Yatırım yapmaya başla!

Yatırımcının Risk İştahı Artarken Borsa 102 Bin Puana Yaklaştı

Koronavirüs kısıtlamaları kaldırıldıkça finans piyasaları da toparlanmaya başlıyor. Yatırımcıların risk iştahının artması hisse senetlerinin yükselmesini sağladı.
Yatırımcının Risk İştahı Artarken Borsa 102 Bin Puana Yaklaştı

Geçen hafta yatırımcısına %1,97 oranında kazanç getiren Borsa İstanbul yeni haftaya da yükselişle başladı. BIST 100 Endeksi %1,13 artışla açıldıktan sonra kazançlarını genişletti. Küresel piyasalarda ons altın ve petrol fiyatları yükselirken hisse senetlerinde de alımlar artış gösterdi.

Salgının en fazla görüldüğü ülkelerde vaka sayısında düşüş olmasıyla birlikte ekonomiler yeniden açılmaya başlanırken, yatırımcı üzerindeki stres de bu gelişmelerle birlikte nispeten düşüş gösteriyor.

Risk iştahının artması Amerikan ve Avrupa hisse senedi kontratların yükselmesini sağladı. Dünya borsalarındaki pozitif havaya eşlik eden Borsa İstanbul haftaya yükselişle başladı ve özel sektörün yurt dışı kredi borcunda düşüş olduğunu bildiren raporun ardından yükselişini sürdürdü.

Güne 100.898 puandan başlayan Borsa İstanbul 101.540 puana kadar çıktı.
Borsa İstanbul 102 Bine Yaklaştı
Kaynak: Bloomberg HT

BIST 100 Endeksi açılışta 1.129,92 puanlık kazanç sağladı. Tüm sektör endeksleri yükselişle açılırken,  yatırımcısına en fazla kazandıran %2,39 ile taş ve toprak şirketlerinin işlem gördüğü alt endeks oldu. Borsa İstanbul geçen hafta kapanışı 99.768 puandan yapmıştı.

Dünya genelinde Covid -19’un yayılma hızında yavaşlama olurken yatırımcıların risk iştahının artması pay piyasalarına da pozitif yansıyor.

Saat 12:40 itibarıyla BIST 100 Endeksi %1,65 artıda 101.412 puandan işlem görüyor. Aynı dakikalarda alt endekslerin hepsi pozitif seyrederken en fazla artış gösterenler arasında; %4,73 ile finansal kiralama ve faktoring, %2,34 ile madencilik, %3,56 ile taşıt, %2,87 ile ticaret, %2,35 ile tekstil, %4,59 ile turizm, %3,20 ile ulaştırma ve %1,41 ile spor yer alıyor.

Bankacılık endeksi %0,71, holding endeksi ise %1,85 artıda seyrediyor. Analistler teknik açıdan 102.500 seviyesinin direnç, 97.200 puanın destek konumunda olduğunu belirtiyor.

Hisse senetlerinde iki aydır devam eden açığa satış yasaklarının kaldırılması da piyasalara pozitif yansıdı.

AMF Başkanı Robert Ophèle, geçen hafta yaptığı konuşmada hisse senedi fiyatlarındaki düşüşün açığa satış yasağını gerektirdiğini söylemişti. Açığa satış yasağının her zaman tartışma yaratan bir konu olduğunu belirten Ophèle şu şekilde konuştu;

“Bazıları piyasa likiditesini ve menkul kıymet satın alma kabiliyetini sınırladığı için bunun etkisiz veya hatta verimsiz bir önlem olduğunu düşünmektedir; diğerleri bunu daha önce başlatılmış, hatta kalıcı olması gereken vazgeçilmez bir önlem olarak görmektedir.”

Ancak Bloomberg HT’de yer alan habere göre Yunanistan, İtalya, Belçika, Avusturya ve İspanya gibi ülkelerde normalleşme adımına geçilmesiyle birlikte, artık söz konusu yasağa gerek olmadığı ve kaldırıldığı açıklandı.

Açığa satış, yatırımcıların en büyük düşüşlerde bile hisse senedi satarak kar etmeleri esasına dayanıyor. Ancak dünya genelinde koronavirüs pandemisinin etkisiyle sermaye piyasalarında sert düşüşler olunca, Mart ayının ortasında düşüşü sınırlandırmak için açığa satış yasağı getirilmişti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu azaldı.
Özel Sektörün Yurt Dışından Sağladığı Kredi Borcu Gelişmeleri - Mart 2020
Kaynak: TCMB

Açıklanan verilerde kredi borcunda düşüş olması da yurt içi piyasalarına olumlu yansıdı. Buna göre özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu Mart ayında, geçen yılın sonuna kıyasla 3 milyar dolar azalarak 177,6 milyar dolara, ticari krediler hariç kısa vadeli kredi borcu 1,2 milyar dolar azalarak 7,8 milyar dolara geriledi.

Söz konusu dönemde bankaların kredi biçimindeki borcu 1,1 milyar dolar azalırken, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmaları 100 milyon dolar artışla 21,3 milyar dolara çıktı. Bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 736 milyon dolar, tahvil stoku 123 milyon dolar azaldı.

Mart ayında finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 861 milyon dolar düşüş gösterdi. Tahvil stoku ise 4 milyon dolar azalarak 7,5 milyar dolara geriledi. 2019 sonuna kıyasla bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 941 milyon dolar, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 102 milyon dolar azaldı.

177,6 milyar dolar olan uzun vadeli kredi borcunun %61,8’ini dolar, %33,5’ini Euro, %3’ünü Türk lirası ve %1,7’sini diğer döviz cinsleri oluşturdu. 7,8 milyar dolarlık kısa vadeli borcun ise %43,2’sini ABD doları, %33,2’sini Euro, %22,9’unu Türk lirası ve %0,7’sini diğer döviz cinsleri meydana getirdi.

Sektörel dağılıma baktığımızda uzun vadeli borcun %42,4’ünü finansal kuruluşların, %57,6’sını finansal olmayan kuruluşların, kısa vadeli borcun ise %76,2’sini finansal, %23,8’ini finansal olmayan kuruluşların oluşturduğunu görmekteyiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum