Yatırım yapmaya başla!

Yatırım Dünyası, Kaşıkçı Cinayetinden Bir Yıl Sonra Suudi Arabistan’a Karşı Hala Temkinli

Kaşıkçı cinayetinin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen analistlere göre yatırımcılar Suudi Arabistan konusunda hala temkinli davranıyor.
Yatırım Dünyası, Kaşıkçı Cinayetinden Bir Yıl Sonra Suudi Arabistan’a Karşı Hala Temkinli

2 Ekim 2018’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen Cemal Kaşıkçı, bugün katledilişinin birinci yılında anlıyor. Ve tüm dünyada yankı uyandıran olay, analistlere göre etkilerini hala devam ettiriyor.

Kaşıkçı cinayetini takip eden haftalarda daha fazla ayrıntı ortaya çıkmaya başladığında, yatırımcıların krallığın uluslararası toplumla ilişkisinin bozulması korkuları Suudi borsası Tedavül’ü sert bir şekilde düşürmüştü.

Ayrıca IMF Başkanı Lagarde gibi önde gelen pek çok isim, olayın ardından Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın ev sahipliğindeki Geleceğe Yatırım Girişimi’ne katılmaktan vazgeçmişti.

 Kaşıkçı Cinayeti Suudi Arabistan Geniş Tepki Karşılaştı Yaklaşık 2 hafta sonra Başkan Donald Trump, krallık için potansiyel ağır ceza konusunda uyardığındaysa Suudi hisseler, Aralık 2014’ün ardından en büyük günlük düşüşünü kaydetmişti. Yine de Kaşıkçı’nın ölümünden bu yana geçen 12 ay içinde Tedavül endeksi neredeyse bir yıl önceki seviyesine geri döndü. Analistlerse Suudi Arabistan’ın cinayete yönelik cezadan büyük ölçüde kaçtığını çünkü Orta Doğu’da stratejik bir müttefik olarak çok önemli olduğunu söylüyorlar.

Ayrıca Suudi Arabistan dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri ve aynı zamanda ABD, İngiltere ve Avrupa silahlarının büyük bir alıcısı.

 Suudi Arabistan  Kaşıkçı Cinayeti Neden Cezalandırılmadı 2017’de ekonomisi 10 yıl içinde ilk kez küçülmesinin ardından önemli çabalar sarf eden Suudi Arabistan hakkında IMF, ülke ekonomisinin 2019’da yüzde 1.9 ve 2020’de yüzde 3 seviyesinde artacağını tahmin etmişti. Capital Economics, gelişmekte olan piyasalar ekonomisti Jason Tuvey, Salı günü yaptığı bir açıklamada; “Suudi Arabistan ekonomisi üzerinde Kaşıkçı’nın ölümünden doğrudan bir etki olup olmadığını söylemek zor” dedi.

Ancak yatırımcıları caydırdığına dair en açık kanıtın, Suudi Arabistan’a yapılan doğrudan yabancı yatırımın çok düşük kalmadı olduğunu ekledi.

 Suudi Arabistan Yatırım Düşük Kalmaya Devam Ediyor BM’nin 2019 Dünya Yatırım Raporu’na göre de Suudi Arabistan’a doğrudan yabancı yatırım akışı 2017 yılındaki 1.4 milyar dolardan 2018’de 3.2 milyar dolara yükselmişti. Ve rakam 2008’deki 39 milyar dolarlık zirvenin hala çok altındaydı. Raporda Suudi Arabistan’a yapılan doğrudan yabancı yatırımın düşüklüğünün büyük ölçüde politik faktörler ve düşük petrol fiyatlarından kaynaklandığı belirtilmişti.

Eurasia Group’un Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Başkanı Ayham Kamel de bugünkü açıklamasında, Kaşıkçı olayının Suudi Arabistan Veliaht Prensi’nin krallığı modernize etme çabalarını gölgede bıraktığını dile getirdi. Bu olayın kolaylıkla örtbas edilemediğini vurgulayan Kamel, Muhammed bin Selman’ın bir miktar hesap verilebilirlik ihtiyacını kucaklayan daha proaktif bir yaklaşıma ihtiyacı olduğunu artık anladığını anlattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum