Yatırım yapmaya başla!

Yatırımcılar Küresel Enerji Gözlemcisi Üzerindeki İklim Değişikliği Baskısını Artırıyor

65 imzacının Fatih Birol’a gönderdiği mektup, IEA yöneticisini iklim değişikliği konusunda daha fazla çaba göstermeye çağırdı.
Yatırımcılar Küresel Enerji Gözlemcisi Üzerindeki İklim Değişikliği Baskısını Artırıyor

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, Pazartesi günü iklim değişikliğiyle alakalı olarak yatırımcılardan ve bilim insanlarından yenilenmiş baskıyla karşı karşıya kaldı.

Emeklilik fonları, sigortacılar ve büyük şirketlerin de aralarında bulunduğu 65 imzacının Fatih Birol’a gönderdiği mektup, IEA yöneticisini küresel ısınmayı engellemeye yönelik 2015 Paris Anlaşması’nın uygulanmasını desteklemek için daha fazla çaba göstermeye çağırdı.

65 İmzacı Fatih Birol’u Daha Fazla Çaba Göstermeye Çağırdı

65 İmzacı Fatih Birol'u Daha Fazla Çaba Göstermeye ÇağırdıReuters tarafından görülen mektupta; “2020 yılı dünya için bir dönüm noktasıdır, bu ya bizden önceki zorlukları ve fırsatları kavradığımız yıl ya da düşük karbon dönüşümünü geciktirmeye ve engellemeye devam ettiğimiz yıl olacaktır” dendi.

Mektup, yatırımcılar, bilim insanları ve kampanyacıların; son baskı 13 Kasım’da yayınladığından bu yana Birol’u Paris merkezli kuruluşun yıllık görünümünü yeniden düşünmeye zorlayan ilk koordineli çağrılarını temsil etti. Dünya Enerji Görünümü olarak bilinen ve yüzlerce sayfadan oluşan doküman, dünyanın fosil yakıt ağırlıklı enerji sisteminden daha temiz güç kaynaklarına ne kadar çabuk geçebileceği konusunda finansal piyasalardaki beklentilerin şekillenmesine yardımcı oluyor.

Yılın başından bu yana çeşitli ağların kurumsal yatırımcıları, varlık sahipleri, bilim insanları ve iklim savunuculuğu grupları Birol’a raporun üretilme ve sunulma şeklini değiştirmesi yönünde çağrıda bulunmuştu.

Bu eleştirmenler gözden geçirilmiş bir yaklaşımın, yenilenebilir kaynaklara daha hızlı yatırım getirebileceğini ve sera gazı emisyonlarını azaltmak için hızlı harekete geçme ihtimalinin petrol, gaz ve kömür şirketleri için çıkardığı olası değer risklerini daha iyi tanımlayabileceğini savunmuştu. IEA ise görünümünün son baskısında, dünyanın bir önceki baskıya göre Paris anlaşmasının hedeflerine nasıl ulaşabileceğini gösteren daha katı bir senaryo da dahil bazı değişiklikler yapmıştı.

Fatih Birol: Geri Bildirimi Memnuniyetle Karşılıyoruz

Fatih Birol: Geri Bildirimi Memnuniyetle KarşılıyoruzBirol Pazartesi günü, Brüksel’deki bir panel tartışmasında örgütün geri bildirimi memnuniyetle karşıladığını söyledi. Reuters’a konuşan Birol ; “Dünyanın dört bir yanından birçok yorum ve mektup aldık ve bundan çok mutluyuz. Bu, küresel enerji tartışmasını şekillendirirken IEA’ya daha fazla sorumluluk getiriyor.” dedi.

Bu ayın başlarında Birol ve diğer üst düzey IEA yetkilileri, görünüm eleştirisinin çoğunun senaryoların nasıl çalıştığı ve neyi göstermeyi amaçladıkları konusundaki yanlış anlaşılmalara dayandığını söylemişlerdi.

Bugünkü açıklamasında Birol IEA’nın geniş kapsamlı araştırmasının iklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir rol oynadığını savunurken, mektubun imzacıları son görünümdeki yeni unsurları “acilen ihtiyaç duyulan önemli değişiklikleri sağlamakla karıştırılmaması gereken küçük iyileştirmeler” olarak nitelendirdiler.

Özellikle de IEA’nın Paris Anlaşması’nın en iddialı hedeflerine ulaşma konusunda bir yol belirleme çabalarından memnun olmadıklarını belirttiler. Bunlara küresel sıcaklıktaki ortalama artışın 1.5 santigrat derece ile sınırlandırılması ve 2050’ye kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşılması dahil edildi. İmza sahipleri, bir sonraki görünümün merkezini oluşturmak üzere bu hedeflere ulaşmak için gözden geçirilmiş bir senaryo istedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum