Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yatırımcılar Ayı Piyasasının Ortasında ABD Enflasyonunu Bekliyor

Piyasalar önümüzdeki hafta açıklanacak enflasyonun zirve yaptığına dair devam eden bir eğilimi görmeye çalışacak.
Yatırımcılar Ayı Piyasasının Ortasında ABD Enflasyonunu Bekliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Önümüzdeki haftanın sonunda ABD’de Mayıs ayı enflasyon raporu açıklanacak ve piyasaların bu veriyi takip edeceği belirtiliyor.

Hisse senetleri geçtiğimiz hafta yükseliş mücadelesi verse de bugünkü satış dalgası ile beraber majör endeksler dört günlük dönemi kayıpla kapatmaya hazırlanıyor.

Bu, S&P 500′ün Anma Günü’nden önceki hafta yaklaşık yüzde 6.5 oranında değer kazandığı Mayıs ayı sonundaki rallinin devamını bekleyen yatırımcılar için hayal kırıklığı yarattı.

Hisselerde Düşüş Beklentisi Sürüyor

Charles Schwab baş yatırım stratejisti Liz Ann Sonders, pazardaki son artışın muhtemelen daha fazla satış için hazırlık olduğunu söyledi.

Geçen hafta gördülen rallinin ayı piyasasındaki tipik hareketlerden biri olduğunu söyleyen Sonders, “Hala pazarın daha spekülatif alanlarından bazılarında karşı trend patlamaları alacağınızı düşünüyorum. Bence bu ortamda başarılı olmak için değerli olmak zorundasınız.” değerlendirmesini yaptı.

GCM Yatırım Banner

Sonders, daha keskin ralliler için alan olduğunu söylese de, hisse senetlerinin yükselebileceğini gösteren işaretler henüz görmüyor. Duygu ortamının henüz evrensel olarak yeterince düşüş göstermediğini belirten Sonders, duyarlılık ve davranışsal önlemlerin aşırılık göstermesi gerektiğini söyledi.

Mayıs Enflasyonunda Gerileme Beklentisi

National Securities baş piyasa stratejisti Art Hogan, yıllık bazda enflasyonun Nisan ayındaki yüzde 8.3 hızının hemen altında yüzde 8.2 olarak beklendiğini söyledi.

Grant Thornton baş ekonomisti Diane Swonk, TÜFE’nin Mayıs ayında benzin fiyatlarındaki artıştan etkileneceğini ifade etti. Swonk, “Herkes en yüksek enflasyonu umuyor, ancak daha zor ve insanların olmasını istediğinden daha düşük bir zirve olabilir” diye konuştu.

Önümüzdeki hafta ekonomik takvimde Cuma günü açıklanacak tüketici fiyat endeksi ve tüketici duyarlılığı en önemli veriler olacak. Mayıs ayı TÜFE’sinin Nisan ayına göre biraz daha düşük olması bekleniyor ve ekonomistler bunun enflasyonun zirve yaptığını teyit etmesini umuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın