Yatırım yapmaya başla!

Yatırımcılar, Endişe Dolu Ağustos’un Ardından Zorlu Bir Eylül’e Hazırlanıyor!

Yatırımcılar için Ağustos endişe verici olayların ayı olurken, Eylül ayının daha da zorlu ve stresli geçmesi bekleniyor.
Yatırımcılar, Endişe Dolu Ağustos’un Ardından Zorlu Bir Eylül’e Hazırlanıyor!

Ağustos, resesyon endişelerinin artış gösterdiği bir ay oldu. Bunlara ek olarak başka endişelerin aksiyete krizleri yarattığı da söylenebilir. Yatırımcılar Eylül’ün ise stresli bir ay olmasını bekliyorlar.

Geçen ay artan endişeler, hisse senedi fiyatlarından daha fazla zarar verdi. Aslında yatırımcılar arasındaki endişenin artması ve halkın tepkisi, engebeli ekonomik araziyi yansıtmakta ve şu an hisse senetleri lehine daha fazla yükseliş faktöründen birini temsil etmektedir.

S&P 500’de Temmuz ayının sonundan Ağustos ayının en düşük seviyesine kadar yüzde 6 geri çekilme durumu kısmen toparlandı. Ancak dalgalı seyir devam ediyor.

Endeks, Ağustos ayında 11 günde en az yüzde 1 kazandı veya kaybetti. Hazine kağıtlarındaki çöküş, rekor düşük seviyelere ulaştı ve ABD’nin sağlıklı tüketici koşullarıyla birlikte yüzde 2’lik bir GSYİH büyümesi elde edilmesine rağmen verim eğrisinin hafifçe tersine dönmesi durgunluk beklentilerine neden oldu.

Sonuç, neredeyse bir yıl önce olduğu gibi duran; ancak geç dönem endişeleri, yerleşik bir ticaret çatışması ve küresel tahvil piyasasındaki sinir bozucu mesajlarla gölgelenen bir borsadır.

S&P 500 geçen yıl 1 Eylül’de 2.913’ten kapandı. Geçen hafta Cuma gününü ise 2.926 puandan tamamladı. Bu seviyeler dramatik bir şekilde yorumlanırken, BTIG Stratejisti Julian Emanuel, endeksin yalnızca iki kere rekor bir seviyeden yüzde 20’lik düşüş kaydettiğini söyledi.

Bunlardan ilkinin  1990 – 1991 yıllarında görüldüğünü ve kısa bir resesyon yaşandığını söyleyen Emanuel, ikincisinin 1998 yılında olduğunu belirtti. Bu düşüşte ise gelişmekte olan piyasaların eridiği ve finansal riskten korunma patlamalarından kaynaklanan bir şok olduğunu ifade etti.

Eylül Ayının Kötü Şöhreti

Eylül Ayının Kötü ŞöhretiŞimdi Eylül, birçok akılda zor pazarlar için ünü ile birlikte geliyor. Bu ay hisse senetleri için en kötü olanı ve tarihsel olarak ortalam yüzde 1 düşüşe işaret ediliyor.

Ayrıca Leuthold Group’tan Jim Paulson, Eylül aylarının ortalama altı aylık hisse senedi iadeleri ve azalan tahvil getirileri karşısında daha kaba olduğunu hesapladı.

Yine de mevsimsel faktörler, piyasa davranışı söz konusu olduğunda genellikle baskın bir faktör değildir. Değerleme, endeksin bir yıl önce geldiğinden şimdi daha az etkili görünüyor. O zamanlar S&P 500 için katlanılan F/K 17’de ve şu anda belirtilen F/K 16,5 civarında.

Bir yıl önce 10 yıllık Hazine getirisi yüzde 2,9 düzeyindeyken, şimdi yüzde 1,5 düzeyinde bulunuyor. Bu ise özkaynak değerlemelerinden kaynaklanıyor.

Kuşkusuz karlar önümüzdeki yıl, özellikle de 2020’nin başlarında tahminlerin yüzde 10’lara varan bir artış göstermesiyle birlikte hayal kırıklığına uğrayabilir. Bugün hisse senetleri, uzun vadeli tahvil getirisi beklentileri ve değerleme önlemleri dikkate alındığında, görünüşte etkileyici kazanç büyümesinde fiyatlanmamaktadır.

Citi stratejisti Tobias Levkovich, bu parametreleri mevcut piyasa değerinin ne kadarının gelecekteki kazanç artışına karşı mevcut kar düzeyiyle ilişkilendirebileceğini göstermek için kullanıyor. Bugün piyasayı makul bir değerleme yastığına işaret ederek, oldukça asgari gelecek kar gelişimini yansıtan şekilde görüyor.

Elbette durgunluğun başlaması karları son seviyelerin altına ve onlarla birlikte stokları aşağı çekecektir. Ağustos ayının son derece olumsuz atmosferinin Wall Street’te Eylül ayı için iyi bir destek bırakıp bırakmadığını sorguluyorlar.

Olumsuz Yatırımcı Hissiyatı

Olumsuz Yatırımcı HissiyatıYatırımcı tutumlarının ölçütleri, 2018 yılında görülen yüzde 20’lik geri çekilmenin ardından dikkat seviyelerinin arttığına işaret ediyor.

Market Vane anketi, Ocak ayının başlarında karamsarlık seviyelerine geri döndü. AAII perakende yatırımcı anketi ise son dört hafta boyunca yalnızca çok daha fazla pazar düşüşünün yaşandığını gösteriyor. CNN Money Fear-Greed Index de geçen hafta, Aralık 2018 okumalarına yaklaştı.

Emanuel, opsiyon pazarında korumaya yönelik yüksek talep ve fiyatlar, geçen ay yatırımcıların endeks seviyesindeki bir düşüşe karşı iyi korunma olduğunu gösterdiğinden bahsetti.

Geçen yılların en büyük çıkışlarından biri olan Ağustos ayında hisse senedi ve borsa yatırım fonlarından aşırı derecede ağır olan 42 milyar dolar çekildi. Bu da piyasa zararlarının büyüklüğüne mini panik yapılmasına işaret etti.

Yükseliş hissiyatının neden tersine döndüğü ise durgunluk yorumları ile anlaşılabilir. Bir durgunluğun yaklaşmakta olduğu ve ekonominin düşüşe geçeceği yönündeki endişeler artış gösteriyor. Bu ise yatırımcıların hissiyatını tersine çeviriyor.

Tahvillerde meydana gelen çöküş, oldukça sarsıcı şeklinde yorumlanıyor. Hisse senedi gibi diğer varlıkların değerini yükseltirken bile deflasyonist bir kriz riskinin yükseldiği görülüyor.

Bir noktada boğa piyasasını takip eden döngü sonu korkuları doğru olacak. Bu korkular, geçse bile döngü sona erene kadar var olacağı tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum