Yatırım yapmaya başla!

Yatırımcılar 11 Eylül Saldırılarından Bu Yana En Yüksek Oranda Nakit Tutuyor

Bank of Amerika’nın hazırladığı araştırmaya göre, yatırımcılar koronavirüs salgınının yarattığı endişe ortamında elindeki araçları nakite çevirme eğilimini artırdı.
Yatırımcılar 11 Eylül Saldırılarından Bu Yana En Yüksek Oranda Nakit Tutuyor

İlk olarak Çin’de başlayıp sonrasında bütün dünyaya yayılan koronavirüs nedeniyle şu ana kadar 119 bin 818 kişi hayatını kaybetti. Yaklaşık 2 milyon kişide saptanan Kovid-19, sadece sağlığı tehdit etmekle kalmıyor. Ülkeleri ekonomi alanında da büyük bir sınavdan geçiriyor.

Sokağa çıkma yasağı gibi kısıtlamaların getirilmesi birçok iş yerinin kapanmasına, fabrikaların üretimlerine ara vermesine, seyahatlerin kısıtlanmasına ve daha sayısız sektöre darbe vurdu. Bu olumsuz gelişmeler yatırımcıların öngörü yeteneğini azaltırken yaşanan belirsizlik ortamında nakite kaçış isteğinde de artış oldu.

Birçok ülke işletmelere ve hanehalkına ekonomi anlamda destek olmak için teşvik paketleri açıkladı. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri‘nden gelen hamleler ekonomistlerin bile tahmin edemeyeceği büyüklükte oldu.

ABD Merkez Bankası FED yaklaşık bir buçuk ay gibi kısa zaman içerisinde piyasadan varlık alımı yaparak bilançosunu 6 trilyon doların üzerine çıkardı. Bir nevi piyasaya para basma olarak nitelendirilen bu durum eğer doğru şekilde kullanılırsa ekonomiyi toparlayabilir.

Şu şekilde özetleyecek olursak; eğer piyasaya sunulan bu paralar yatırım amacıyla kullanılırsa ABD ekonomisine artı olarak dönecektir. Ancak şirketler temettü dağıtımına gider veya ellerindeki nakdi saklarlarsa, FED’in bu hamlesi hiçbir işe yaramayacaktır. Bank of Amerika’nın (BofA) yaptığı bir ankette yatırımcıların nakite olan eğiliminin 11 Eylül 2001 saldırılarından bile daha yüksek oranda olduğu ortaya çıktı.

Yatırımcıların Fonlarındaki Nakit Miktarı %5,9’a Yükseldi

Yatırımcıların Fonlarındaki Nakit Miktarı %5,9’a YükseldiBofA, 200 küresel fon yöneticisinin portföylerini değerlendirerek bir araştırma yaptı. Buna göre fonlarda nakit tahsis oranı %5,1’den %5,9’a yükseldi. Bu oranın 2001 yılında Dünya Ticaret Merkezi’ne yapılan saldırı zamanından bile daha fazla olduğu belirtildi.

Küresel özkaynaklara yapılan tahsilatlar ise %27’ye indi. Bu oran 2008 küresel finans krizinin en dip seviyesinden bile düşük ölçüde. Yapılan açıklamada ABD’deki ikinci dalga endişesinin piyasalar için risk oluşturduğu söylendi.  ABD’li ünlü yatırımcı Mark Mobius da yatırımcılara nakit tutma çağrısında bulundu.

Bloomberg’de yer alan habere göre ticari firmalar küçük işletmeleri ayakta tutabilmek için ABD’nin açıkladığı teşvik paketlerinden yararlanmak isteyebilir. ABD Bölge Hakimi Stephanie Gallagher, milyonlarca insanın bankalardan kredi almak için beklediğini söyledi.

BofA, küçük işletmeler için 349 milyar dolarlık koruma programı açıklamıştı. Ancak söz konusu programdan yararlanmak isteyen ve şirketleri iflasın eşiğinde olan firmaların yaşanan gecikmeden dolayı rahatsız oldukları aktarıldı. Şu ana kadar 300 bin başvuruya, 45 milyar dolarlık finansman sağlandığı açıklandı.

11 Eylül 2001’de Ne Olmuştu?

11 Eylül 2001’de Ne Olmuştu?Kayıtlara 11 Eylül Saldırıları olarak da geçen olayda 2001 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki iki farklı hedefe bir saldırı düzenlendi. El Kaide tarafından yapılan terör saldırısı sonucunda 2996 kişi hayatını kaybetti.

Dünya Ticaret Merkezi’nin kuzey ve güney kulelerine yapılan saldırı neticesinde 10 milyar dolardan fazla maddi hasar meydana geldi. El Kaide’ye bağlı teröristler dört yolcu uçağını kaçırdıktan sonra 11 Eylül‘de New York’taki ikiz kulelere art arda dört saldırı düzenledi.

Sadece 2 saat içerisinde 110 katlı binalar yerle bir olurken, etrafında bulunan birçok yapıda da hasar meydana geldi. Teröristlerin kaçırdığı uçakların üçüncüsü Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı yani Pentagon binasına çarptı. Dünya bu saldırıyı medeniyetlerin çatışması olarak nitelendirdi.

Bu olay sonrasında ABD Kongresi, etkilenen sektörlere destek olma için 15 milyar dolarlık yardım yaptı. Özellikle sivil havacılık sektörü çok ciddi ekonomik kriz atlattı ve birçok hava yolu şirketi kapanmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum