Yatırım yapmaya başla!

Enerji Bakanı Dönmez: Yavuz Gemisi Kıbrıs’ta Sondaj Çalışmalarına Başlıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Yavuz sondaj gemisinin bugün veya yarın Doğu Akdeniz’de sondaj çalışmalarına başlayacağını duyurdu.
Enerji Bakanı Dönmez: Yavuz Gemisi Kıbrıs’ta Sondaj Çalışmalarına Başlıyor

Bu yıl 10.’su düzenlenen Türkiye Enerji Zirvesi‘nin özel oturumunda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerinden bahsederek, enerjide yerli kaynak kullanımındaki payımızın giderek arttığını söyledi. Dönmez, “Geleceği İnşa Etmek” temasıyla gerçekleştirilen organizasyonda, kendisine yöneltilen soruları yanıtlandırdı.

Bakan Dönmez Güneydoğu Anadolu bölgesinde bir petrol keşfi yaptıklarını ve yakın zamanda açıklayacaklarını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih DönmezSöz konusu çalışmaların devam ettiğini belirten Dönmez, testleri tamamlanmadığı için tam olarak lokasyonlarının açıklanmadığını söyledi. Doğu Akdeniz’de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından verilen ruhsat alanlarında haklarını kullanacaklarını ve sondaj arama çalışmalarına devam ettiklerini belirtti.

Sondaj noktalarının 5-6 yıl süren çalışmalar neticesinde ancak belirlenebildiğini sözlerine ekledi. Fatih sondaj gemisinin şu anda Kıbrıs’ın batısında arama çalışmalarına devam ettiğini hatırlatan Enerji Bakanı, Finike bölgesinde 4300 metre derinliğe ulaştıklarını açıkladı.

Bir süre sonra 5000 metre hedefine ulaşacaklarını fakat bu aşamalardan sonra analizlerin devam edeceğini sözlerine ekledi. Türkiye’nin Kıbrıs açıklarında petrol ve doğal gaz arama çalışmaları Avrupa Birliği, Amerika, İsrail, Yunanistan ve Mısır gibi ülkeler tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Yavuz sondaj gemisinin bugünden itibaren Kıbrıs açıklarında sondaj çalışmalarına başlayacağı açıklandı.

Yavuz Sondaj GemisiKarpaz bölgesinde sondaj çalışmalarının tamamlanmasının ardından Güzelyurt – 1 sahasında da başlanacağını söyleyen Dönmez, daha sonra Marmara ve Karadeniz’e doğru ilerleyeceklerini belirtti.

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy ise Yavuz gemisinin başlayacağı sondaj çalışmalarına ilişkin; “Biz Rum tarafına ‘gelin birlikte karar alalım’ dedik, dinlemediler. Güney Kıbrıs Rum yönetimi bir yaptırım uygulamaya çalışıyor, kendileri çalıp kendileri oynuyor.” yorumunu yaptı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, Türkiye’nin faaliyetlerinin yasa dışı olduğunu söylemesini ise doğru bulmadığını belirtti. ABD’nin açıklamalarının tamamen yanlış olduğunu ifade eden Taçoy; “Güney Kıbrıs lehine verdiği açıklamalar, bu açıklamaların garantör Yunanistan’da yapılan bir toplantıdan sonra gelmesi Avrupa’nın şımarık çocuğu Güney Kıbrıs’ı daha da şımartmaktadır.” şeklinde açıklama yaptı.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) 2019 yılı içinde 140 adet sondaj kuyusu açmayı planladığını belirtti.

Doğu Akdeniz Sondaj ÇalışmalarıBakan Dönmez bu yıl açılması hedeflenen 140 adet sondaj kuyusunun bazılarının keşif, bazılarının üretim amaçlı olduğunu söyledi. Uzun bir aradan sonra ilk defa günlük 50.000 varil üretime ulaşıldığını ve yeni keşiflerin devam ettiğini sözlerine ekledi.

Analiz çalışmaları tamamlanmadığı için şu an net bir açıklama yapılamadığını bir yandan da doğal gaz keşiflerine devam edildiğini dile getirdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez doğal gaz ve elektrikte daha önce %50 olan yerli kaynak payının %65’e yükseldiğini ve arz güvenliği sorununun geride kaldığını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum