Yatırım yapmaya başla!

Yapı Kredi Bankası 1.1 Milyar Dolarlık Sendikasyon Kredisi Sağladı

Yapı Kredi Bankası, 275 milyon dolar ve 691 milyon Euro tutarında iki ayrı dilim olmak üzere, toplamda 1.1 milyar dolarlık sendikasyon kredisi anlaşması imzaladı.
Yapı Kredi Bankası 1.1 Milyar Dolarlık Sendikasyon Kredisi Sağladı

1944 yılında faaliyetlerine başlayan, Türkiye’nin en başarılı bankalarından biri olan Yapı Kredi, 13 ülkeden 27 kurumun katılımıyla 1.1 milyar dolarlık sendikasyon kredisi aldı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Yapı Kredi CEO’su Gökhan Erün, yılın ikinci yarısında en yüksek tutarlı sendikasyon kredisini yenileyen banka olduklarını söyledi. Geçtiğimiz günlerde de Türkiye İş Bankası 605 milyon Euro ve 276 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi sağladıklarını açıklamıştı.

Yapı Kredi Bankası, 367 gün vadeli sendikasyon kredisi anlaşması imzaladığını duyurdu.

275 milyon dolar ve 690,7 milyon Euro tutarında, iki ayrı dilimden oluşan sendikasyon kredisinin vadesi 367 gün olarak belirlenirken, kredinin koordinatörlüğünü ve düzenleyiciliğini Bank of Amerika Merrill Lynch Internatioanl Limited, aracılığını ise UniCredit Bank AG ve London Branch’ın üstlendiğini bildirildi.

Yapılan açıklamada; Yapı Kredi’nin yılın ikinci yarısında sendikasyon kredisini en yüksek tutarlı yenileyen banka olduğu belirtilirken, 13 ülkeden 27 kurumun katılımıyla, toplamda 1.1 milyar dolar tutarında sendikasyon kredisi sağlandığı söylendi. Bu gelişmede Türkiye’ye olan güvenin halen devam etmesinin payı olduğu ifade edildi.

Söz konusu kredinin maliyeti libor + %2,74 ve Euribor + %2,65 olarak gerçekleşti.

2018 yılında sağladığı toplam 2,6 miyar dolar sendikasyon kredisi ile Yapı Kredi’nin ülke ekonomisine can veren firmaların destekçisi olmaya devam edeceğini söyleyen banka CEO’su Gökhan Erün; küresel düzeyde yaşanan dalgalı piyasa koşullarına rağmen kaynak ve finansman temini tarafında yıl içerisinde birçok başarılı işe imza attıklarını söyledi ve sözlerine
“Yapı Kredi olarak kurulduğumuz günden bu yana, ülkemiz ekonomisine, halkımıza destek olmak ve ülkemizi ileri taşımak daima en önemli hedefimiz oldu.” şeklinde devam etti.

Yapı Kredi’nin bu yılın Mayıs ayında sermayesini 4,1 milyar lira artırdığı bilgisi verildi.

Erün yaptığı açıklamada, öncelikle güçlü hissedarların desteği sayesinde ülke ekonomisine katkı sağladıklarını ve devam edeceklerini belirtirken, Mayıs ayında yapılan sermaye artışının, Türkiye’de son 10 yılda gerçekleştirilmiş en büyük bedelli sermaye artışı olarak tarihe geçtiğini dile getirdi.

Her ölçekteki firmanın yanında olduklarını, Türkiye’nin en köklü bankalarından biri olarak müşterilerin her zaman merkezde tutulduğunu, bu doğrultuda Kredi Garanti Fonu (KGF) ve Nefes Kredisi gibi kredilerin en doğru şekilde firmalarla buluşturulduğunu sözlerine ekledi. Sağlanan sendikasyon kredisinin yabancı yatırımcıların Türiye’ye olan güvenlerinin bir göstergesi olduğunu, ülkemize daha fazlasını kazandırabilmek adına çalışmalarını aynı şekilde sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum