Yatırım yapmaya başla!

Yatırımcılar Rotasını Değerli Metallere Çevirdi

Dolardaki zayıflık ve piyasalardaki dalgalı seyir yatırımcıları nikel, çinko ve bakır gibi metal grubu emtialara yöneltti. Detaylar haberimizde...
Yatırımcılar Rotasını Değerli Metallere Çevirdi

Piyasaların oldukça dalgalı bir seyir izlediği son haftalarda, yatırımcılar rotasını nikel, gümüş, bakır, çinko, kalay ve alüminyum gibi değerli metallere çevirdi. Özellikle doların değer kaybettiği dönemlerde, ilk tercih edilen yatırım araçlarından biri metal grubu emtialar oluyor.

Cuma günü 3,74 seviyesini test eden dolar kuru, haftaya 3,75’ten başladı.

Dolar, geçtiğimiz Cuma günü hafif bir yükselme gösterse de bu hareketini sürdüremedi. Yükselişin devam ettirilmemesinde, yatırımcıların düşük hacimli piyasada kısa pozisyon almak için değerlendirme yapmasının etkisi büyük oldu. Bloomberg Dolar Spot Endeksi, ABD ve Çin arasında devam eden ticari gerginliğin etkisiyle %0,2 geriledi.

Dolardaki zayıflık ve sanayi metallerindeki yükseliş, yatırımcının metal grubu emtialara yönelmesini sağladı.

Bakır, geçtiğimiz hafta %7 artış göstererek, 2016 yılından bu yana en iyi haftalık performansını sergilemiş oldu. Bakırın ton fiyatı, Londra Metal Borsası‘nda 7.235 dolara yükseldi. Çinko, 2017 yılının Ağustos ayından bu yana en iyi haftalık çıkışını sergiledi ve ton fiyatı 3.585 dolara geldi.

Nikel fiyatlarında da sıçrama görüldü. 2018 yılının başından bu yana %10 değer kazanan nikelin ton fiyatı 14.420 dolara çıktı.

Gelinen bu nokta ise Mayıs 2015 tarihinden bu yana gelinen en yüksek seviye olarak kaydedildi. Uzmanlar, nikel fiyatlarının bu denli yükselmesinde birinci etkenin güçsüz dolar olduğunu belirtiyor. Londra piyasasında nikelin tonu, Aralık ayında 10.740 dolara kadar inmişti. Brezilyalı bir üreticinin, aynı dönemde yaptığı üretimi azaltacağı yönündeki açıklamalar nikel fiyatlarının yükselmesini sağladı.

Endüstriyel metaller arasında en düşük artışı gösteren alüminyum oldu.

Alüminyum geçtiğimiz Cuma günü sadece %0,7 oranında bir artış sergiledi. Kalay ise yılbaşından bu yana %8 değer kazanarak ton başına 2.180 dolardan işlem görüyor. Dolarda son iki yılın en sert kaybının gerçekleştiğini söyleyen Saxo Bank analisti Ole Hansen, bu durumun metallerin önümüzdeki günlerdeki rotasını belirleme hususunda etken olacağını söyledi.

Altın, zayıf dolardan aldığı destekle son iki yılın en iyi haftalık kazancına yöneldi.

Geçtiğimiz hafta %3’ten fazla değer kazanan spot altın haftaya 1.347 dolar seviyesinden başladı. Geldiği bu seviye ile 2016 yılının Nisan ayından bu yana en iyi haftasını geçirmiş oldu. Oxford Economics Emtia Servis Direktörü Daniel Smith, doların zayıflamaya devam edeceğini ve altının bu doğrultuda yükselmesini beklediklerini ifade etti.

19 Şubat 2018 tarihli altın fiyatlarına baktığımızda; gram altının 162 lira, çeyrek altının 259 lira, yarım altının 518 lira ve Cumhuriyet altınının 1.077 liradan satıldığını görmekteyiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum