Yatırım yapmaya başla!

Yatay Seyrini Sürdüren Dolar/TL 5.71 Civarında Geziyor

Dolar/TL yatay bir seyir izleyerek bugüne 5.71 seviyelerinde başladı. Cuma günü 5.77 seviyelerini görmüştü.
Yatay Seyrini Sürdüren Dolar/TL 5.71 Civarında Geziyor

Geçtiğimiz günlerde başlayan S-400 hava savunma sisteminden etkilenen piyasalarda dolar kuru yükselişe geçmişti. Piyasalar ABD-Türkiye ilişkisi için endişe duyarken dolar/TL teslimatın ardından 5.73 civarına gelmişti. Bu seviyeye gelmesinde Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan S-400 açıklaması etkili olmuştu.

Genel olarak haftayı düşük seviyelerde geçiren dolar kuru, haftanın son işlem gününe 5,68 seviyeleriyle başlangıç yapmış ve teslimattan etkilenerek yükselişe geçmişti. Ardından kur 5,7288 seviyelerine kadar ulaşmıştı. Dün, 15 Temmuz nedeniyle Türkiye piyasalarının kapalı olduğu bilinirken, dolar kuru 5.70-5.71 seviyelerindeydi.

Dün piyasadaki kapanışını 5,7128 liradan yapan dolar/TL, bugüne yatay bir seyirle başladı ve Asya piyasalarındaki sakin seyrini korudu.

Dolar/TL Bugüne Yatay Bir Seyirle BaşladıYurt içi piyasaların açılışına doğru hafif yükseliş eğilimi gösteren kur, TSİ 08:00’de 5,7159 liradan işlem gördü. TSİ 10:24’te ise 5.7104 liradan alıcı bulmaya başladı. Bunun yanında Euro ise güne %0,02 ekside başlangıç yaptı ve 6,4397 liradan işlem gördü. Euro, TSİ 10:25’te 6.4281’den alıcı buluyor.

Yeni haftada düşüşe geçen Türkiye’nin risk primiyle birlikte BIST 100 endeksi ise bu haftaya %0,7 yükselişle başlangıç yaptı. Geçtiğimiz günlerde uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings ani bir karar alarak bir değişikliğe gitmişti.

Fitch Ratings Türkiye’nin kredi notunda bir değişikliğe gitmiş ve ani bir kararla Türkiye’nin kredi notunu BB’den BB- seviyesine indirmişti.

Fitch Ratings Kredi Notunda Bir Değişikliğe GitmiştiKredi notundaki bu düşüşü TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınıp yerine Murat Uysal’ın getirilmesi sebebiyle yapan Fitch, not görünümü için “negatif” değerlendirmesini yapmıştı. Ayrıca nottaki bu ani düşüşe ekonomik dengelenmedeki büyümenin gecikmesi ve beklenen enflasyon düşüşünün gerçekleşmemesi de etkili olmuştu.

Fitch’in Türkiye’nin kredi notunda yaptığı değişikliğin piyasaları etkilemeyeceği iddia edilirken, ABD’nin S-400 açıklamalarının önemine vurgu yapıldı.

Global Menkul Değerler Kıdemli Analisti Rıdvan Baştürk Fitch’in aldığı kararın piyasa üzerinde bir etkiye sahip olmadığını öne sürerken ABD’nin açıklamalarına odaklanılması gerektiğini açıkladı.

Fitch Kararları Piyasa Üzerinde Bir Etkiye Sahip DeğilFitch’in aldığı ani kararın TL varlıkları üzerinde çok fazla olumsuz etki yaratamayacağını düşünen Baştürk, Türkiye’nin üç kredi derecelendirme kuruluşunda da yatırım yapılabilecek seviyenin en az 3-4 kat altında olduğumuzu hatırlattı.

S-400 gelişmelerinin önemine yeniden vurgu yaparken yaptırım kararlarının izlenmesi gerektiğini düşünen analist, Başkan Trump’tan ya da Pentagon’dan bir açıklama beklentisi içinde olunduğunu söyledi. Ardından, TL varlıklarının ABD’den gelecek tepkiden önemli ölçüde etkileneceğini ekledi.

Diğer yandan TCMB’nin yeni başkanı Murat Uysal, temkinli duruşun devam edeceğini fakat uygun bir reel faizle bu sıkılığın devam edeceğini bildirmişti. Bu açıklamalar 25 Temmuz’daki PPK toplantısına dair bir netlik kazandırmadı ve bunun da döviz kurları üzerinde daha baskın olabileceği tahmin edildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum