Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yapı Kredi’den 3. Çeyrekte Beklentileri Aşan Kâr: Yüzde 500

Yapı Kredi, 2022’nin üçüncü çeyreğini ve mevcut yılın ilk dokuz ayını kapsayan finansal raporunu KAP’ta paylaştı. Şirketin artan kâr oranları dikkat çekti. İşte detaylar;
Yapı Kredi’den 3. Çeyrekte Beklentileri Aşan Kâr: Yüzde 500
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yapı Kredi Bankası, 3. çeyreğe ait finansal raporunu Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden duyurdu. Şirket, 2022 yılının 3. Çeyreğine ait finansal tablolarda beklentileri aşan bir performans görüldü. 14,7 milyar TL olan beklentileri belirgin şekilde geçerek 16,1 milyar TL net dönem kârı gerçekleştirdi.

Banka, kârını çeyreksel bazda yüzde 35 oranında yükseltti ve 2022’nin ilk dokuz ayındaki net kârını 35,3 milyar TL’ye çıkardı. 2021 yılında 9 aylık süreçte söz konusu rakam 6,9 milyar liraydı.
Banka, özsermaye ve aktif kârlılık rakamlarında yukarı yönlü hareketi sürdürdü. Yüksek kârlılık oranlarında TÜFE’ye endeksli menkul kıymetler ve ücret-komisyon gelirleri etkili oldu.

Maddi ortalama özsermaye kârlılığı yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 63,7, 9 aylıklarda ise yüzde 54,9 olarak gerçekleşti.

Geçtiğimiz yıl aktif kârlılık yüzde 1,7 seviyesindeyken mevcut yılın ilk dokuz ayında yüzde 5’e, üçüncü çeyrekte ise 6,2’ye yükseldi.

Faiz Gelirleri Yıllık Yüzde 346 Arttı

Banka, faiz gelirlerini çeyreksel bazda yüzde 37, yıllık bazda yüzde 346 arttı ve 21,4 milyar TL seviyesine ulaştı. 3. çeyrekte yüzde 56 oranında artarak 13 milyar TL seviyesine çıkan TÜFE endeksli tahviller ön plana çıktı.

GCM Yatırım Banner

Bankanın net faiz marjı geçen yılda 3,17 seviyesindeydi. Mevcut yılda 438 baz puan artış ile ilk 9 ayda yüzde 7,55’e çıktı.

Ücret ve komisyon çeyreksel bazda yüzde 19 artış gösterdi ve 4,2 milyar gelir sağlandı. Böylece yıllık bazda yüzde 86 yükselerek 10,6 milyar TL’ye çıktı.

Faaliyet giderlerinde ise 9 aylıklarda yüzde 93 artarak 13,9 milyar TL oldu ve komisyon gider oranı yüzde 74’ün üzerinde gerçekleşti.

Banka, 2022 hedefleri kapsamında TL kredi büyümesinde ortalama yüzde 64, yabancı kredi büyümesinde ise daralma öngörüyor. Gelirler kısmında net faiz marjının 7,5’in üzerinde, komisyon artışının ise enflasyon üzerinde olacağını bekliyor. Gider artışını ise ortalama enflasyondan yaklaşık yüzde 90’lı seviyelere güncelledi.

Yapı Kredi CEO’su Gökhan Erün, küresel anlamda belirsizliğin arttığı yılın ilk 9 aylık sürecinde Türkiye’nin ekonomisini güçlü bir şekilde desteklemeye devam ettiklerini belirtti.

Yapı Kredi CEO’sunun Açıklamaları

Finansal sonuçlara ilişkin olarak “Ticari ve KOBİ Bankacılığı bizim için stratejik öneme sahip bir alan. Sürdürülebilir büyüme ve güçlü ekonomi, KOBİ’lerimizin sağlıklı bir mali yapıya sahip olmaları ve katma değer yaratmalarıyla mümkün.” ifadelerini kullandı.

KOBİ’lerin özellikle e-ticaret dünyasına ayrıcalıklı bir şekilde adım atmalarına, yeni müşteri ve pazarlara ulaşmalara destek olmak için hayata geçirdikleri pek çok iş birliği ile olanak sağlamayı sürdürdüklerini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.