Yatırım yapmaya başla!

En Fazla Yaş Meyve-Sebze İhracatı Rusya’ya Yapıldı

Türkiye’den Ocak-Nisan dönemleri arasında 118 ülkeye 1 milyon 135 bin ton yaş meyve ve sebze ihracatı gerçekleştirildi. Bu ihracatta bahsedilen dönemde 184 milyon 157 bin 451 dolarlık tutarla Rusya birinci sırada yer alıyor.
En Fazla Yaş Meyve-Sebze İhracatı Rusya’ya Yapıldı

2019 yılının ilk dört aylık döneminde 118 farklı ülkeye 622 milyon 463 bin 509 dolarlık yaş meyve ve sebze ihracatı yapıldı. Bahsedilen bu dönemde 184 milyon 157 bin 451 dolar tutarındaki ihracatla Rusya birinci oldu.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerinden alınan bilgiye göre, Türkiye’den Ocak-Nisan 2019 döneminde 118 ülkeye yapılan ihracattan 622 milyon 463 bin 509 dolar gelir sağlandı. Elde edilen bu gelir 1 milyon 135 bin ton yaş meyve sebzenin dışa satımı ile elde edildi.

Türkiye’den bu dönemde gerçekleştirilen yaş meyve ve sebze ihracatında Rusya Federasyonu 184 milyon 157 bin 451 dolar ile birinci sırada yer aldı.

Rusya Federasyonu 184 Milyon 157 Bin 451 Dolar ile Birinci Sırada Yer AldıRusya’nın ihracatta birinci sıradaki yerini 61 milyon 868 bin 302 dolar ile Irak takip etti ve üçüncü sırada ise 60 milyon 57 bin 582 dolarla Romanya yer aldı. Diğer yandan 2019 yılının ilk dört ayında Doğu Karadeniz’den de 36 ülkeye yapılan ihracattan 86 bin 288 tonluk yaş meyve ve sebzeden 48 milyon 784 bin 373 dolarlık döviz getirisi elde edildi.

Bununla birlikte geçtiğimiz ay, Ocak-Mart dönemini kapsayan açıklamada Doğu Karadeniz ihracatının yılın ilk üç ayında önceki yıla göre %17 arttığı bilgisi verilmişti. Bu konuda da açıklama yapan Başkan Kalyoncu, fındık ve mamulleri, yaş sebze-meyve ve madenciliğin en fazla ihraç edilen ürünler olduğunu belirtmişti.

Bölgeden gerçekleştirilen meyve ve sebze ihracatında 37 milyon 347 bin 183 dolar ile Rusya ilk sırada, 4 milyon 665 bin 244 dolarla ise Gürcistan ikinci sırada yer aldı. Bunların yanında Irak ise 1 milyon 91 bin 248 dolarla üçüncü sıradaki yerini korudu. Konuyla ilgili yaptığı açıklamada DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, yaş meyve ve sebze ihracatının öncelikli pazarının Rusya olduğunu belirtti.

Yaş meyve-sebze ihracatında Rusya’nın sürekli ilk sırada bulunduğuna vurgu yapan Kalyoncu, Rusya’nın bahsedilen ihracattaki katkısının son 3 yıldır bazı problemler nedeniyle düştüğünü, sorunların giderilmesi ve tarife dışı engellerin kaldırılması ile Rusya’nın ihracatının artacağına inandıklarını söyledi.

Saffet Kalyoncu, Yaş Sebze Meyve İhracatında Rusya'nın Sürekli İlk Sırada Bulunduğuna Vurgu YaptıKalyoncu bununla birlikte Rusya’ya yönelik ihracatın daha da artarak üst sıralarda yer alması gerektiğini ifade etti. Ardından, “Yaş meyve sebze ihracatında 2019 yılını çok daha iyi rakamlarla tamamlamak istiyoruz. Bu kapsamda da öncelikli pazarımız olan Rusya’ya yönelik ihracatımızı giderek daha da artırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Açıklamasının devamında ihracattaki ülke çeşitliliğinin de altını çizdi ve ihracatta ülke sayısının gittikçe arttığını bildirdi. Türkiye’ye net döviz girdisi sağlayan nadir sektörlerden biri olan yaş meyve ve sebze sektörü ihracatının gerçek potansiyeline ulaşmasını dilediklerine açıklamasında yer veren Kalyoncu, yurt dışı ziyaretlerde DKİB olarak yer alarak ve fuarlara katılım sağlayarak bu yönde gelişim göstermeye çalıştıklarını ekledi.

Tanıtım ve ülke çeşitliliğinin önemine dikkat çekti. Bunlarla birlikte ihracatta ülke çeşitliliğini artırmaya çaba harcadıklarını dile getiren Yönetim Kurulu Başkanı, yaş meyve-sebzenin dışa satımını daha da artırma konusundaki çalışmalara yıl boyunca hız kesmeden devam edeceklerinin bilgisini verdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum