Yatırım yapmaya başla!

Yaptığınız Bütçe Planlarının Suya Düşme Nedenleri

Yaptığınız Bütçe Planlarının Suya Düşme Nedenleri

Başlığı görüp yazının içine doğru çekildiyseniz büyük ihtimalle siz de şimdi bahsedeceğim gruba dahilsiniz. Yani bütçe planı yapmayı başaran ama nedense planını hiçbir zaman istediği şekilde hayata geçiremeyenler grubuna! Evet, siz de sık sık evdeki hesabın çarşıya uymadığını görüyor, ne kadar planlı hareket etseniz de bir türlü istediğiniz konuma ulaşamıyorsanız, buraya kulak vermelisiniz derim. Çünkü bugün yaptığınız bütçe planlarının suya düşme nedenleri hakkında konuşacağız.

Hani şu “3 şuraya 5 buraya” diye diye elinize geçen parayı planlı programlı yönetmeye çalışıyorsunuz ya, işte tam da o durumdan bahsediyorum. Çalışmasına çalışıyorsunuz gerçi ama ne yapsanız da kayda değer bir sonuç elde edemiyorsunuz. Her ay en sevdiğiniz köşenize geçiyor ve “bu ay hesaplarıma göre hareket edeceğim” diyorsunuz. Ama verdiğiniz bütün çabaya rağmen her defasında planlarınızın suya düştüğünü görüyorsunuz. Ya da görüyordunuz diyeyim. Nitekim birazdan “planlarınız neden her seferinde suya düşüyor” sorusunun cevaplarını öğreneceksiniz.

Karşınızda yaptığınız bütçe planlarının suya düşme nedenleri:

Çünkü Gerçekçi Hedefler Belirlemiyorsunuz!

Çünkü Gerçekçi Hedefler Belirlemiyorsunuz!Evet, ilk olarak kendinize yöneltmeniz gereken soru bu! Yani yaptığınız bütçe planlarının plandan öteye geçememesinin nedenini bulmak için kendinize “gerçekçi hedeflerim var mı” demelisiniz. Ve tabi ki bu soruya dürüstçe cevap vermelisiniz. Mesela; elinize geçen para 5 lira diyelim. Peki, siz kişisel bütçe planınızı yaparken elinizdeki para miktarını aşmadığınıza emin misiniz?

Veya “paramın şu kadarını mutfak masrafına ayırıyorum” derken, gerçekçi kararlar alabiliyor musunuz? Daha açık söylemek gerekirse, x lira sizin mutfak masrafınızı asla karşılayamayacakken siz yine de o rakamda mı karar kılıyorsunuz? Çünkü yaklaşımınız bu yöndeyse, doğal olarak istediğiniz noktaya ulaşamazsınız. Yapmanız gereken şey kendinize gerçekçi hedefler belirlemek, bütçe planlamanızı yaparken hayalperest düşünceler içerisine girmemektir.

Esnekliğe Yer Vermiyorsunuz!

Esnekliğe Yer Vermiyorsunuz!Bütçe planlamanız her defasında suya düşüyor çünkü uygulamak için fazlasıyla katı kurallar belirliyorsunuz. Bu tıpkı zayıflamak isteyen birinin ölüm orucu benzeri bir diyete girmesi gibi! Yani planınızı hayata geçirirken gereksiz yere katı davranmanız üzerinizde olumsuz etki yaratıyor. Mesela; ekstra harcamalar için hiç para ayırmıyorsunuz. Belki her gün değil ama ayda bir iki kez dışarı çıkmak için bile harcama yapmaktan kaçınıyorsunuz.

Gereksiz denilebilecek hiçbir şey için para harcamıyor, uygulamaya çalıştığınız bu kurallar yüzünden de bir süre sonra süreçten sıkılıp pes ediyorsunuz. Oysaki yapmanız gereken arada esnekliğe yer vermek, diğer bir deyişle kendinizi ödüllendirerek motivasyonunuzu korumak olmalıdır. Zira katı kurallar sizi sadece kısa vadede sonuca ulaştırabilir. Uzun vadede ise bunlar sizi başladığınız noktaya geri götürmekten başka bir işe yaramaz.

Beklenmedik Durumları Hesap Etmiyorsunuz!

Beklenmedik Durumları Hesap Etmiyorsunuz!Planlarınızın suya düşmesinin bir diğer nedeni de ne biliyor musunuz? Hiçbir zaman karşılaşabileceğiniz beklenmedik durumları hesaba katmıyorsunuz. Ne bileyim; arabanızın arızalanmasını, evinizin büyük bir tamirat masrafı çıkartabileceğini, işsiz kalabileceğinizi, hastalanabileceğinizi ya da benzer riskleri düşünmüyorsunuz.

Bunları düşünmediğiniz için de karşınıza çıkan beklenmedik olaylar karşısında ne yapacağınızı şaşırıp kalıyorsunuz. Kısacası; bundan sonra kişisel bütçe planlamanızı yaparken listenize “beklenmedik durumlar” adı altında yeni bir kategori daha eklemelisiniz. Böylelikle hem kötü günleriniz için birikim yapmış olur hem de yaşayabileceğiniz kötü günleri çok daha kolay bir şekilde atlatabilirsiniz.

Aceleci Davranıyor ve Hemen Pes Ediyorsunuz!

Aceleci Davranıyor ve Hemen Pes Ediyorsunuz!Bir ay bütçe planlaması yaptınız diye maddi durumunuzun hemen düzelmesini bekliyorsunuz. Daha da kötüsü henüz planınızı uygulamaya bile sokmadan, yazıp çizdiklerinizden olumlu sonuç alacağınızı düşünüyorsunuz. Ve bu yaklaşımınız nedeniyle de yine planlarınızın suya düştüğünü görüyorsunuz. Çünkü siz açık ve net olarak aceleci davranıyorsunuz. Oysaki hedefiniz ne olursa olsun ona ulaşmak için gereken en önemli şeyin sabır ve zaman olduğunu bilmiyorsunuz.

Bilmediğiniz için de yaptığınız planlardan hemen sonuç almaya kalkışıyor, e haliyle bu gerçekçi olmayan isteğiniz olmayınca da umutsuzluğa kapılıyorsunuz. “Nasıl olsa başaramıyorum” diye düşünerek pes etmeye meylediyor, finansal anlamda istediğiniz noktaya ulaşmak için motivasyonunuzu düşürmemeniz gerektiğini ne yazık ki hep unutuyorsunuz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Finans kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum