Yatırım yapmaya başla!

Yaş Meyve Sebze İhracatı 2019’da 2 Milyar 260 Milyon Dolar Kazandırdı

Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği'nin açıklamasına göre Türkiye 2019 yılında 2 milyar 260 milyon dolarlık yaş meyve-sebze ihracatı gerçekleştirdi.
Yaş Meyve Sebze İhracatı 2019’da 2 Milyar 260 Milyon Dolar Kazandırdı

Türkiye’nin ihracat faaliyetlerinde payı büyük olan yaş meyve-sebze sektörü, 2019 yılı boyunca Türk ekonomisine büyük oranda net döviz girdisi sağladı. Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (AKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Sin, Türkiye’nin 2019 yılında 2 milyar 260 milyon doları bulan yaş meyve-sebze ihracatıyla milli ekonomiye katkı sapladığını açıkladı.

Söz konusu sektörden her yıl dünyanın farklı noktalarına ihracat yapıldığına değinen Sin, 2019 yılı içinde 845,46 milyon dolarlık teze meyve ihracatına imza atıldığını duyurdu.

AKİB Necdet SinAynı dönemde narenciye ihracatından Türk ekonomisinin 755,7 milyon dolarlık gelir elde ettiğini belirtti. Türkiye’nin yıllık ihracat rakamları 644,16 milyon dolar taze sebze ve yaklaşık 15 milyon dolar da çaydan yapılan dışa satımdan destek buldu.

Sektörün en fazla ihraç edilen ürününün mandalina olduğunu açıklayan Sin, Türkiye’nin geçtiğimiz yıl toplam 758 bin 160 tonluk mandalina satımı gerçekleştirdiğini ve bundan elde edilen gelirin 347,33 milyon dolar olduğunu bildirdi. En fazla ihraç edilen ürünler sıralamasında mandalinadan hemen sonra gelen domatesten ise 3043,5 milyon dolar döviz elde edildiğini aktardı. Bu ürünün ardından gelen limon ise ihracattan 244,8 milyon dolarlık gelir getirdi.

Yaş meyve sebzede en yoğun ihracatın Rusya’ya gerçekleştirildiğini söyleyen Sin, 2019’da bu ülkeye yapılan ürün satımlarının %13 artarak 746,3 milyon dolara yükseldiğini aktardı.

En Yoğun İhracat Rusya'ya YapılıyorTürkiye’den en fazla yaş meyve sebze ihraç edilen ülkeler sıralamasında Rusya’nın ardından Almanya’nın %5 artış ve 215 milyon dolarlık gelirle geldiği öğrenildi. Sin’in açıklamalarına göre, yıl boyunca en dikkat çekici artışı Hindistan kaydetti. Bu ülkenin sektörden gerçekleştirdiği ihracat %317 oranında artmış ve gelir 37,5 milyon dolar seviyesine tırmanmıştı.

AKİB olarak 2019’da toplam 1 milyar 94 milyon dolar tutarında ihracat faaliyetine imza attıklarını söyleyen Sin, Mersin ve Hatay’ın bu başarıda büyük payı olduğunu belirtti. Kaliteden ödün verilmeden üretilen ürünlerin tüm dünyaya tanıtılmasının amaçlandığını söyledi ve ihracatta pazar payını daha da artırmayı amaçladıklarını dile getirdi. 2020 yılında belirlenen hedeflere yönelik faaliyetlerin süreceğini ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum