Yatırım yapmaya başla!

Eski Yunan Bakan: AMB Tahvil Alımı, İşe Yaramayan Bir Antibiyotiktir!

Yunanistan Eski Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, AMB'nin tahvil alımının artık işe yaramayacak bir eylem olduğunu dile getirdi.
Eski Yunan Bakan: AMB Tahvil Alımı, İşe Yaramayan Bir Antibiyotiktir!

Yunanistan’ın eski maliye bakanı olan Yanis Varoufakis, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) tahvil alım programının artık etkili olmaması nedeniyle kendisini yeniden keşfetmesi ve politika araçlarını genişletmesi gerektiğini söyledi.

AMB, Eylül ayında yeni bir parasal genişleme turunu duyurmasıyla birlikte yoğun eleştiriler aldı. Avrupa devlet tahvili getirileri arttığında, ülkeler kendilerini finanse etmek ve borçlarına hizmet etmek için daha fazla para ödemek zorunda kalıyorlar ve böylece bilançolara zarar veriyorlar.

Bazı aktif AMB üyeleri, net bir bitiş tarihi olmadan ikinci bir parasal gevşeme turu duyurma kararını eleştirdi.

AMB Kararı EleştirildiBazı üyeler ise kendi empoze ettiği satın alma sınırlarını ihlal etme ve potansiyel olarak yasal zorluklarla karşı karşıya olma riskini taşıdıklarını söylediler. Yunanistan borç krizinin doruklarındayken maliye bakanlığı görevini yapan Varoufakis, “Parasal gevşeme yeniden yapılandırılma şekli çalışmayı bırakan bir antibiyotiğe benziyor. Çünkü bakteriler buna adapte olmuşlar,” dedi.

Avrupa Merkez Bankası 2011 yılında, ülke borç krizini takiben Euro bölgesi ekonomisini yenilemek amacıyla ilk büyük teşvik paketini açıkladı. Bu varlık satın alma programı daha sonra farklı durumlarda daha da genişledi ve geçen yıl Aralık ayında sona erdi.

Bununla birlikte enflasyon, bankanın kapanış hedefine ulaşamadı, ancak yüzde 2’nin altında kaldı. Sonuç olarak Eylül ayında yeni parasal gevşeme turunu açıkladı ve aylık alımlar 20 milyar Euro’ya ulaştı.

AMB’nin eski baş ekonomisti Otmar Issing, Çarşamba günü verdiği demeçte bu hareketi küçümseyenlerden oldu.

Parasal Gevşeme KüçümsendiIssing, “Bu bence hiçbir anlam ifade etmiyor. Olumlu etkileri olmayacak, ancak olumsuz etkileri olacak,” ifadelerini kullandı. Parasal gevşemenin olası olumsuz etkilerinden biri, yarattığı ek para arzının nihai amacına ulaşamamasıdır. Bu amaçlar ise banka kredilerini ve yatırımı artırmaktır.

Ayrıca parasal gevşeme aynı zamanda değer düşüklüğüne uğramış bir para birimine de neden olurken, bu da ithalatın daha pahalı olacağı anlamına gelir. Varoufakis, AMB Başkanı Christine Lagarde’nin yeni araçlar geliştirmek zorunda kalacağını savundu ve “AMB kendi tahvilini ihraç etmeli,” dedi.

Avrupa çapında bir tahvilin, farklı ülkelerden borçlanmayı içermesi ve bunların bir karışımı olması gerektiği söyleniyor. Örneğin; İtalyan ve Alman borcunun bir karışımı olabileceği belirtiliyor. Sonuncusu İtalyan tahvillerinden daha az riskli bir varlık olarak algılanıyor ve ikisinin karıştırılması kıtanın bazı köşelerinde tartışmalı olarak görülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum