Toyota, Mazda 2 ile Yaris Platformlarını Birleştirirken Nissan Micra Yeni Donanımla Geliyor!

Nissan, yakışıklı B sınıf aracı Micra'ya sağlam özellikler getirmiş. Motor ve şanzımanda en iyisi yapılmış.

Mini B sınıflarında hareketlilik bitmiyor. Toyota, farklı alanlarda ülke farketmeksizin stratejik ortaklıklar yapan bir şirkettir. En yakın örneği efsane Supra’nın üretiminde BMW ile ortak hareket edilmesi diyebiliriz. Otomotiv şirketlerinin çoğu maliyetlerini yükseltecek her türlü üretim mantığından vazgeçip, birleşme yoluna gidiyorlar. Japon Mazda ve Toyota geçtiğimiz yıl 1.6 milyar dolar yatırımla ortak motor üretim tesisi işine girmişlerdi.

Gelinen noktada ise B segment temsilcilerinden Yaris ve 2 Serisi‘ni aynı platform üzerinde üretilmesi konuşuluyor. Diğer bir Japon firma Nissan’da mini Micra’sının donanım seviyesini oldukça yükselterek gönderimlerini yapacağını söyledi.

Toyota arazi taşıtları, Corolla ve Camry dışında ilgiyi modellerinden kesmiş gibi duruyor.

Geçtiğimiz haftalarda Fransız PSA ile ortak kurduğu Çek Cumhuriyetinde üretimi olan Aygo’yu sonlandırmasını ilan etmişti. Keza Proace’de Citroen ve Peugeot modelleriyle üretilmekte. Yeni bir karar sonrasında Mazda 2’ye ait platforma Yaris’inde alınacağı aktarıldı.

Yeni Yaris Sedan ABD’de yeni kasasına kavuşurken, hatchback versiyon üretiminin Meksika’ya kaydırılması söz konusu. Toyota’nın TNGA‘sında şekillenen model gamı dışında kalan Yaris, yapısal ve teknolojik donanım yönünden kapsamlı değişime gidileceğini anlıyoruz. Bariz şekilde düşen satışlar ve Renault’un Clio 5’te yapacakları için önlemlerin alınması gerekiyordu.

Nissan’ın mini Leaf tadında şekillendirdiği Micra için sağlam donanımlar getiriyor.

Japon marka, kaput altı ve donanım seviyelerinde başarılı değişimlere gidiyor. Renault ile ortak hareket ederek, listelerden kalkan 0.9 cc motora karşı, 3 silindirli 1.0L‘yi getiriyor. 0.9L’yi geliştirip turbo teknolojisinde yapılan yükseltmeyle daha çok verim alındığı söylendi.

Teknik değerler kısmında belirgin artışlar gerçekleşmiş. 1.0L üniteden 115 ps güç ve 180 nm torka kadar alınacak. Performans değerleri tatmin edici seviyede. Yakıt tüketimi ve emisyon değerlerinde de düşüş sağlanmış.

Önceden otomatik şanzımanlı Micra’nın gönderimi konusuna fazla değinmeyen Nissan, 5 ileri manuel vitese ek olarak X-Tronic CVT şanzıman seçeneğini de sunacak. Yenilemenin devamında ayarlanmış süspansiyon ve 17 inç jantlar var. Daha tepkili direksiyonla birlikte konsola koyulan “overboost” düğmesiyle Micra’ya ekstra tork verilebilecek.

Üst paket olarak gelecek N-Sport karbon parçalara, Alacantra malzemelere ve bolca özelliklere sahip olacak. Yenilenmiş haliyle Micra’nın markasının yüzünü güldüreceğine eminiz. En azından Japon marka insanlara Micra adına daha çok daha fazla özellikle gidecek.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı