Yatırım yapmaya başla!

Yapılmaması Gereken 6 Bütçeleme Hatası

Yapılmaması Gereken 6 Bütçeleme Hatası

Tamam, kişisel finans konusunda başarılı olmak için her ay düzenli olarak bütçe yapmak gerektiğini biliyorsunuz. Bunun için de (büyük ihtimalle) maaşınızı aldığınız ilk gün oturup, hesap kitap yapıyorsunuz. Kazancınızı belli başlı şeyler için gruplara ayırıyor, elinizde kalan parayla ise diğer ihtiyaçlarınızı rahat rahat karşılayacağınızı düşünüyorsunuz. Ama çok geçmeden planınızın hiç de hesap ettiğiniz gibi ilerlemediğini görüyorsunuz. Diğer bir deyişle; ay sonuna daha çok olmasına rağmen elinizdeki bütün paranın bitmiş olduğu sonucuyla karşılaşıyorsunuz.

Evet, siz de benzer durumlar yaşıyor olabilirsiniz. Maddi durumunuzu iyileştirebilmek için bütçe yapmaya başlamış ama bir türlü istediğiniz sonuçları alamamış olabilirsiniz. Zira günümüzde aynı ya da benzer durumları yaşayan milyonlarca insan var. Pek çok kişi ay başında hesap ettiği rakamlar ile ay sonunda karşılaştığı rakamların çelişkisi yüzünden hem maddi hem de manevi bakımdan sıkıntı çekiyor. Hatta bazıları bütçe yapmanın bir işe yaramadığını düşünerek eski kötü para alışkanlıklarına geri dönüyor. Nitekim bu da çoğu kişinin zaten zorlukla sürdürdüğü yaşam mücadelesini bir kat daha zorlaştırıyor.

Oysaki yapılması gereken şey bütçe planının gereksiz olduğunu düşünmek yerine hesap edilen rakamlarla karşılaşılamamasının sebebini anlamak. Neden mi? Nedeni bütçe yapma konusunda sıklıkla yapılan hatalar! Çoğu kişi bunların farkında olmadığı için evdeki hesabın çarşıdakine uymadığını zannediyor. Belki siz de sık sık “neden işler hesabıma uymuyor” diye düşünüyor olabilirsiniz. Eğer öyleyse, o zaman aşağıdaki başlıklara kesinlikle göz atmalısınız derim. Çünkü hemen şimdi bütçeleme konusunda yapılmaması gereken hatalar hakkında konuşacağız. Daha önce gözünüzden kaçan ya da yeterince dikkat etmediğiniz bu yanlışların farkına vararak siz de istediğiniz maddi rahatlığa erişebilirsiniz.

Borçları Görmezden Gelmek!

Borçları Görmezden Gelmek!Hali hazırdaki borçlarınız yetmezmiş gibi üstüne bir de ekstra borçlar altına giriyorsanız, bütçeleme konusunda hata yapıyorsunuz demektir. Yani oturup bütçe planı yaptığınızda, giderlerinizi kenara ayırıp elinizde kalan paradan sonra hala harcama yapmaya devam ediyorsunuz. Ufak tefek borçları görmezden geliyor, bir sonraki ayın gelirinden 100-200 lira eksilmesini önemsemiyorsunuz.

Damlaya damlaya göl olur atasözünü sadece olumlu tarafından görüyor, bir tek birikimde değil borç konusunda da küçük küçük miktarların bir süre sonra devasa boyutlara ulaşabileceğini hesap etmiyorsunuz. Ya da “borç yiğidin kamçısıdır” diyerek kendinizi avutuyor, bu zamanda borçsuz kimsenin olmadığını düşünerek kendinizi kandırıyorsunuz. İşte bu nedenle de evdeki hesabın çarşıdakine uymaması durumunu fazlasıyla sık yaşıyorsunuz.

Bir Sonraki Maaşı İple Çekmek!

Bir Sonraki Maaşı İple Çekmek!En başta da dediğim gibi, bütçenizi yaptınız ama işler istediğiniz gibi ilerlemedi diyelim. Ne yaparsanız? En iyi olasılıkla bir yerlerden borç alır, kredi kartlarına yüklenir ve bir sonraki maaşınızı beklemeye başlarsınız. Diğer maaşa kadar bir şekilde durumu idare eder, ay başının gelmesini iple çekersiniz. Ama bu da yapılan büyük bir hata. Çünkü o an içinde olduğunuz zor durumu bir sonraki ayın maaşıyla düzeltemezsiniz. Nitekim diğer ayın ihtiyaçları buna olanak vermez.

Bu da sizi sürekli sürecek bir kısır döngüye sürükler. Oradan al oraya ver, derken sonunda iflas bayrağını çekmek zorunda kalırsınız. İşte böyle bir sonuçla karşılaşmamak için, bir sonraki ayın maaşına güvenmekten vazgeçmeli, bunun yerine bütçenizi düzeltmek için başka yollar aramalısınız. Mesela; hemen şimdi konuşacağımız ek gelir elde etme yöntemlerini araştırmak gibi!

Kazancı Arttıracak Bir Şey Yapmamak!

Kazancı Arttıracak Bir Şey Yapmamak!Bütçe planını ne kadar doğru yapsanız da, bazen işler istediğiniz gibi gitmeyebilir. Sonuçta; giderleriniz gelirinizin çok üzerindeyse bütçeleme konusunda uzman olsanız bile, yine de durumu toparlayamazsınız. Peki, böyle bir durumda nasıl bir yol izlemelisiniz? “Nasıl olsa bütçemi düzeltemeyeceğim” deyip işleri oluruna mı bırakacaksınız? Tabii ki hayır.

Giderleriniz gelirinizi aşıyorsa aradaki dengeyi kurabilmek için gelirinizi arttırmanın yollarını aramalısınız. Tam zamanlı bir işte çalışıyor olsanız bile zaman yönetiminizi doğru bir şekilde ayarlayarak ve kendinize uygun olan yöntemi bularak ek gelir elde edebilirsiniz. Haftada sadece birkaç saatinizi ek gelir elde etmek için ayırarak bile kişisel finansınız üzerinde gözle görülür derecede fark yaratabilirsiniz. İsterseniz aşağıdaki yazılardan nasıl bir ek gelir yöntemi kullanacağınız konusunda fikir edinebilirsiniz.

Kredi Kartlarına Güvenmek!

Kredi Kartlarına Güvenmek!Evet, pek çok kişinin bütçeleme konusunda yaptığı hatalardan bir diğeri de kredi kartlarına güvenmek. Ortaya çıkan açığı kredi kartından harcama yaparak kapatmaya çalışan sayısız insan, sonradan “ben ne zaman bu kadar borca girdim” gibi cümleler kurmak zorunda kalıyor. 2’ye 4’e 6’ya bölünen taksitlerin adeta çığ gibi büyüdüğünü anlayamayan bu kişiler, ipin ucunu çoktan kaçtığını ancak iş işten geçtiği zaman anlayabiliyor. İlk başta borcun tamamı ödenen kartların zamanla sadece asgarisi yatırılabiliyor. Bu da üst üste binerek, artan faizlerle birlikte kişiyi büyük bir çıkmaz içerisine sürüklüyor. Kısacası, kişisel finansınız hususunda başarılı olmak istiyorsanız, kredi kartlarına güvenerek harcama yapmaktan vazgeçmeli, cebinizde olmayan paraya dayanarak kendinize boş yere sıkıntı yaratmamalısınız.

Doğru Alışveriş Yapmamak!

Doğru Alışveriş Yapmamak!Tam da yeri gelmişken konuya Warren Buffett’in çok doğru olan bir cümlesiyle giriş yapmak istiyorum. Başarı kişilik, hepimize ders olacak nitelikteki “Eğer ihtiyacınız olmayan şeyleri satın alırsanız; çok geçmeden ihtiyacınız olan şeyleri satmak zorunda kalırsınız.” sözüyle aslında işin özünü açıklamış. Çünkü çoğumuz bir hevesle satın alım yapıyor, ihtiyaca değil isteğe yönelik alışverişlerle bütçemize zarar veriyoruz. Aslında gayet rahat bir şekilde geçinebilecekken ekstra harcamalarla kendimizi zor duruma sokuyor ama nedense yine de alışveriş konusundaki hatalarımızı düzeltemiyoruz.

Alışveriş merkezlerinde kendimizi kaybediyor, marketlerin raflarını süsleyen para tuzaklarına karşı koyamıyor, indirim afişleriyle dolu olan mağazaların hilelerini göremiyoruz. Üzerinde yalnızca marka adı var diye eşyalara çuvalla para harcıyor, sonra da neden ay sonunu getiremediğimizi düşünüyoruz. Oysaki nedeni o kadar açık ki! Nedeni pek çoğumuzun doğru alışveriş yapmaktan bihaber olması! Sonuçta; doğru alışveriş yapma alışkanlığı kazanmazsak, istediğimiz kadar bütçe planı yapsak da, istediğimiz maddi refaha ulaşamayız. İşte bunun için dikkat etmemiz gereken noktalar hakkında bilgi sahibi olmalı, kendimize uygulayacağımız kurallar koymayı öğrenmeliyiz.

Doğru alışveriş nasıl yapılır öğrenmek için tıklayın!

Geriye Para Kalması Durumunda Birikim Yapmak!

Geriye Para Kalması Durumunda Birikim Yapmak!Büyük ihtimalle siz de birikim mevzusuna bu şekilde yaklaşıyorsunuz. Sadece geriye para kalırsa birikim yapma yoluna gidiyor, diğer durumlarda “ne birikimi zaten kıt kanaat geçiniyorum” diyorsunuz. Oysaki birikim mevzusuna en az diğer ihtiyaçlarınız kadar çok özen göstermelisiniz. “Harcamalarımdan sonra geriye kalanı biriktirim” diye değil, Warren Buffett’in de savunduğu gibi “birikimi kenara ayırdıktan sonra kalanı harcarım” diye düşünmelisiniz. Kısacası yapmanız gereken şey, kazancınızın belirli bir kısmını düzenli olarak kenara atmayı öğrenmelisiniz. Ve birikim yapmayı ekstra bir para yönetimi yeteneği olarak değil, bilakis herkeste olması gereken zorunlu bir nitelik olarak görmelisiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Finans kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum