Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yaptırımları Eleştiren Çin, Müzakerelerin Sürmesini İstiyor

Rusya'nın askeri operasyonunu işgal olarak tanımlamayı reddeden Çin, Ukrayna ile müzakerelerin sürmesini istiyor. Detaylar haberde;
Yaptırımları Eleştiren Çin, Müzakerelerin Sürmesini İstiyor
Yorum

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), geçen hafta Rusya’nın Ukrayna saldırısının kınanması tasarısında Çin, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile birlikte büyük ölçüde çekimser kalmıştı.

Aynı zamanda Çin, Rusya’nın askeri müdahalesini “işgal” olarak tanımlanmasına karşı çıkmıştı.

Çin, Rusya-Ukrayna Müzakere Sürecinin Sürmesini İstiyor

İki ülkenin lideri geçen hafta görüşürken Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Rus mevkidaşına Ukrayna ile sorunu müzakere yoluyla çözmeyi tavsiye etti. Çin’in devlet destekli medya kuruluşu CGTN, bugün benzer bir açıklama daha yaptı.

Çin’in bugün Rusya-Ukrayna çatışması sırasında meydana gelen kayıplar nedeniyle üzüntüsünü belirtti. Aynı zamanda ülkenin, durumu daha da tırmandırmaktan ve özellikle büyük çaplı bir insani krizden kaçınmak için tüm tarafların kaçınmasını umduğunu bir kez daha vurguladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün yaptığı açıklamada, Çin’in Rusya ve Ukrayna’nın diyalog ve müzakere sürecini sürdürmesini umduğunu söyledi.

Habertürk, Wenbin’in Rusya’ya yaptırım uygulanmasıyla ilgili, “Sorunu çözmek yerine yeni sıkıntılar yaratacağı artık sayısız gerçeklerle kanıtlandı” dediğini aktardı.

Çin’in enerji gibi emtia mallarını satın almakla Rusya’ya destek verip vermeyeceği sorusuna; Wang, “Rusya ile karşılıklı saygı, yarar ve eşitlik kuralı temelinde ticari işbirliği yapmaya devam edeceğiz” ifadeleriyle yanıt verdi.

Bazı Batılı ülkelerin Rusya’yı SWIFT sisteminden çıkarmasıyla ilgili ise uluslararası hukuka dayalı olmayan tek taraflı yaptırımlara karşı çıktıklarını vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu