Yatırım yapmaya başla!

Yaşam Kalitesi En Yüksek Olan 10 Ülke

Yaşam Kalitesi En Yüksek Olan 10 Ülke

Zaman zaman gitmeyi planladığımız ya da orada yaşamayı hayal ettiğimiz ülkeler vardır. Hatta bazıları bize özgü olan sıfatlarla hatırlanır. Fırsatlar ülkesi denildiğinde aklımıza Amerika Birleşik Devletleri’nin gelmesi tesadüf olamaz. Genellikle hayali kurulan ülke ya da şehir, yüksek standartlardaki yaşam kaliteleriyle bilinir. Dünya ekonomisindeki etkin güçleri, o ülkenin vatandaşlarına da fazlasıyla yansır. Genellikle bu ülkeler milli gelirin diğer ülkelere göre daha eşit pay edildiği yerler olarak göze çarpıyor.

Yapılan araştırmalarda “ülkeniz haricinde nerede yaşamak istersiniz?” sorusuna insanların, yaşam kalitesinin yüksek olduğu ülkelerden yana seçim yaptığı gözlenmiş. Doğal güzellikler, renkli gece hayatları ve turizm olanakları daha sonra geliyor. Suç oranlarının düşük olduğu, işsizliğin bir sorun olarak gözlenmediği, sağlıklı yaşam koşuluyla kendini gösteren bir yerde yaşamayı sanırım hepimiz isteriz. Bu özelliklerin hepsinin aynı coğrafyada toplandığı bir yer var mı bilinmez, ama sizler için hazırladığımız listedeki ülkeler diğerlerinden daha kaliteli bir yaşam sunmaktadır. Dilerseniz bu ülkeleri daha yakından inceleyelim.

İşte karşınızda yaşam kalitesi en yüksek olan 10 ülke:

10 Avustralya

AvustralyaYapılan araştırmalar sonucunda Avustralya hakkında söylenen bir söz dikkat çekicidir. “Avustralya, gurbetçilerin terk etmek istemeyeceği kadar güzel bir hayat sunuyor.” Ülke toplu taşıma ya da ekonomiden iyi puan alamadı. Fakat hava, yaşam tarzı, çocuk yetiştirme ve diğer yönleriyle günlük hayatın bölümlerinden oldukça yüksek notlar aldı.

9 Hindistan

HindistanHindistan film endüstrisi dahil olmak üzere, birçok sektörde oldukça başarılıdır. Şimdilerin Hindistan’ın da iş fırsatları bol miktarda bulunuyor. Ülke dünya tarafından birincil gelişmekte olan ekonomik merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Son zamanlarda birçok ABD vatandaşının Hindistan’a göç ettiği gözlenmiş. Ülke, mükemmel çocuk bakımı, sağlık, giyim, barınma ve eğitim alanlarında oldukça düşük maliyette bir yaşam sunuyor. Hindistan sosyal açıdan 5. sırada, eğlence açısından 9. sırada yer alıyor.

8 Japonya

JaponyaJaponya birkaç yıldır ekonomik yavaşlama yaşasa da hala çoğu kişinin hayalini kurduğu ülkelerin başında yer alıyor. Ayrıca ülkenin çoğu özelliği oldukça yüksek notlar alarak ilk sıralarda yer alıyor. Ülke özellikle sağlık, yerel gıda kalitesi ve kültürüyle oldukça iyi durumdadır. Eğitim uygun fiyatlı olduğundan, çocuk yetiştirmek için harika imkanlar sunmaktadır. Eğer suşi meraklıysanız dünyanın en iyisini burada bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

7 Hong Kong

Hong KongHong Kong’un Çin’den bağımsız olduğunu çoğumuz bilmiyoruz. Hong Kong kendi para birimine, şehre özel yasalara ve ekonomiye sahiptir. Hong Kong’da yaşam yoğun nüfuslu olduğundan, rahatlıkla İstanbul’a benzetebilirsiniz. Tek farkı Hong Kong’un daha serbest olmasıdır. Çocuk yetiştirme olanakları diğer özelliklerinden daha üst sıralarda yer alır.

6 Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap EmirlikleriArap Emirlikleri, özellikle kendi kariyerini ve mali durumunu yükseltmek isteyen gençlere sunduğu imkanlarla biliniyor. Ülke son zamanlarda gurbetçi cenneti haline gelmiştir. Birleşik Arap Emirlikleri’nde mükemmel çalışma seçenekleri, büyük şehir yaşamı ve harika çocuk yetiştirme olanakları vardır. Ancak, bize yabancı gelmeyecek kültür farklılığını ve yabancılara karşı halkın tutumunu göz önünde bulundurmak gerekir.

5 Belçika

BelçikaBelçika, Fransa ve Hollanda arasında bulunuyor. Avrupa’nın en iyi bira, çikolata ve gofretlerinden bazılarını sunmasıyla tanınır. Spor takımları için oldukça popüler olarak kabul edilir. Belçika’nın bu özelliklerinin yanında en güzel yönlerinden biri, düşük suç oranı ve daha az işlenen şiddet suçlarıdır. Ülke sağlıkta oldukça yüksek puanlar almıştır. Ülke, çocuk yetiştirmede ve kolay seyahat edebilme olanakları ile mükemmel konumdadır.

4 Rusya

RusyaRusya’nın bu listede bazılarınıza şaşırtıcı gelse de eğlence ve sosyal yaşam seçenekleri ile yüksek puanlı bir ülke haline gelmiştir. Ancak ülke sağlık sektöründe çok da iyi durumda değildir.

Gurbetçiler içinse mali açıdan rahat edebilecekleri bir ülke olduğunu söylemek gerekli. Bu durum; ayın sonunda daha yüksek bir gelire sahip olma olasılığının oldukça yüksek olduğu anlamına gelir.

3 Cayman Adaları

Cayman AdalarıSık sık zengin insanların gizlendiği yer olarak tanınan Cayman Adalarını duymuşsunuzdur. Belki daha önce duymadığınız özelliğiyse yüksek gelir fırsatları sunmasıdır. Açıkçası ülke ikliminin yüksek puanlar getirmesinin yanı sıra, sosyalleşme, günlük yolculuklar ve çalışma konforundan da oldukça iyi notlar almıştır.

2 Singapur

SingapurSingapur dünyanın en küçük ülkelerinden biridir. Bu nedenle Başbakan önceden planlar yapmak için büyük özen gösterir. Singapur pahalı bir yer olsa da eğitim ve çocuk bakımı normal fiyatlarıyla karşımıza çıkar. Singapur’da su sporları ve alışveriş gibi aktiviteler var. Ayrıca dünyanın en iyi AVM’lerinin bazıları da burada bulunuyor.

1 Almanya

AlmanyaAlmanya’nın güçlü ekonomisi, burayı yaşamak için en iyi yerlerden biri yapıyor. Ayrıca Almanya, diğer ülkelere nazaran çok daha düşük suç oranlarına sahip. Bu durumun asıl nedenin, yüzde 25 daha fazla polis memuruna sahip olmasından kaynaklandığı düşünülüyor. Fakat bu kriter tek başına cinayet ve tecavüz oranlarını diğer ülkelerden yüzde 50-70 aşağıya çekmez.

Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre sıralanan ülkelere göz attık. Bu ülkelerin hepsi dünya üzerinde etkin bir söz hakkına sahiptir. Hayat standartlarının yüksek olması bu açıdan şaşırtıcı görünmüyor. Ben bu ülkeler arasından özellikle Almanya’yı merak ediyorum. Yakın tarihte 2 büyük yenilgi alan ülke, nasıl kısa sürede bu standartları yakalamayı başardı, gerçekten şaşkınlık verici. Sizin merak ettiğiniz ya da gitmeyi istediğiniz ülke hangisi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum