan bölümlerde, devletin işletmeci şirkete yapacağı garanti ödemelerine yeni bir sistem geliyor. Buna göre ödemelerde, yılın iki farklı tarihine ait dolar kuru esas alınacak. İşte detaylar;
Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden Geçişte Dolar Kuru Esaslı Ödeme Yapılacak

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu’nun işletmeciliğini IC İçtaş İnşaat-Astaldi konsorsiyumu ICA yapıyor. İşletme, 2018 yılının Ağustos ayında meydana gelen dolar kurundaki şok artıştan sonra, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na başvurdu.

Bununla birlikte işletme, döviz kurundaki oynaklığa işaret etti ve garanti kapsamında gerçekleştirilecek ödemelerin hesaplama yönteminde bir değişiklik talebinde bulundu. Bu talep kapsamında, yılın ilk yarısı için Ocak, ikinci yarısı için ise Temmuz ayı dolar kurunun esas alınması gündem oldu.

Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nün çalışmaları neticesinde, geçişlerde yeni hesaplama yöntemi uygulamaya girdi.

Geçişlerde Yeni Ödeme Sistemi Uygulamaya GirdiHabertürk’ten Olcay Aydilek’in haberine göre, bu konuda araştırma yapmaya başlayan Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nün çalışmaları kısa sürede sonuç verdi. Ardından, yetkili makamların da onayı ve imzası alınarak yeni hesaplama yöntemi uygulamaya koyuldu.

Bunlara ek olarak, Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi Köprüleri ile Avrasya Tüneli ve İstanbul-İzmir Otoyolu özel sektör tarafından inşa edilmiş, yap-işlet-devret modeli esas alınmıştı. Bu projelerdeki geçiş ücretleri döviz olarak belirlendi. Ayrıca devlet tarafından bu projelere belli sayıda araç geçiş garantisi verildi.

Eski ödeme sisteminde, araç geçişlerinin garanti sınırının altında kalması durumunda aradaki farkı devlet üstleniyordu.

Eski Ödeme Sisteminde Araç Geçişlerinin Garanti Sınırının Altında Kalması Durumunda Aradaki Farkı Devlet Üstleniyordu2018 yılına ait garanti ödemeleri 2019 yılının Nisan ayında yapıldı. Ödemede, 2 Ocak 2018’in dolar kuru esas alındı. Öngörülen sayıda araç söz konusu projeleri kullanmadığı gerekçesiyle devlet, ilgili işletmelere toplam 3 milyar 650 milyon TL ödeme yaptı.

Yeni ödeme sistemine göre ise, Yavuz Sultan Selim ve Kuzey Çevre Otoyolu’nun hizmetine dahil olan bölümlerinde, devletin işletmeci şirkete yapacağı garanti ödemelerinde iki farklı tarihteki dolar kuru esas alınacak. Bu ödemelerde yılın ilk yarısı için Ocak, ikinci yarısı için ise Temmuz ayı dolar kuru dikkate alınacak.

Bununla birlikte devletin ödeme yapacağı tarih de değiştirildi. Bu kapsamda 1 Ocak-31 Haziran tarihleri arasındaki süreç için aynı yılın Temmuz ayında, 1 Temmuz-31 Aralık için izleyen yılın Ocak ayında garanti ödemesi gerçekleştirilecek.

Diğer projelerde ise henüz bir değişiklik mevcut değil. Fakat bu durumun emsal oluşturarak diğer projelerde de benzer bir uygulamaya geçilmesi olası bir ihtimal olarak değerlendiriliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum