Yatırım yapmaya başla!

Yavaşlayan Büyüme ve Not İndirimleriyle Karşılaşan Güney Afrika Ekonomisi Zorda!

Yavaşlayan büyüme ve kredi düşüşleriyle karşı karşıya olan Güney Afrika’nın ekonomisi içine düştüğü durumdan kurtulmak için çabalıyor.
Yavaşlayan Büyüme ve Not İndirimleriyle Karşılaşan Güney Afrika Ekonomisi Zorda!

Yerel ve uluslararası baskılar Afrika’nın en büyük ikinci ekonomisine ağırlık verirken, Güney Afrika GSYİH büyümesi için tahminleri giderek daha fazla kaçıracak gibi görünüyor ve üç ana derecelendirme kuruluşundan da potansiyel bir “yatırım yapılamaz” (junk) kredi notuyla karşı karşıya.

Dünya Bankası, zayıf yatırımcı duyarlılığını ve politika belirsizliğini vurgulayarak Güney Afrika’nın 2019’dan 2021’e kadar olan büyüme tahminlerini kesti. Bankanın Ekim ayındaki raporuna göre 2019’a ilişkin büyüme şu an için yüzde 0.8 olarak tahmin ediliyor ki bu Nisan öngörüsünden yarım puan daha düşük.

Büyümenin 2020’de yüzde 1 ve 2021’de yüzde 1.3 olması bekleniyor ki iki rakam da önceki tahminlerden daha düşük.

Dünya Bankası Güney Afrika Görünüm Düşürdü Afrika’nın en büyük ikinci ekonomisi, ikinci çeyrekte iki yıl içinde ikinci bir durgunluğa girmezken ilk çeyrekteki daralmanın ardından çeyreklik bazda yüzde 3.1 genişleme açıklamıştı. Bununla birlikte BankservAfrica’nın aylık ekonomik işlem endeksine göre büyümenin üçüncü çeyrekte neredeyse düz olması bekleniyordu.

UBS’nin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Ekonomisti Gyorgy Kovacs da son notunda, erken göstergelerin üçüncü çeyrekte sıfır GSYİH büyümesine işaret ettiğini ancak bunun analistlerin modellerinden daha düşük olduğunu ve Ağustos ile Eylül ayları için tam rakamlar ortaya çıkar çıkmaz pek çok şeyin değişebileceğini söylemişti.

Öte yandan Güney Afrika Merkez Bankası’nın son üç aylık bildirisi, ekonominin 1945’ten bu yana en uzun 70. aylık düşüş dönemine girdiğini kaydetti.

 Güney Afrika Ekonomi 1945 Bu Yana En Uzun DüşüşSon zamanlarda elektrik üretimi rakamları da önemli bir düşüş göstermiş, Güney Afrika’nın ekonomik dalgalanmalarını vurgulayan uzun süredir devam eden bir engeli vurgulamıştı. Bu noktada Capital Economics’den John Ashbourne şöyle konuştu:

“Elektrik sektörü yıllardır sorun yaşıyor, ancak özellikle ilk çeyrekte gerçekten ciddi elektrik kesintileri vardı ve durum devlet yönetimindeki elektrik santralinin üretimi artırmakta hala başarısız olduğunu gösteriyor. Bu üçüncü çeyrekte hala bir problemdi ve öyle kalmaya devam edecek gibi görünüyor.”

Ekonomi 2007’de canlanırken ülke çapında 13.2 milyar dolarlık projeyi onaylamak için para saçan Güney Afrika’nın elektrik kuruluşu Eskom Holdings, şu anda Pretoria için büyük bir borç sorunu.

Escom Holdings Güney Afrika Borç Sorunu Ulusun enerjisinin yüzde 95’ini sağlayan ve maliyetleri karşılamak için yeterince gelir elde edemeyen Eskom’a üç yılda toplam 128 milyar Güney Afrika Randı (8.46 milyar $) tutarında kurtarma paketi verilmişti. Konuşmasını sürdüren Ashbourne, madencilik ve başka birkaç sektörde daha grevler olduğunu, yan, tek bir büyük faktör yerine aynı anda yanlış giden pek çok faktör olduğunu söyledi.

“İkinci çeyrekte gördüğümüz geri dönüşün sürdürülebilir olmadığı görülüyor ve bu büyüme üçüncü çeyrekte çok zayıftı ve ekonominin yeniden küçülmesi bile mümkün.” dedi. Tüm bunların yanında hem S&P Global Ratings hem de Fitch’in Güney Afrika’nın kredi notunu junk’a düşürdüğü, ülkeyi henüz düşürmeyen tek büyük kuruluşun Moody’s olduğu hatırlatıldı.

Güney Ashbourne, Afrika’nın kredi notu hakkında değerlendirme yapmak için Maliye Bakanı Minister Mboweni’nin bütçe politikasını açıklamasını bekleyen kurum için iki büyük endişenin yavaş büyüme ile enerji endüstrisi olacağını öne sürdü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum