Yatırım yapmaya başla!

Yatırımcılar Mayıs Kazançları için Altın-Gümüş Oranını İzliyor

Altın-gümüş oranı, Mart ayındaki zirvesine yakın seyrederken, yatırımcılar Mayıs ayında en iyi performansı hangisinin sunduğunu merak ediyor.
Yatırımcılar Mayıs Kazançları için Altın-Gümüş Oranını İzliyor

Spot altın ve gümüş arasındaki oran, bu yıl tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. İki metalin fiyatı da kıymetli maden piyasasındaki oynaklığa bağlı ayrıştı.

Yatırımcılar, güvenli liman gördükleri altına akın etti. Gümüş ise COVID-19 salgınının neden olduğu endüstriyel talep düşüşü ile sınırlı hareket etti.

Dünyanın dört bir yanındaki ekonomiler durma noktasına geldikçe, hükümetler ölümcül virüsün yayılmasını engellemek için faaliyetlere ara verilmesini istedi. Altın fiyatları bu gelişmelerle oldukça hareketli günler geçirirken, Nisan ayında 2013 yılından bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaştı.

Altın Fiyatları Nisan Rekoru
Görsel Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Gümüş fiyatı ise yılın ilk aylarında 2016 yılından bu yana gördüğü en yüksek seviyelerde seyrediyordu. Daha sonra üretimlere ara verilmesi ile gümüşe yönelik sanayi talebi düşerek, fiyatları aşağı çekti.

Altın yılbaşından bu yana yüzde 12 kazanç sunarken, gümüş yüzde 16 düşüş kaydetti. Böylece altın-gümüş oranı, tarihin en yüksek seviyelerine ulaştı. Bu oran, altın ve gümüş alıp satmak için doğru zamanları belirlemek için kullanılmaktadır.

Altın-Gümüş Oranı Tarihi Zirveye Tırmanıyor

Altın-Gümüş Oranı Tarihi Zirveye Tırmanıyor
Görsel Kaynak: BullionByPost

Altın-gümüş oranı, yani 1 ons altın almak için gereken gümüş miktarı, Mart ayında 123 onsa fırladı. Altın ons başına 1500 dolar civarından işlem görürken, gümüş ons başına 18 doların biraz altındaydı.

Yeni yıla 85 onstan başlayan altın-gümüş oranı, Mayıs başına kadar 100 psikolojik bariyerinin üzerindeydi. Altın onsu 1700 dolardan gerilerken, gümüş onsu 15 dolar civarında seyrediyordu.

Gümüş, Şubat sonunda yükselen altın fiyatlarıyla birlikte 19 dolara kadar yükselmişti. Ancak koronavirüs pandemisinin endüstriyel faaliyetler üzerinde etkisi belirginleştikçe ons başına 14 doların altına düşerek, altının kazançlarına ayak uyduramadı.

Gümüş Fiyatları 2020 Performansı
Görsel Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Mart ayında altın ve gümüş, geniş bir satış dalgası ile karşılaştı. Ancak alıcılar, güvenli liman varlıkların düşen fiyatlarından yeniden alıma geçerek, Nisan ayında yeniden yükselmesini sağladı. Hükümet teşvikleri, negatif reel faiz oranlarının ve dünya genelinde yükselen merkez bankası bilançolarının etkisini dengelemek için bir araç arayan yatırımcılar, altına yöneldiler.

Ayrıca ABD, yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,8 daramaya işaret etti. Bu oran, 2009 yılındaki mali krizden sonra en büyük düşüş olurken, küresel bir durgunluğun başlaması şeklinde yorumlandı.

Altın, Mart ayında ons başına 1450 dolar geriledi. Ancak Nisan ayında 1700 doların üzerini gördü ve 8 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Mayıs ayı başladığından beri, 1670 – 1720 dolar aralığında dalgalanıyor.

London Bullion Market Association (LBMA) aracılığıyla tahsil edilen altın ve gümüş hacimleri, rekor seviyelere ulaştı. Dünya Altın Konseyi’ne göre; altın destekli ETF’lere giriş, küresel belirsizlik ve finansal piyasa dalgalanmalarına yanıt olarak ilk çeyrekte yıllık yedi kat artış kaydedildi.

Altın Destekli ETF'lere Giriş
Görsel Kaynak: World Gold Council

Üç aylık dönemde altın arzı, kısıtlamaların maden üretimini ve altın geri dönüşümünü bozmasıyla yüzde 4 azaldı. Küresel üretimin yaklaşık dörtte birini oluşturan Meksika’da kısıtlamalar, üretimi kesintiye uğratırken arzın düşmesine neden oldu. Gümüş talebi de tüm dünyada kapalı olan üretim tesisleriyle birlikte düştü.

JP Morgan küresel imalat PMI verisi, Mart ayında 47,3 seviyesindeyken, Nisan’da 39,8 seviyesine geriledi. Nisan ayındaki seviye, 2009 yılının Mart ayından bu yana görülen en düşük seviye oldu.

JP Morgan Küresel İmalat PMI Verisi
Görsel Kaynak: IHS Markit

Büyük ölçüde finansal bir araç olan altının aksine gümüş talebinin yaklaşık yüzde 60’ı, elektronik yarı iletkenler, piller ve güneş panelleri dahil olmak üzere endüstriyel uygulamalardan geliyor. İki metalin fiyat farkına sahip olmasının nedeni de endüstriyel taleptir.

Gümüş Yükselirken, Altın Düşebilir

TD Securities analistleri, altın ve gümüşün mevcut ortamda farklı kalmasını bekliyorlar. Altının, gümüş ve platindeki düşük trendden ayrıldığını ifade ediyorlar. Ayrıca bunun için güçlü teknik seviyeleri olduğunu açıklıyorlar.

Küresel Gümüş Arzı Tahminleri
Görsel Kaynak: Silver Institute

İngiltere merkezli danışmanlık firması Metal Focus, gümüş yatırımlarının 2020 yılında kazanımlarını yüzde 16 artırarak beş yılın en yüksek seviyesine yükselmesini bekliyor. Yakın dönem arzının madenlerde üretimin kısıtlanması nedeniyle azalacağını da düşünen şirket, 2020’de altından daha iyi performans göstereceğini tahmin ediyor.

Hatta yıl sonunda gümüşün 19 dolar seviyesini görülebileceğini de belirtiyor. Şirketin 2020 Dünya Gümüş Anketi raporuna buradan göz atabilirsiniz.

Scotiabank analistleri, gümüşün ons başına 16,20 dolarlık toplam fiyat tabanından düştüğünü ve bunun düşük fiyatlı bir altın alternatif olarak dikkat çekeceğini belirtti. Orta vadede sağlamlaşan temel performansıyla birlikte, altın ile birlikte kazançlı olacağını ifade etti.

Bazı uzmanlar ise 2020’nin geri kalanı için altın görünümü konusunda temkinliler. Ülkeler yeniden üretime geçtikçe, değerli madenlere olan talebin mevsimselliğe doğru kayacağını düşünüyorlar.

Küresel Gümüş Talebi Tahminleri
Görsel Kaynak: Silver Institute

Heraeus Precious Metals analistleri, “Altın, Çin ve Hindistan’da tüketici harcamalarının eksikliğinden ciddi talep dalgalarıyla karşı karşıya. Altın rallisi durma belirtileri gösteriyor. RSI gibi teknik göstergeler, fiyattan sapma gösteriyor ve spekülatif net uzun altın vadeli işlem pozisyonu, Şubat ayında rekor bir seviyeye ulaştı. Ancak o zamandan beri azaldı. Altın fiyatlarındaki tipik mevsimsellik, fiyatın yaz boyunca daha düşük ya da en azından yanlara doğru hareket edebileceğini gösteriyor,” ifadelerini kullandılar.

Analistler, altındaki spekülatif net uzun pozisyonların rekor seviyeye ulaştığı bir önceki sefer, fiyatların 5 ay içinde yüzde 18 düştüğünü söylediler. Altının yatırım çekiciliğini artıran faktörlerin birçoğu etkisini kaydediyor. Merkez bankası alımları önümüzdeki aylarda düşecek. Sonuç olarak altın fiyatının yıl sonuna kadar azalması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum