Yatırım yapmaya başla!

Yapay Zekanın Yarattığı İş Sayısı Yok Ettiğinden Fazla Olacak!

Yapay zekanın ve teknolojinin insan hayatını nasıl etkileyeceği konusundaki tartışmalar devam ederken, yayınlanan yeni bir rapor dikkat çekti. İşte raporun detayları;
Yapay Zekanın Yarattığı İş Sayısı Yok Ettiğinden Fazla Olacak!

Yapay zeka ve diğer teknolojilerdeki gelişmelerin insan hayatını ne yönde etkileyeceği, günümüzün en tartışmalı konuları arasında yer alırken yayınlanan yeni rapor dikkat çekti. PwC, bugün yayınladığı analizinde yapay zeka ve ilgili diğer teknolojilerin önümüzdeki 20 yıl içinde İngiltere’de yok ettiği kadar çok iş üreteceğini öne sürdü.

Uluslararası denetim, vergi ve yönetim danışmanlığı şirketi araştırmasında; yapay zekanın ülkedeki 7 milyon işin yerini alırken aynı zamanda 7.2 milyon iş yaratacağını, bunun da 200 bin iş gibi mütevazı bir artış anlamına geleceğini belirtti. Ancak yapay zekanın tek tek sektörler üzerindeki etkisinin değişebileceği bilgisini de verdi.

Sağlık ve sosyal hizmet sektöründe istihdam edilenlerin sayısının 1 milyon civarında artabileceğini söyleyen şirket, imalattaki işlerin % 25 oranında düşebileceğini öngördü.

PwC Yapay Zeka İstihdam Etkisi Raporu Bunun neticesinde de 700 bin kişinin işsiz kalacağını kaydetti. PwC’nin Baş Ekonomisti John Hawksworth açıklamasında; “Buhar makinelerinden bilgisayarlara varana kadar tüm büyük yeni teknolojiler, mevcut işleri ortadan kaldırmış ama aynı zamanda verimlilik yüzdeleri çok daha yüksek kazançlar üretmişlerdir” ifadesini kullandı.

Ayrıca bunun fiyatları düşürdüğünü, gerçek geliri ve harcama seviyelerini artırdığını, doğal olarak ekstra işçilere talep yarattığını vurguladı.

PwC’nin Baş Ekonomisti John Hawksworth Yapay Zeka İşsizlik Yorumu PwC’nin yeni analizlerine göre aynı şeyin yapay zeka ve alakalı teknolojilerde de geçerli olacağını dile getiren Hawksworth, sektörler arasındaki işlerin dağılımının önemli ölçüde değişeceği bilgisini de paylaştı. Profesyonel, bilimsel ve teknik hizmetlerin % 16 oranında artacağını iddia eden Hawksworth, eğitimde % 6’lık bir artış yaşanacağını ancak ulaşım, depolama, kamu idaresi sektörlerinde % 22 ila 18 arasında düşüş gözlemlenebileceğini söyledi.

Hawksworth, yapay zekanın yer değiştirme etkisini azaltmak için hükümetlerin neler yapması gerektiğinden de bahsetti.

PwC Yeni Raporuna Göre Yapay Zeka Yok Ettiğinden Daha Fazla İstihdam YaratacakBuna göre; hükümetlerin bilim, teknoloji, mühendislik, sanat, tasarım, matematik alanlarına daha çok yatırım yapmasını ve çalışanların yeteneklerini geliştirmeleri için onların teşvik edilmeleri gerektiğini savundu. Ayrıca teknolojik değişim ile mücadele etmenin zor olduğunu düşünenlerin güvenlik ağlarının güçlendirilmesinin de iyi olacağını belirtti.

PwC’nin yapay zeka lideri Euan Cameron ise; “analizlerimizin de gösterdiği gibi kazananlar ve kaybedenler olacak” yorumunu yaptı. Çünkü Cameron; dördüncü sanayi devriminin güçlü dijital becerilere sahip olanları, aynı zamanda makinelerin kopyalamasının zor olduğu yaratıcılık ve takım çalışması gibi yeteneklere sahip olanları destekleyeceğini aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum