Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yatırımcı Sayısı Borsadaki Dalgalanmaya Rağmen Rekor Kırıyor

BIST 100 endeksinde savaşın etkisiyle geri çekilmeler görülürken Merkezi Kayıt Kuruluşu verileri yatırımcı sayısında rekor artış olduğunu gösterdi. İşte detaylar;
Yatırımcı Sayısı Borsadaki Dalgalanmaya Rağmen Rekor Kırıyor
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul, son haftalarda Orta Doğu’da yaşanan savaş haberlerinden dolayı sert düşüşler sergilese de yatırımcıların gözdesi olmaya devam ediyor. Merkezi Kayıt Kuruluşu, 18 Ekim itibarıyla pay senedi bakiyeli yatırımcı sayısının 8 milyonu aşarak en yüksek seviyeye ulaştığını açıkladı.

Verilere göre pay senedi portföy değeri ise 11,08 trilyon TL’ye ulaştı.

Yatırımcı Sayısı Borsadaki Dalgalanmaya Rağmen Rekor KırıyorKaynak: MKK

Yatırımcı sayısı aylık yüzde 9,79 ile 717 bin 112 kişi, yıllık yüzde 192 ile 5 milyon 286 kişi arttı.

Pay senedi portföy değerine bakıldığında aylık artış oranı yüzde 9,5 ile 963,3 milyar TL, yıllık artış oranı yüzde 166 ile 6,9 trilyon TL düzeyinde yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Yatırımcı Sayısı Borsadaki Dalgalanmaya Rağmen Rekor KırıyorKaynak: Paratic Piyasalar

Türkiye’de en çok konuşulan ve yakından takip edilen Borsa İstanbul’da son günlerde işlerin çok da yolunda gitmediği söylenebilir.

3 Ekim tarihinde 8562 puan ile rekor seviyeye ulaşan BIST 100 endeksi, İsrail ve Hamas arasındaki savaştan ve Orta Doğu’daki gergin süreçten olumsuz etkilenerek 8000 puanın altına kadar geriledi. Endeks, haber yazım itibarıyla yüzde 1,6 düşüşle 7984 puan seviyesinde seyrediyor.

Söz konusu düşüşler endeksin aylık kazancını yatay denilebilecek yüzde 0,1 düzeyine kadar çekti. BIST 100 endeksinde haftalık düşüş ise yüzde 5,6 seviyesinde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.