Yatırım yapmaya başla!

Yapı Kredi’nin Ucuz Kalan Hisseleri Tırmanışa Geçti

Bugün Borsa İstanbul'un gündemine hızlı giriş yapan şirketlerden birisi de Yapı ve Kredi Bankası oldu. İşte bankanın hisselerinde yaşanan hızlı yükselişin detayları:
Yapı Kredi’nin Ucuz Kalan Hisseleri Tırmanışa Geçti

Yapı Kredi Bankası’nın uzun bir süredir ucuz kalan hisse senetleri, bugün yükselişe geçti. Borsada en çok yükselen hisseler Banvit ve Turcas olurken, Yapı Kredi hisseleri üçüncü sırada yer aldı. Bankada hikayeyi değiştiren analist toplantısıyla birlikte piyasanın gerisinde kalan hisseler, hızlı bir yükseliş gösterdi.

Günün ilk işlemlerinde % 5’e yakın değer kazanan Yapı Kredi, sadece % 0,2 yükselen bankacılık endeksini geride bıraktı. BIST 100 ise % 0,3 oranında yükselişle 110 binin üzerini gördü.

Yapı Kredi Bankacılık Endeksini Geride Bıraktı

Bankanın son dönemdeki hikayesinde, iskontolu kalan hisse senedi fiyatlarının, banka yönetiminin iyimserliği ile alıcıları çektiği görülüyor. 25 Ağustos tarihinde düzenlenen analist toplantısında, 3 – 5 yıl içinde sektörün ortalama öz sermaye karlılığına ulaşmayı ve aşmayı planladığı açıklanmıştı.

Toplantıda; iş modelinin yeniden dengelenmesi, verimlilik artışı, varlık kalitesi ve işletme sermayesine yönelik hedefler analistlerle paylaşıldı.

Toplantıda Banka için İyimser Konuşuldu

Toplantı sonrasında yapılan açıklamalarda ise verimliliğin beklentilerin üstünde iyileştiğine, fonlama maliyetinde kıyaslamalı düşüşe ve daha iyi varlık kalitesi yönetimine dikkat çekildi. Bu şekilde analistler tahminlerini yukarı çevirdi. Geçen hafta yapılan bu açıklamalar sonrasında TEB Yatırım analistleri, Yapı Kredi hisseleri için açtıkları ikili işlem de hedeflerine bugün ulaşmış oldu.

4,38 / 136 bin 25 liradan açıklan Yapı Kredi al ve BIST 30 Ekim vadeli sözleşme sat işlemi, % 7,1 getiri ile 4,75 / 137 bin 800 liradan kapatıldı.

Yapı Kredi BIST 30 Rasyosu

Analistlerin taktiksel olarak alıma geçmelerinin nedeni ise son 1 ayda % 7,5 oranında endeks altı performans getiren iskontolu Yapı Kredi hisseleriydi. Bugün bankanın hisselerinde görülen yükseliş ise iskontoyu önemli ölçüde kapatmış oldu.

TEB Yatırım tarafından yapılan yorumda, Yapı Kredi hisselerinin 14 yılın en düşük seviyesinden işlem gördüğüne dikkat çekildi.
Yapı Kredi Hisseleri 14 Ayın En Düşüğündeydi
Kaynak: Businessht

YKBNK/BIST 30 rasyosunun, % 6,9 oranında yükselerek 25 Temmuz kapanışına geri dönmesini bekledikleri de vurgulandı. Rasyo, bugünkü yükselişle 11 Temmuz seviyelerine kadar yükselmiş oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum