Yatırım yapmaya başla!

Yatırımcılar Gelişmekte Olan Pazarların Riske Değmeyeceğini Düşünmeye Başladı

Uzmanlar, FED'in güvercin bir tavır takınmasına rağmen bazı gelişmekte olan piyasa paralarının rahatlama belirtisi göstermediğini söylüyor.
Yatırımcılar Gelişmekte Olan Pazarların Riske Değmeyeceğini Düşünmeye Başladı

FED’in son para politikası toplantısında faiz artırımlarına ara verildiği ve 2019 yılı için güvercin bir tavır takındığı biliniyor. Uzmanlar ise FED’in bu tutumuna karşın gelişmekte olan bazı piyasaların rahatlama belirtisi göstermediğini ifade ediyor.

Arjantin pezosu tüm zamanların en düşük seviyesine yakın seyrederken, Türk lirası güçsüz seyrini sürdüyor.

Arjantin Pezosu Tüm Zamanların En DüşüğündeGüney Afrika randı ise 2018 yılı Aralık ayı seviyelerine gerilediğine dikkat çekiliyor. Bu paraların, FED’in sıkı duruşunu sürdürmesi halinde daha da kötüleşecekleri bilinirken, güvercin tavra rağmen zayıf seyretmelerine işaret ediliyor.

ABD’li yatırımcılar ise yüksek faiz oranları nedeniyle dolarlarını yüksek getiri ile geri almak için gelişmekte olan piyasaların risklerinden kaçınmaya başladılar. FED’in güvercin tavrının gelişmekte olan piyasalara baskı uygulamış olabileceği, ancak yatırımcıların artık bu ekonomilerin hepsinin aynı kumaştan kesilmemesiyle ilgili mantraya daha fazla alışmış olabilecekleri söyleniyor.

Bu yıl zarar görmüş para birimlerinin yalnızca dolardan değil, yumuşak büyüme koşullarından da etkilendikleri vurgulanıyor.

Paralar Sadece Dolardan EtkilenmediArjantin, 2019’un son çeyreğinde yüzde 6,2 oranında daralan bir ekonomiye sahip olabileceği düşünülürken, Başbakan Mauricio Macri, yüksek enflasyon ve IMF’nin kemer sıkma önlemlerini uygulama baskısı ile boğuşuyor. Aynı zamanda yıl sonunda yapılacak olan seçimler de belirsizliği artırıyor.

Türkiye ise durgunluğun ortasında yer alıyor. Ekonomi, 2018 yılının sonunda yüzde 3 oranında daralma kaydetti. Enflasyon oranları ise Türk lirasının yüzde 30 civarında değer kaybetmesi nedeniyle yüzde 20 oranlarının üzerine çıktı. Uzmanlar, yatırımcıların bu duruma bağlı olarak Türk varlıklara güveninin azaldığını ifade ediyorlar.

Analistler yerel seçimleri ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın politikalarına karşı bir referandum olarak nitelendirdi.

Seçimler Erdoğan'ın Politikalarına Karşı Bir ReferandumBir yatırımcı ise “Yerel halkın dolar almaya devam ettiği ve büyüme görünümünden endişelendiği için daha fazla oynaklık görmemiz muhtemel,” ifadelerini kullandı.

Uluslararası Finans Enstitüsü’nün Baş Ekonomisti Robin Brooks, “Piyasalar büyüme modelinde bir kayma görmek istiyor: Krediye bağımlı bir modelden daha sürdürülebilir bir modelden uzaklaşıyor,” ifadelerini kullanarak, yatırımcıların borçlarını fazlasıyla borçlu olan ülkelere giderek daha temkinli davrandıklarından, Türkiye’nin yalıtılmış bir olay olduğunu varsamaydığından bahsetti.

2018 yılı; finansal koşulların sıkılaştığı, Çin ekonomisinin yavaşladığı, küresel bir ticaret savaşının yaşandığı ve finansal piyasa istikrarsızlığının yaşandığı bir yıl olarak yorumlandı. Çin ile ABD arasında ticaret anlaşmasına yönelik iyimserlik bulunuyor. FED’in ise güvercin bir tavır takınmasında anlaşma ihtimali ve verilerin pozitif seyrinin etkili olduğu söyleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum