Yatırım yapmaya başla!

YASAD Sektörün Önünün Açılması için 5 Yıl Vergi Muafiyeti İstedi

YASAD Başkanı Güneş, yazılım şirketlerine 5 yıl boyunca vergi muafiyeti tanınması ve sektörün “stratejik sektör” olarak ilan edilmesi gerektiğini söyledi.
YASAD Sektörün Önünün Açılması için 5 Yıl Vergi Muafiyeti İstedi

Yazılım Sanayicileri Derneği Başkanı (YASAD) Doğan Ufuk Güneş, genç nüfusta artan işsizliğin azaltılması için en iyi yolun yazılım olduğunu söyleyerek, sektörün önünün açılması için Teknoparklar’daki yazılım firmalarına uygulanan vergi muafiyetinin tüm yerli yazılım firmalarına uygulanmasını istedi.

Yazılım şirketlerine beş yıl boyunca işçi payı, SGK primi ve kurumlar vergisi muafiyeti verilmesi halinde sektördeki istihdam oranının da artacağını dile getirdi.

YASAD Başkanı Ufuk Güneş, katma değeri en yüksek ihracat alanının yazlım sektörü olduğunun altını çizdi.

Sektörün beyin göçünü sonlandıracak güce sahip olduğunu ifade eden Güneş, hükümetin sektöre yönelik attığı adımlarda birinci basamak ola teknoparkların kurulduğunu ve içindeki şirketlere vergi muafiyeti tanındığını anlattı. İkinci basamak olarak ise Türkiye’deki tüm yazılım üreten ve ürettiği yazılımlardan cirosunun %75’ini sağlayan yazılım firmalarının, en az 5 yıl boyunca vergilerden muaf tutulmasını talep ettiklerini açıkladı.

Bu durumun gerçekleştirilmesi halinde sektörün önünün açılacağını ve hızla ilerleyeceğini aktardı. Bu sayede önümüzdeki 5 yıl boyunca 250 bin gencin nitelikli bir şekilde istihdam edileceğini belirtti. Kamunun yazılımda özel sektörle rekabet etmemesi gerektiğini belirten Güneş, bu adımların atılması halinde 5 yıl içerisinde, gelecek 100 yıl boyunca rekabet edecek duruma geleceğimizi söyledi.

YASAD Başkanı Güneş, yüksek vergilerin sektörün belini büktüğünü söyledi.

Yazılımın tüm sektörlerle iç içe bir alan olduğunu, bu nedenle sağlanacak olan vergi muafiyetinin tüm sektörlerin yararına olacağını ekledi. Bu adımla hem ülkemizin, hem yazılımın hem de diğer tüm sektörlerin kazanacağını vurguladı.

Dünyanın hızlı bir değişim içerisinde olduğunu ve dördüncü sanayi devriminin yaşandığını ifade eden Güneş, “Bu trene bizim de binmemiz gerekiyor. Eğer bu trene şu anda binersek gelişmiş ülkelerle aramızdaki farkı 3-4 yıl içinde kapatmış oluruz. Ancak bu treni kaçırırsak, bir daha bu tren bizim istasyonumuza en erken bin yıl sonra gelir.” açıklamasında bulundu.

Sanayi devriminin yaşandığı bir dönemde, treni kaçırmamanın tek yolunun yazılım olduğunu belirtti.

Eğer sektörü şimdi büyütemezsek, daha sonra ihtiyacımız olan yazılıma yabancı şirketlerden ulaşmak zorunda kalacağımızı aktaran Güneş, bu şekilde yabancıya mahkum olanların yeni dünya düzeninde ayakta kalmasının imkansız olduğunu kaydetti. Vergi muafiyetinin yanında yazılımın stratejik sektör olarak ilan edilmesi gerektiğini, ülkemizde artık paranın bu alana aktarılması gerektiğini vurguladı.

Yıllar önce turizm sektörü çok önemli olduğu için bu alana yöneldiğimizi ve şu anda çok güçlü bir yerde olduğumuzu söyleyen Güneş, aynı şeyin yazılım için de yapılması gerektiğinin altını çizdi. Sermayenin yazılım şirketleri ile buluşturulması gerektiğini, herhangi bir ipoteke gerek olmadan projelerini gösterebilmeleri ve finansmana erişim kolaylığının sağlanması gerektiğini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum