Yatırım yapmaya başla!

Yapılan 5 Finansal Hata ve Nedenleri

Yapılan 5 Finansal Hata ve Nedenleri

Para durumunuzla ilgili yapacağınız belki de küçük bir hata, tüm finansal planlarınızı suya düşürebilir. Ayrıca hayalini kurduğunuz araba veya eve ulaşmanızı bile bir süre ertelemeniz gerekebilir. Elbette bu hataları yapma nedenimizi çok sonra anlarız ama iş işten geçmiştir. Farkında olmadan yaparız ve bir hata olacağını bilemeyiz. Kişisel finans planınızı henüz yeni oluşturmuşsanız, bu hatalarla karşılaşma olasılığınız da yüksektir.

Oldukça iyi niyetli biriyseniz, finansal hata yapma olasılığınız da o kadar artıyor. Para ile ilgili durumlarda biraz katı olmanız ise çevrenizdeki insanların sizi cimri olarak tanımlamasına neden olabiliyor. Elbette kendinize finansal bir plan yapmanız, cimri olduğunuz anlamına gelmez. Eğer geleceğinizi düşünüyorsanız ve garanti altına almak istiyorsanız, kişisel finansınızı düşünmek zorundasınız. Tasarruf etmeli, birikim ve yatırım yapmalısınız.

Yaptığınız finans planında çeşitli hatalar yapabilirsiniz. Bu hem deneyim eksikliğinden hem de vazgeçemediğiniz tutkularınızdan olabilir. İşte bu bağlamda sizlerle çok sık yapılan 5 finansal hatadan ve nedenlerinden bahsetmek istiyorum. Bu şekilde hatalı olan hareketleri tanıyabilir veya yaptığınız hatanın neden kaynaklandığına anlam verebilirsiniz.

İşte yapılan 5 finansal hata ve nedenleri:

1 Borçları Görmezden Gelmek

Borçları Görmezden GelmekFinansal plan yapmaya karar verdiniz ama gözden kaçırdığınız bir nokta var: Borçlar! Özellikle bu borçlar arasında gözden kaçırdıklarımız, kredi kartı ödemeleri, kişisel harcamalardır. Kişisel harcamalar, finansal planda en büyük düşmanınızdır. Çünkü gerçekten ihtiyacınız olduğunu düşünürsünüz ama sadece tutkunuz yüzünden o harcamayı yapmışsınızdır. Kredi kartları da kişisel harcamaların en yakın dostudur. Cebinizde paranız olmasa bile kredi kartının boş duran limiti size sinyal verecektir ve hemen harcama yapacaksınız. Elbette bu harcamalar, hesap kesim tarihinden sonra karşınıza bir borç olarak çıkacaktır. İşte o zamana kadar yapmış olduğunuz finansal plan, bir anda bozulacaktır.

NEDENİ: Eğer kişisel harcamalarınıza dur diyemiyor, bilinçsiz bir şekilde tüketim yapıyor ve kredi kartlarıyla fazla haşır neşir oluyorsanız, bu hatayı yapma olasılığınız oldukça yüksektir.

YAPILMASI GEREKEN: Eğer finans planı yapmaya yeni başlıyorsanız, borçlarınızdan kurtulmanın yolunu bulun. Kredi kartlarınızı kapatın ve sadece 1 tane kullanın. Kredi kartı limitini ise giderlerinizden sonra elinize kalan para üzerinden hesaplayın.

2 Zor Zamanları Plana Dahil Etmemek

Zor Zamanları Plana Dahil Etmemekİnsanoğlunun yaşadığı her saniye başına bir olay gelebilir. Örneğin dalgın bir anınızda ütünüzü veya ocağınızı açık unutabilirsiniz. Arabanızı park ederken ufak bir kaza yaşayabilirsiniz. Adım attığınız ve nefes aldığınız her an bir olayla karşılaşmanız mümkün. Bu nedenle eğer bir finansal plan yapıyorsanız, mutlaka bu zor zamanları bir köşede değerlendirmeniz gerekiyor. Gözden kaçırdığınız an tüm planınızı zarar görecektir.

NEDENİ: Daha önce böyle bir durumla karşılaşmamış olabilirsiniz veya “benim başıma gelmez” diye düşünmüş olabilirsiniz. Kesinlikle yanlış olduğunu ve insanoğlunun bunlarla en beklenmedik zamanlarda karşılaşabilecektir.

YAPILMASI GEREKEN: Planınızı oluştururken, zor zamanlarda size yardımcı olması için ayrı bir hesap oluşturmanız en iyi yol olacaktır. İlk yardım çantası gibi zor zamanlarda size en büyük destekçi olacak acil durum hesapları yapmalısınız.

3 Bütçe Planı Yapmamak

Bütçe Planı YapmamakTasarruf, birikim ve yatırım ne kadar sıkıcı konular değil mi? Eğer böyle düşünüyorsanız, baştan yenik başladığınızı bilmeniz gerek. Çünkü bu konular sıkılmadan izlediğiniz futboldan, magazin programından daha yararlı olacaktır. Genellikle de yararlı olan şeyler sıkıcıdır! Eğer hayalleriniz varsa, uzandığınız koltukta boş boş oturarak elinize bir şey geçmez. Bu nedenle sıkıcı olarak gördüğünüz konuları sevmeye başlasanız iyi edersiniz.

NEDENİ: Bu 3 önemli konunun bir bireye, küçük yaşlarda aşılanması gerekiyor. Ebeveynleriniz size bu konulardan hiç bahsetmemiş ve ev geçindirmenin ne kadar zor olduğunu hissettirmemiştir. İyi niyetten gelen bir hatadır aslında.

YAPILMASI GEREKENLER: Tasarruf, birikim ve yatırım üçgeni hakkında biraz araştırma yaparak bilgi sahibi olmak en iyi seçenektir. Biraz araştırdığınız zaman bir puzzle gibi eğlenceli olduğunu da göreceksiniz.

4 Yatırım Yapmamak

Yatırım YapmamakZenginlerin iş ve finansal yaşamlarıyla hiç ilgilendiniz mi? Genelde yaşadıkları evler, ne kadar servetlerinin olduğu, giydiği kıyafet ve bindiği arabayla ilgileniriz. Ama iş ve finansal hayatlarına pek göz atmayız. Bildiğimiz tek şey hangi işi yaptıklarıdır. Ama o işin arkasında yatan yatırımları görmeyiz. Eğer zengin olmak istiyorsanız veya “zenginlikte gözüm yok, hayallerimi gerçekleştireyim yeter” diyorsanız, yatırım yapmalısınız. Belli bir miktar birikimi, finans piyasalarında değerlendirerek daha fazla para kazanabilirsiniz. Ayrıca bunu günümüzde internet üzerinden kolayca yapabilirsiniz.

NEDENİ: Yatırım yapmak genelde takım elbiseli elinde portföy çantalı iş adamlarının bir uğraşı gibi görülür. Anlamayacağımız kadar çok terimle uğraştıklarını düşünür ve “hiç bana göre değil” deriz.

YAPILMASI GEREKENLER: İnternetten yatırım hakkında biraz araştırma yapmak ve piyasalarla tanışmak en iyi yoldur. Örneğin forex piyasasının ücretsiz eğitimleri, videoları ve deneme hesapları vardır. Bu imkanlardan yararlanarak, yatırımı herkesin yapabileceğini ve ne kadar para kazanabileceğinizi göreceksiniz.

5 Ek Gelir Fırsatlarını Aramamak

Ek Gelir Fırsatlarını AramamakGünümüzde ek gelir elde edebileceğiniz birçok yol varken, kazandığınız paranın az olmasından yakınmanız, mantıklı geliyor mu? Hemen herkesin becerisi olduğu bir alan veya ilgi duyduğu bir hobi vardır. Hobilerinden, el becerilerinden ve ilgi alanlarından para kazanan birçok insan var. Örneğin çok iyi kurabiye yapabiliyor olabilir veya iyi bir yabancı diliniz olabilir. Neden bu yeteneklerinizi kullanarak para kazanmayasınız!

NEDENİ: Yeteneklerinizin farkında olmayabilir veya bu şekilde ek gelir elde edebileceğinizi bilmiyor olabilirsiniz. İnterneti bu alanlarda kullanarak nasıl para kazanabileceğinizi keşfetmemiş olabilirsiniz.

YAPILMASI GEREKEN: Hemen her gün ziyaret ettiğiniz internetten araştırma yaparak hobilerinizden nasıl para kazanacağınızı, başarı hikayelerini okuyun. Ek gelir fırsatlarını değerlendirin. Mutlaka bir tanesi size ilham verecektir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Finans kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum