Yatırım yapmaya başla!

Yargıtay’dan Kiracıları Yakından İlgilendiren Emsal Niteliğinde Karar

Yargıtay 8. Hukuk Dairesi kira ödeyen vatandaşların dikkatli olması gerektiğini gösteren emsal niteliğinde bir karara imza attı. İşte detaylar…
Yargıtay’dan Kiracıları Yakından İlgilendiren Emsal Niteliğinde Karar

Ülkemizde kimi insanlar sahibi oldukları evlerde otururken bazı insanlar ise bu imkana sahip olamamakta ve kiracı olarak evlerinde oturmaktalar. Ev sahibi ve kiracı arasında yapılan sözleşme ile kirasını ödeyen insanların mutlaka dikkat etmesi gereken bir durum gerçekleşti. Adana’da kiralık bir evde ikamet eden ailenin yaşadığı durum tüm kiracıları yakından ilgilendirecek türden diyebiliriz.

Adana’da kiralık evde oturan vatandaş, 16 ay boyunca kira parasını ev sahibinin annesinin hesabına yatırıyordu. Ancak kiranın kendisine ulaşmadığı gerekçesiyle dava açan mülk sahibi vatandaşı mahkeme haklı gördü ve kiracı aleyhine icra takibi başlatılmış oldu.

Kirasını Ödediği Halde İcralık Oldu

16 ay boyunca kirasını düzenli olarak ödeyen vatandaş, ev sahibinin açtığı dava ile adeta hayatının şokunu yaşadı. 16 aydır evinde oturan aileden kira ücretini tahsil edemediğini belirten ev sahibi, açtığı dava ile kirasını ödeyen aileyi icralık hale düşürmüş oldu.

Birikmiş tüm alacağını hesaplayan ve gecikme faizi ile kendisine ödenmesini isteyen mülk sahibine karşın, davalı kişi ise evde oturduğu süre boyunca kirasını düzenli olarak ev sahibinin annesinin hesabına ödediğini ve icrasının kaldırılmasını talep etti.

Yargıtay Emsal Niteliğinde Karara İmza Attı

Açılan davalar sonrasında ise Yargıtay 8. Hukuk Dairesi milyonlarca kiracıyı ve ev sahibini yakından ilgilendirecek bir karara imza atmış oldu. Dava dosyasını inceleyen mahkeme heyeti, kiracının kirasını üçüncü kişilere ödemesini yeterli bulmadı. Verilen kararda kiranın kiracının kendisine değil de başka bir kişiye ödenmiş olmasının kiracıyı borçtan kurtarmayacağına yer verildi.

16 ay boyunca ev sahibinin annesine yapılan ödemeyi geçerli saymayan Yargıtay, yapılan kira ödemelerinin mülk sahibine bizzat ödenmesi gerektiğine hükmetti. Dava sonucu ortaya çıkan karar ile kirada oturan kişilerin ödemelerini yaparken mutlaka ev sahibinin kendisine yapmaları gerektiği ortaya çıkıyor.

Üçüncü kişilere ödemenizi düzenli olarak yapsanız bile aleyhinize açılacak bir dava sonucu kendinizi binlerce lira borç ve icra edilmiş durumda bulabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum