Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yatırımcılar Kazanç Raporlarına Odaklandı, Hisseler Rekor Seviyelerden Geriledi

Yılın ikinci çeyreğine ilişkin kazanç raporlarına odaklanan yatırımcılarla birlikte hisse senetleri rekor seviyelerden geriledi.
Yatırımcılar Kazanç Raporlarına Odaklandı, Hisseler Rekor Seviyelerden Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Wall Street, kurumsal kazanç sezonunu başlatmak için temkinli davranırken, hisseler ulaştıkları rekor seviyelerden gerilediler. Dow Jones Sanayi Ortalaması 21 puan (yüzde 0,1) oranında düşüşle işlem görürken, S&P 500 yüzde 0,1 oranında değer kaybetti. Nasdaq Kompoziti ise yatay bir seyir izledi.

ABD’de ana endeksler, geçen haftanın işlemlerini rekor seviyelerini tazeleyerek kapatırken, bugün gerilemeye başladılar.

ABD Ana Endeksleri GeriliyorABD bankaları arasında ilk kazanç açıklaması yapan Citigroup olurken, analist beklentilerini geride bıraktı. Elektronik tahvil alım satım platformu olan Tradeweb’in halka arzından elde edilen kazanımlar, tahminlerin üstünde kâr açıklamasını sağladı. Citigroup hisseleri, açılış öncesi işlemlerde yükselirken, açılıştan kısa bir süre sonra yüzde 1’den fazla düştü.

Kazanç sezonu için görünüm genel olarak olumsuz şeklinde yorumlanıyor. FactSet verilerine göre analistler; ikinci çeyrekte S&P 500 kazançlarının yüzde 3 oranında düşmesini bekliyorlar. Faiz indirimi beklentileri ile rekor seviyelere ulaşan ABD hisselerinin sonunu getirecek bir sonraki risk, kazanç sezonu olarak açıklanıyor.

Baird Yatırım Uzmanı Bruce Bittles, “Düşük kazanç beklentileri, duyuruların yukarı yönde sürpriz yapması ve borsada sıçrama yaratması olasılığını ortaya koyuyor,” dedi.

Düşük Beklentiler Sürpriz YapabilirBittles, buna karşın yatırımcıların kazanç duyurularına, küresel yavaşlamaya ve ticari gerilimlere karşı iyi ekonomik haberleri ve düşük faiz oranlarını değerlendirdiklerini dile getirdi. Bugünkü hamleler, büyük endekslerin FED Başkanı Powell’ın kongre ifadesi sırasında faiz indirimi için zemin hazırlamasıyla yaşanan rekor haftasının ardından geldi.

Dow, tarihinde ilk defa Perşembe günü 27 bin puanın üzerinde kapanırken, Cuma günü kazancını haftalık bazda yüzde 1,5’e çıkardı. Newton Advisors Yönetim Kurulu Üyesi Mark Newton, “Eğilimler çok az veya hiç zayıflık belirtisi göstermedi. Çoğu duraklama, en yüksek seviyelere çıkmadan önce birkaç gün sürmüştür,” dedi.

Newton, şimdi ve Ağustos ayı arasında pazarın yükselme ihtimalinin güçlenmesini beklediğini ifade ederken, risk üzeri kazanca işaret etti.

Risk Üzeri Kazanç İşaretiBugünün en önemli gündem maddelerinden birisi, Çin’in yılın ikinci çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını açıklaması oldu. Çin ekonomik büyümesi, yılın ikinci çeyreğinde bir önceki yıla göre yüzde 6,2’ye geriledi. ABD ile yapılan ticaret savaşının hız kesmesiyle en az 27 yılın en zayıf büyüme hızını gerçekleştirdi.

Yine de Çin’in gayri safi yurt içi hasıla büyümesi beklentileri karşıladı. Sınai üretim, perakende satış ve sabit kıymet yatırımı verileri analist beklentilerinin üstünde geldi. ABD Başkanı Donald Trump, Çin’in ekonomik verileri hakkında yorum yaptı ve ekonomik büyümedeki yavaşlamanın Çin’in neden bir anlaşma yapmak istediğini gösterdiğini söylediği bir tweet serisi oluşturdu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu