Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yastık Altındaki Binlerce Ton Altın Gün Yüzüne Çıkıyor!

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 4 haftada 2 bin 462 kilogram altının, yastık altından çıkarılıp hazineye getirildiğini söyledi. Detaylar şöyle...
Yastık Altındaki Binlerce Ton Altın Gün Yüzüne Çıkıyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

Yastık altında bulunan altınların ekonomiye kazandırılması adına Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından bir süreç başlatıldı. Daha önce de yayınladığımız haberin gelişmelerini sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

İlk olarak yastık altında 300 milyar lira değerinde altın bulunduğu ve bunun ekonomiye kazandırılması için çalışmalara başlandığı duyurulmuştu.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, vatandaşa altınlarınızı yastık altında tutmayın, Merkez Bankasına getirin çağrısı yapmıştı. İlk etapta Şimşek’in çağrısına kulak veren 5 bin kişi yaklaşık bir tona varan altınını getirip, karşılığında altın tahvili veya altına dayalı kira sertifikası aldı. Şimşek’ten, başlatılan bu sürece dair yeni açıklamalar geldi.

81 ilde, 2 Ekim’de başlatılan altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasında talep toplama süreci 27 Ekim’de başarıyla tamamlandı.

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Hazine Müsteşarlığı tarafından ilk kez vatandaşa yönelik yapılan bu ihraçların büyük ilgi gördüğünü söyledi. Farkındalık çalışmalarının talep üzerinde etkili olduğunu söyleyen Şimşek, yatırımcıların konuya ilişkin farkındalığının arttıkça, talep miktarının ve yatırımcı sayısının da aynı oranda artış gösterdiğini dile getirdi.

4 Haftalık toplama sürecinde, 2 bin 462 kilogram altın yastık altından çıkarıldı.

Toplama çalışmasının ilk döneminde 12 bin 800 kişi, 370 milyon lira değerindeki altınını getirip, karşılığında altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası aldı. Şimşek, bir ayı bile bulmayan bu sürede 2 bin tondan fazla altının yastık altından çıkarılıp hazineye kazandırılmasının çok iyi bir başarı olduğunu söyledi.

Altınlarını hazineye getiren 12 bin 800 vatandaşın yarısından fazlası altına dayalı kira sertifikasını tercih etti.

Milli bir proje olan bu çalışmanın daha da geliştirilmesi ve ülkenin refahına katkı sağlaması mantığıyla bakılması gerektiğini söyleyen Mehmet Şimşek; kaynak ihtiyacında dışa bağımlılığı azaltmak ve tasarrufları artırmak amacıyla önümüzdeki dönemlerde de devam edilmesi gerektiğini bildirdi. Kadınların altına erkeklerden daha çok ilgi duyduğunu belirtirken, altınlarını getirenlerin yarısından çoğunun altına dayalı kira sertifikası almak istediğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu