Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yarın İşleme Başlıyor! Halka Arz 7 Endekste Yer Alacak

2024 yılının ilk halka arzları talep toplama süreçlerini tamamladı. Bor Şeker'in yarın işleme başlaması beklenirken, hisseler 7 endekste işlem görecek.
Yarın İşleme Başlıyor! Halka Arz 7 Endekste Yer Alacak
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da 2023 yılında büyük bir halka arz coşkusu yaşandı. Yılın sonlarında borsaya giren şirketler ise bir hüsranla karşılaştı. Son halka arz olan Avrupakent GYO hala portföylerde eksi yazmaya devam ederken, 2024 yılının ilk halka arzları talep topladı.

Pasifik Donanım ve Yazılım Bilgi Teknolojileri (PATEK) 13.02.2024 itibarıyla borsada işlem görmeye başlarken, Bor Şeker (BORSK) 15.02.2024 itibarıyla borsaya giriş yapacak. Şirket talep toplama sürecinde 70 milyon TL pay dağıtırken, 2,6 milyon yurt içi bireysel yatırımcı katılım gösterdi. Halka arz büyüklüğü ise 1.857.800.000 TL olarak gerçekleşti.

Bor Şeker hisselerinin hangi endekslerde işlem göreceği de bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) açıklandı.
Bor Şeker Hesaplandığı Endeksler
Kaynak: KAP

Yapılan açıklamaya göre Bor Şeker payları yarın itibarıyla Yıldız Pazar’da işlem görecek. Bu tarihten itibaren hisseler; BIST Tüm-100, BIST Yıldız, BIST Halka Arz, BIST Katılım Tüm, BIST Sınai ve BIST Gıda İçecek endekslerinde listelenecek.

Endekslerin hesaplanmasında Bor Şeker paylarının sayısının 240 milyon olarak dikkate alınacağı açıklandı. Fiili dolaşımki pay oranı ise yüzde 29 olarak hesaplanacak.

Dün işlemlere başlayan PATEK kodlu hisseler, bugünkü işlemlerde de tavan giderek 42,34 lirada seyretmeye başladı. 35 liradan talep toplayan şirketin ne kadar tavan gideceği merak ediliyor. Son halka arzların tavan serisi başlatamaması, küçük yatırımcıyı bir miktar borsadan uzaklaştırmıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.