Yatırım yapmaya başla!

İnşası Yarım Kalan Milyon Dolarlık 10 Ünlü Yapı

İnşası Yarım Kalan Milyon Dolarlık 10 Ünlü Yapı

Atalarımızın, başlanılan işin bitirilmesi doğrultusunda söylediği birçok güzel söz vardır. Çoğu insan aslında öyle de yapar, işlerini yarım bırakmamak için çabalar. Ama her zaman her şey planladığımız gibi gitmez. Ön göremediğimiz bazı durumlardan dolayı, sonuca giden süreç kesintiye uğrar. Dünyada bunun birçok örneği mevcut. Aslında hayat yarım kalan hikayelerle dolu. Bu hikayelerden biri de yapımına başlandığı halde bitirilemeyen binalar.

Bir inşaata başlamadan önce plan yaparsınız ve bu doğrultuda hareket edersiniz. Ama az önce de bahsettiğimiz gibi her şey beklediğiniz gibi gitmeyebilir. Sizler için hazırladığımız listede de bu talihi yaşayan bitmemiş ünlü bina inşaatlarını dikkate aldık. Her biri sonuca giden süreçte bazı aksilikler yaşamış. İlginç hikayeleri de içinde bulunduran yazımızın ilginizi çekeceğine eminim. Dilerseniz bu binalara ve hikayelerine birlikte göz atalım.

İşte karşınızda inşası yarım kalan milyon dolarlık yapılar:

10 Westminster Katedrali

Westminster KatedraliWestminster Katedrali Londra’da bir kilisedir. Westminster Katedrali sadece Avrupa’nın en güzel kiliselerinden biri değil, aynı zamanda dünyanın en güzellerinden biri olarak nitelendirilir. Özel bir tuğla çeşidi kullanılan kilisenin tuğla maliyetleri oldukça pahalıdır.

Bu kilisenin inşaatına 1895 yılında başlanmıştı. O tarihten günümüze kadar halen yapım aşamasındadır. Daha inşaat halinde olmasına rağmen popülerliğini korumaya devam ediyor. Bu özel mekan yerli halkın yanı sıra, turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Ayrıca bitmemiş olmasına rağmen en ünlü yerlerden biridir.

9 Deutsche’s Stadion

Deutsche’s StadionBu inşaatın ilginç bir geçmişi var. Bina Adolf Hitler tarafından yürütülen bir projedir ve tarihimizde önemli bir dönüm noktası özelliği taşır. Bu binanın yapımı 1937 yılında Almanya, Nürnberg’de başladı. Hitlerin mitingleri ve siyasi faaliyetleri dahil tüm Nazi faaliyetlerinin merkezi olması bu binayı kavramsallaştırmaya yetmiştir. Hitler olimpiyat oyunları için Deutsche’s Stadion’un yapılmasını istemişti. Stadion inşaatı İkinci Dünya Savaşı nedeniyle durduruldu. Burası artık sadece birkaç yarım inşaat sütunu ve bir göl ile harabe halindedir. Ancak tarihi figürü açısından ünlü ve değerlidir.

8 Saint John the Divine Katedrali

Cathedral of Saint John - The DivinBu kilise Manhattan’da bulunan ve oranın en ünlü yerlerinden biridir. Bugüne kadar bitmemiş olması nedeniyle, bir isim kazanamamıştır. Bina “Saint John, Bitmemiş” olarak adlandırılır. Buranın inşaatına 1892 yılında başlandı. Ancak, ekonomideki iniş ve çıkışlar; mimarisinde tekrar tekrar yapılan değişikliklerden dolayı, yapı ve mühendislik problemlerinin de bu sorunlara eklenmesiyle tamamlanamadı. Mimarlar ve yetkililer bu ikonik binayı tamamlamak için ellerinden geleni yapmaya çalışıyor.

7 Süper Güç Binası

Süper Güç BinasıBinanın aslında başka bir ismi var. Ona “Bilimin Kalbi” denirdi. Yapımına 1999 yılında başlamıştır. Binanın 40 milyon dolara, 2 yılda tamamlanması planlanıyordu. Ama ne yazık ki inşaat 2003 yılında durma noktasına geldi. Nedeni ise bütçeyi aşan ek maliyetlerin ortaya çıkmasıydı. 2009 yılından bu yana burası günde 250 dolar para cezası alıyor. Tamamlanması için bağış kampanyası başlatıldı ama gerekli ilgiyi görmedi

6 Uluslararası Uzay İstasyonu

Uluslararası Uzay İstasyonuUluslararası uzay istasyonu uzayda, uzay araştırma amaçlı başlatılan bir yapıdır. 2005 yılında tamamlanması planlanıyordu ama hala yapım aşamasındadır. Birçok ülke inşaatın tamamlanması için katkıda bulunmuştur. Buna rağmen uzay istasyonunun ancak yarısı tamamlandı. Uluslararası Uzay İstasyonu inşaatı 1998 yılında başlatıldı ve en son eki ise 2011 yılında yapıldı.

İnsanoğlu yıllar boyunca meraklarına çare bulabilmek için, uzay hakkında çeşitli çalışmalar yaptı. Bu projeleri merak ediyorsanız Tüm Zamanların En Pahalı 10 Uzay Projesi isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

5 Ajuda Ulusal Sarayı

Ajuda Ulusal SarayıPortekiz kraliyet ailesi bir zamanlar Ajuda Ulusal Sarayı’nda ikamet ediyordu. Bu saray, Portekiz’in başkenti Lizbon’da yer alıyor. Burası Portekiz’in en ünlü yerlerinden biridir. Fon eksikliği ve dünya ülkeleri arasında savaşlar gibi çeşitli nedenlerle tamamlanmamıştır. İnşaatı 1796 yılında başlatılan saray, müzeye dönüştürüldü ve hala yarısı tamamlanmamıştır.

4 Woodchester Konağı

Woodchester KonağıBurası tüylerinizi diken diken yapabilir. Perili olduğu söylenen bu konak oldukça eksik duruyor. Bunun nedeni ise onunla ilgili korku dolu rivayetlerdir. Burası aynı zamanda hayalet avcısı ve paranormal araştırma televizyon şovlarında yer almıştır. Bitmemiş olmasının bir başka nedeni ise İkinci Dünya Savaşı’dır. Ancak perili olma rivayetiyle ziyaretçi ve turistleri kendine çekmeyi başarıyor. Bu konak hakkında en ilginç gerçekse, konağın dış kısımları tamamen bitmiş, içinin ise tamamen yarım durmasıdır.

Lüks yaşam tarzının sembollerinden olan devasa konaklar, bugünün gözde yapılarıdır. Dünyanın en lükslerini merak ediyorsanız Dünyanın En Pahalı 10 Konağı isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

3 Yeni Zelanda Parlamento Binaları

Yeni Zelanda Parlamento BinalarıYeni Zelanda parlamento binaları inşa planı 1911 yılında lanse edildi. Binalar 2 ana inşaatı kapsıyordu. Parlamento için önemli parçalardan biri olan ilk aşaması inşa edilmektedir. İkinci aşama Kütüphane ve Taç Hukuk Bürosu inşaatıdır. İnşaat yılı 1924 yılında başladı. Buranın inşaatı savaş nedeniyle 1914 yılında durduruldu. 1995 yılında binanın ilk bölümü tamamlandı. Ama 2. evrenin eksik kaldığı açıklandı. Biraz daha süre geçtikten sonra “arı” denilen kütüphane inşa edilmiştir. Ama yine de Yeni Zelanda Parlamento Binaları henüz tam olarak bitmedi.

2 Marble Tepesi Nükleer Santrali

Marble Tepesi Nükleer Santrali1977 yılında iddialı projenin yapımına başlandı. Tamamen devlet çalışması olan santralin 7 yıl sonra açılması gerekiyordu. Ancak, bitkilere zarar vereceği gerekçesiyle durduruldu. Bu inşaat tam 5.2 milyar dolar zarara uğramıştır. Makineler kaybının maliyetini mümkün olduğunca ödemek için satılmıştır. Ancak yapılan hiçbir şey işe yaramadı ve sonunda proje bitmek zorunda kaldı.

1 Sagrada Familia

Sagrada FamiliaBu bina Barselona’da bir kilisedir. Hatta papa tarafından ziyaret edilmiştir. Kilisenin inşaatı tamamlanmadan önce mimar Antom Gaudi, tramvay çarpması ile kazada öldü. Kilise halen yapım aşamasındadır ve ünlü bir turistik yerdir. Bağış yapan turistler binanın tamamlanmasından hala vazgeçmiş değil. Bu yapının 2026’ya kadar tamamlanması ön görülmektedir.

Yarım kalan milyon dolarlık inşaatlara birlikte göz attık. Aslında hemen hemen hepsinin akıbetinde yaşanılan sıkıntılı süreçler var. Küresel olaylar, her yönden insan hayatını etkileyebiliyor. Hatta yapılan müthiş planları bile bozabiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#İnşaat kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum