Yatırım yapmaya başla!

Yapay Zeka Altyapısına Sahip Bir Editör İlk Kez Gazetecilik Ödülü Kazandı

Kanada’da okuyucular için haberler yayınlayan yapay zeka tabanlı bir editör ilk kez gazetecilik ödülü kazandı.
Yapay Zeka Altyapısına Sahip Bir Editör İlk Kez Gazetecilik Ödülü Kazandı

Son yıllarda yapay zekaya yönelik yatırımlar dünyanın dört bir yanında artarak devam ediyor. Sektörün önde gelen şirketleri iş gücünü azaltmak ve hizmet kalitesini iyileştirmek adına yapay zeka sistemlerine yoğunlaşmaya başladı. İlerleyen yıllarda bu altyapının hayatın her alanında etkin bir şekilde kullanılması amaçlanıyor. Bu alanlardan birisi ise medya oluyor. Yapay zeka altyapısı ile geliştirilen bir algoritma yayınladığı haberler sayesinde ödül kazandı.

Algoritma Kanada’da yayın yapan iki site için haberler yayınlıyor. The Globe and Mail tarafından geliştirilen Sophi Automation adı yapay zeka editörü, 2020 Online Gazetecilik Yarışması’nda ödül almaya hak kazandı. Bu yapay zekanın alanında aldığı ilk ödül olarak kayda geçmiş oldu. Uzmanlar teknolojinin gelişmesi adına gelecekte önemli bir etki yaratacağını düşünüyor.

Yapay Zekaya Gazetecilik Ödülü

Yapay Zekaya Gazetecilik Ödülü

Sophi adı verilen yapay zeka temelli algoritma, Kanada’daki tüm ulusal gazeteleri deriyor ve takipçilerine araştırdığı haberleri aktarıyor. Editör ayrıca yayınlanan içeriklerin reklam gelirlerini de analiz ediyor. The Globe Mail daha önceden yazılmış metinlerden yararlanarak editörün eğitimini gerçekleştirdi. Daha sonrasında insan müdahalesi olmadan içerikler hazırlaması sağlandı.

The Globe and Mail CEO’su Philip Crawley, Sophi ile ilgili, “Haber departmanımızın kolayca anlayabileceği bir sistem kurmamız gerekiyordu. Canlı çalışanların ona sorunsuz bir şekilde güvenebilmesi için kusursuz çalışması gerekiyordu. Bu projeyi, onu test eden çeşitli aplikasyonlar sayesinde düzenli bir şekilde toplantılarda sürekli geri bildirim sağlayan haber departmanı ile yakın işbirliği içinde geliştirdik.” açıklamalarında bulundu.

Crawley haber departmanlarının Sophi ile iş birliği içerisinde çalıştığını ve geliştirdikleri algoritmanın verilen kararları tersine çevirebileceğini sözlerine ekledi. Yapay zekanın bu denli gelişiyor olması insan gücüne olan ihtiyacın azalacağını gösteriyor.

Bu da çalışanların endişelenmesine neden oluyor. The Globe and Mail CEO’su ise haber departmanlarındaki çalışanlarının endişelenmemesi gerektiğini ve Sophi’nin en rutin işleri yaptığını belirtiyor. Bu sayede gazeteciler aciliyeti olmayan ve özgün içerikler üretebiliyor.

Microsoft Bakış Takipçisi Geliştiriyor

Microsoft Bakış Takipçisi Geliştiriyor

Yapay zeka teknolojileri ile ilgili bir diğer gelişme ise Microsoft cephesinden geldi. ABD’li teknoloji ve yazılım devi insanların nereye baktığını takip etmek ya da nörolojik hastalıkların daha etkin bir şekilde tespit edilmesi için yeni bir bakış takipçisi geliştirmeye başladı. İnsanların bakış açılarına dair pek çok kombinasyon bulunuyor. Bunları tahmin etmek kolay olmuyor. Microsoft’un geliştirdiği bakış takipçisi bunu çok daha etkin bir şekilde gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

Bu tarz cihazlar aslında daha önceden geliştirildi ancak oldukça maliyetliler. Microsoft ise sadece bir kamera ile diğer donanımlardan bağımsız çalışan yeni bir hassas takipçi geliştirmek için harekete geçti. Yapılan ilk testlerde 1.8073 santimetrelik bir hata yapı tespit edildi. Üstelik bunun cihaz kalibrasyonu yapılmadan önceki veriler olduğu belirtiliyor.

Araştırmacılar geliştirilen sistemle ilgili, “Erişilebilirlik teknolojisi olarak bakış izleme, birlikte çalışabilirlik eksikliği ve yüz kapanması, baş pozları ve çeşitli göz koşullarını kapsayan çeşitli ve büyük ölçekli bir veri kümesinin bulunmaması dahil olmak üzere birçok engele sahiptir. Bu araştırma, yapay zekanın tahmin yetenekleri nedeniyle bir gün herhangi bir bilgisayar, tablet veya telefonun sadece sizin gözlerinizi kullanarak kontrol edilebileceğini gösteriyor.” açıklamasını yaptı.

Microsoft daha önce bakış takibi alanında 2014 yılında bir çalışma yayınlamıştı. O dönem göz takibi ile ekranın çevresinde birden fazla kızılötesi ışıktan yararlanılmıştı. Windows 10’da kullanılan Göz Kontrolü ise bu alanda bir ilk olarak karşımıza çıkıyor.

,Microsoft bunun yeterli olmayacağını belirterek makine öğrenmeden yararlandıklarını ve bu deneyimi geliştireceğini belirtiyor. Yapılan tüm bu çalışmalar yapay zekanın önümüzdeki yıllarda hayatımızda çok daha fazla  yer tutacağını gösteriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum