Yatırım yapmaya başla!

Güvenlik Uzmanları Yapay Zeka ile Kopyalanan Ses Dosyalarına Karşı Uyarıyor

Hackerlar son dönemde yapay zeka ile kopyaladıkları ses dosyaları ile dolandırıcılık faaliyetlerinde bulunuyor.
Güvenlik Uzmanları Yapay Zeka ile Kopyalanan Ses Dosyalarına Karşı Uyarıyor

Teknolojinin farklı alanlarında yaşanan gelişmeler insanların çok daha üst seviye deneyimlere ulaşmasını sağlıyor. Son yıllarda yaşanan ilerlemede yapay zekanın büyük rol oynadığını söyleyebiliriz. Kullanılan sosyal medya ve dijital uygulamaların büyük bölümünde yapay zeka altyapısının kullanıldığını söyleyebiliriz. Bununla beraber dijital dünyada dolandırıcılık faaliyetlerinin de hız kesmeden arttığı görülüyor. Kişisel verilerin bulut sunucularda yer alması ve güvenlik zafiyetleri ile beraber ihlallerin yaşanması kaçınılmaz oluyor.

Yapay zeka teknolojisini kötü amaçla kullanan kişiler artan dolandırıcılık faaliyetlerinde önemli rol oynamaya başladı. Yapılan araştırmalar bu şekilde kopyalanan ses dosyaları ile hırsızlık ve dolandırıcılık oranlarında önemli artış yaşandığını gösteriyor. Özellikle üst düzey yöneticilerin sesleri kopyalanıyor ve bu sayede milyonlarca kişi hedef alınıyor. Siber güvenlik şirketi Pindrop’un araştırması ilginç sonuçlar ortaya koydu.

Yapay Zeka ile Sesler Kopyalanıyor

Yapay Zeka ile Sesler Kopyalanıyor

Yapılan araştırma yapay zekanın tehlikeli yüzünü gözler önüne seriyor. Siber saldırganlar üst düzey bir yöneticinin ya da YouTube’da çok sayıda içeriği bulunan bir yayıncının sesini kopyalayabiliyor. Kopyalanan sesler ile başka kişiler üzerinde etki oluşturmak mümkün oluyor. Bu sayede pek çok kişi dolandırılıyor ya da kişisel verileri ihlal ediliyor. Bu ses dosyaları e-posta olarak gönderiliyor ve kurumsal şirket bünyesindeki bir çalışan kandırılabilir.

Örneğin bir şirket CEO’sunun kopyalanan sesini duyan çalışanın üzerinden büyük paralar sızdırmak mümkün. Araştırma şirketi Pindrop yetkilisi Vijay Balasubramaniyan bir konferansta oluşturdukları ses kayıtlarını gösterdi. Etkinlikte ABD Başkanı Donald Trump’ın kopyalanmış ses kaydı gösterildi. Trump’ın önceki konuşmalarından alınan örnekler ile beraber yapılmamış bir konuşma ortaya çıkardı. Uzmanlar bu yolla milyonlarca kişinin yanlış bilgi ile kandırılabileceğini belirtiyor.

Uzmanlar artan korku nedeniyle insanların kendi ses kayıtlarını dijital ortamlara yüklemekten çekinebileceğini belirtiyor. Keza son dönemde sosyal medya platformlarında yaygınlaşan Deepfake videolar da bu şekilde kullanıcıları hedef almaya başladı. Dijital servisler ise dolandırıcılığın ve veri ihlalinin önüne geçmek amacıyla bu tarz içerikleri engellemek adına önlemler alıyor. Uzmanlar en çok yapılan saldırı oranında halen kimlik avı hırsızlığının başı çektiğini belirtiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum