Yatırım yapmaya başla!

Yaşar Topluluğu Stratejilerinde Sürdürülebilirlik Odak Noktası Olarak Belirlendi

Yaşar Topluluğu, yaşanabilir bir dünya oluşturmak ve daha iyi şartlarda bir yaşam sunmak için faaliyetlerini devam ettiriyor. Topluluk ayrıca, sürdürülebilirlik kavramını stratejilerinin odak noktası haline getirmiş durumda. Detaylar aşağıda;
Yaşar Topluluğu Stratejilerinde Sürdürülebilirlik Odak Noktası Olarak Belirlendi

Yaşar Topluluğu, sürdürülebilirliği stratejilerinin odak noktası olarak gördüğünü açıkladı. Bunun yanında topluluk, faaliyetlerini daha güzel bir dünya ve iyi şartlarda yaşam için, gelecek kuşaklara sağlıklı ve sürdürülebilir bir ekonomik-fiziki-sosyal çevre bırakma hedefini devam ettiriyor.

Yaşar Holding İcra Başkanı Dr. Mehmet Aktaş, 2007’de BM Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni imzalayarak sürdürülebilirlik yaklaşımlarını daha da sistematikleştirdiklerini bildirdi. Ardından Aktaş, “Bu kapsamdaki çalışmalarımızı 2009’dan bu yana raporluyoruz. 2015’te BM, iş dünyasının izlemesi gereken yolu yalın bir şekilde ifade eden Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Pusulası’nı duyurdu. Biz de sürdürülebilirlik konusunu, bu rehberden de yararlanarak revize ettik, Yaşar Topluluğu Sürdürülebilir Kalkınma Politikası’nı oluşturduk.” ifadelerini kullandı.

Aktaş konuşması sırasında daha iyi bir yaşam için yaratılan değeri topluma, tüketicilere, çalışanlara, çevreye, müşteri ve iş ortaklarına iyi bakarak paylaştıklarını belirtti.

Yaşar Holding Başkanı Dr. Mehmet AktaşArdından, saydığı bu altı ana başlık ve her bir şirket için geçerli olan kilit başarı göstergelerini, yeni sürdürülebilir kalkınma hedefleri ile ilişkilendirerek nihai yol haritasını çizdiklerini açıkladı.
Aktaş, insana yakışır iş ve ekonomik büyümenin topluluğun vazgeçilmez hedeflerinden biri olduğunu vurguladı.

“Bu amaç için dijitalleşme, inovasyon ve sağlam bir alt yapıya ihtiyaç olduğu gerçek. Bu nedenle şirketlerimizin değer zincirinde kalıcı bir izlenebilirlik sistemi kurulmasına olanak sağlayacak çalışmaları hızlandırdık. Diğer önemli bir sürdürülebilirlik hedefimiz; bireylerin ve dolayısıyla toplumun sağlığı.” şeklinde konuştu.

Aktaş, ürünlerin bu doğrultuda geliştirildiğini belirtirken, özellikle sağlıklı ve dengeli beslenme konusunda küçük yaşlardan itibaren kalıcı alışkanlıkların geliştirilmesi yönünde projeler yürüttüklerini belirtti.

Aktaş Ürünlerin Bu Doğrultuda Geliştirildiğini BelirttiAçıklamaları sırasında Aktaş, iklim değişikliğiyle mücadele adına hızlı ve ulaşılabilir çözümlere gereksinim duyulduğunu ifade etti. Bu sebeple karbon ve su ayak izini hesaplayarak azaltım çalışmaları yürüttüklerini belirtti.

Aktaş bu açıklamaların hemen ardından, Doğal kaynakların etkin kullanımı için sorumlu tüketim ve üretim diğer bir sürdürülebilirlik hedefimiz. Tüm şirketlerimizin üretimdeki sürdürülebilirlik KPI’larının yanı sıra, kayıp, atık ve israfın azaltılması hedeflerimiz arasında yer alıyor. Topluluğumuzun özellikle yönetim kademelerindeki kadın istihdamı oranının geliştirilmesi de sürdürülebilirlik hedeflerimizden. İnsana yakışır iş ve ekonomik büyüme kurumsal yönetim ilkeleri ile yakından ilgili.” dedi.

2018’de Borsa İstanbul Kurumsal Yönetim Endeksi’nde Pınar Süt’ün kurumsal yönetim derecelendirme notunun 9,27’ye, Pınar Et’in notunun 9,31’e, Pınar Su’yun notunun ise 9,50’ye yükseldiği Aktaş’ın açıklamaları arasında.

Pınar Ürünleri Dereceledirme Notuİnovasyon, dijitalleşme ve sağlam alt yapı hedefleri kapsamında ikisi DYO, diğerleri Pınar Süt ve Pınar Et olmak üzere dört adet Ar-Ge merkezleri olduğunu bildiren Aktaş, topluluk olarak Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı’nın programlarını dikkatle takip ettiklerini vurguladı. Bununla birlikte ürünlerdeki şeker, yağ ve tuz oranını azalttıklarını belirtti.

Aktaş tüm bu açıklamalarına ek olarak, “Pınar Enstitüsü 36-66 aylık anaokulu çocuklarına yönelik ‘Eğlenerek Hareket Edelim, Sağlıklı Beslenelim’ projesi ile 9 bin çocuğa ulaştı. ‘Sütümüzün Geleceği Bilinçli Ellerde’ projesi kapsamında 7 bin çiftçiye eğitim verdiğimiz proje BM’nin UNDP Business Call to Action Programı kapsamına alındı. UNDP ile birlikte projemizin sosyal etki analizini gerçekleştirdik. Çıkan sonuçları projeyi daha ileri taşımak ve daha çok insana fayda sağlamak üzere geliştiriyor ve eğitimlerimizi çeşitlendiriyoruz.” ifadelerini kaydetti.

Aktaş, Yaşar Topluluğu’nun karbon ve su ayak izini hesapladıklarını da sözlerine ekledi.

Yaşar Topluluğu Karbon Ve Su İzlerini Hesaplıyor“2020’ye kadar birim ton üretim başına ortalama karbon emisyonunu %15 azaltmayı hedeflediklerini, bu kapsamda Pınar Süt ve Pınar Et’in CDP-Karbon ve Su Şeffaflık programına gönüllü katılımcı olduklarını söyledi.

“Pınar Süt 2016, 2017 ve 2018 yıllarında Türkiye iklim ve su lideri kategorisinde yer aldı. Toplumsal yatırım projelerimizden Dyo Sanat Ödülleri yarışmasını 52, Pınar Çocuk Resim Yarışması’nı 38, Pınar Çocuk Tiyatrosu’nu 32 yıldır sürdürüyoruz. Tüm bunlar ve Dyo’nun Yarınlar için Değer Projesi önümüzdeki yıllarda da kesintisiz sürecek” ifadeleriyle açıklamalarını sonlandırdı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum