Yatırım yapmaya başla!

Yatırımcılar, Çin Kaynaklı Yapısal Bir Yavaşlamanın Ortasında Olduğumuzu Kaçırıyor

BofA analisti, Çin liderliğindeki yavaşlamaya işaret ederek yatırımcıları uyardı. İşte detaylar;
Yatırımcılar, Çin Kaynaklı Yapısal Bir Yavaşlamanın Ortasında Olduğumuzu Kaçırıyor

Son gelişmeler ve küresel ekonomi hakkındaki endişeler üzerine görüş bildiren bir analist, Çin liderliğindeki yavaşlamaya işaret ederek yatırımcıları uyardı. Sonuçta ABD ile Çin arasında giderek yükselen ticaret savaşı, işletmeleri önemli kararlar almaktan ve yatırım yapmaktan alıkoyarken küresel pazarlar da her geçen gün biraz daha endişe verici hale geliyordu.

Trump’ın Perşembe günkü yeni Çin tarife tehdidinin ardından küresel piyasalar dalgalanmış, ayrıca ABD borsalarındaki düşüşle S&P 500 en kötü haftalık performansını kaydetmişti.

Bununla birlikte Trump’ın hamlesi Uluslararası Para Fonu’nun 2019’un geri kalanı için büyüme tahminini düşürmesinden sadece bir hafta sonra gelmişti.

Trump IMF Büyümenin Ardından Tahmin Düşürdü 2019 yılı için küresel büyüme tahminlerini yüzde 3.9’dan yüzde 3.2’ye düşüren IMF, küresel ekonomi üzerindeki stres unsurları arasında Brexit ve ABD-Çin savaşını göstermişti. Öte yandan Cuma günü ABD tarım dışı istihdam verilerinde 164 bin artış görülmesine rağmen hisse senetleri düşüşünü sürdürmüştü.

Bank of America Merrill Lynch’in hisse senedi araştırma analisti Andrew Obin de hafta başında verdiği bir demeçte yatırımcıların önemli bir noktayı kaçırdığını aktarmıştı.

Andrew Obin Yatırımcıların Kaçırdığı Nokta “Yatırımcıların kaçırdığı şey, Çin’de 2015’ten beri olan ve şu anda olmaya devam eden şeyden kaynaklı yapısal bir yavaşlamanın ortasında olduğumuzu düşünüyorum. Detaylar içinde boğulup büyük resmi kaçırmamalısınız. Çin, 2015’ten beri yavaşlıyor. İmalattan ve ihracattan uzaklaşarak iç tüketime geçiyor. Çin’in özel işletme pahasına daha hükümet odaklı büyümeyi zorlaması, büyüme üzerinde zararlı bir etkiye sahip. Bu yüzden Çin yavaşlıyor ve açıkçası sermaye harcamaları gücü konusundaki analizlerimiz bunun ortadan kalkmadığını gösteriyor.” demişti.

Ayrıca ticaretteki belirsizlik, tarifeler ve aşırı stoğun özellikle de küresel imalat ve endüstri şirketleri arasında zayıflığı şiddetlendirdiğini vurgulamıştı.

Avrupa’daki cansız büyümeye de değinen Obin, bu durumun ABD’deki yatırımcıları zorlu bir konuma getirdiğini çünkü ufukta kargaşa varken paralarını nereye koyacaklarını bilemediklerini anlattı. General Electric gibi çok hatlı endüstriyel devlere odaklanan Obin, ele aldığı şirketlerinin çoğunun üst sıra rakamlarının eksik olduğunu belirtmişti. Perşembe günü tarife haberlerinin ardından da; “yeni tarifelerin yarattığı belirsizlik, çerçevemizi daha da destekliyor” diyerek uzun vadede kazananların daha konjonktürel isimlerden ziyade yüksek kaliteli şirketler olacağını savunmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum