Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yastık Altı Altın için Yeni Sistem: Tebliğ Yayımlandı

TCMB tarafından yayımlanan son tebliğ ile kur korumalı mevduat sistemi kapsamında yastık altı altınlar finansal sisteme kazandırılıyor.
Yastık Altı Altın için Yeni Sistem: Tebliğ Yayımlandı
Yorum

Geçtiğimiz aylarda kur korumalı mevduat uygulaması kapsamında, vatandaşların tuttukları TL’nin döviz kurundaki hareketlere karşı değer kaybının önlenmesi sağlanmıştı. Bu sistemin bir süredir yastık altı altınlar üzerinde uygulanması planlanıyordu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından hazırlanan tebliğ, bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Düzenlemeye göre yetkili bankalar nezdinde altın hesabının bulunan ve uygulamaya katılmak isteyen yurt içi yerleşik gerçek ve tüzel kişiler, varlıklarını hesaplanacak gram cinsinden yetkili kuyumcuya veya bankaya teslim edebilecek.

Altında Vade Süreleri Netleşti

Altın hesabı olanlar, istemeleri halinde has altın bakiyesi, dönüşüm fiyatı üzerinden TL’ye çevrilerek 3, 6 ay veya 1 yıl vadeli TL mevduat veya katılma hesabı açabilecek. TL mevduat veya katılma hesabına dönüştürülen altınlar bankalarca dönüşüm fiyatı üzerinden Merkez Bankasına satılmış olacak.

Bankaların uygulayacağı faiz oranı, Merkez Bankası tarafından belirlenen haftalık repo faiz oranının altında olamayacak. TCMB, bankanın mevduat hesabına uygulayacağı azami faiz oranını belirleme yetkisine sahip olacak. Bu hesaplara ayrıca vade sonu geldiğinde yenileme imkanı tanınacak.

Vadeden Önce Altın Bozdurulursa Fark Ödenmeyecek

Düzenlemeye göre TL mevduat veya katılma hesaplarının vade sonu fiyatının dönüşüm fiyatından yüksek olması durumunda, artan tutar TCMB tarafından kişiye ödenmek üzere bankaya aktarılacak.

Yatırımcıların vade tarihi gelmeden çekim yapması halinde, aradaki farkın ödemesi yapılmayacak. Düzenlemeye göre işlem yapan yetkili kuyumcu, yetkili rafineri ve bankalara ödenecek komisyon ve masraflar, TCMB’nin belirleyeceği esaslar çerçevesinde ödenecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%