Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Bakanlığı Yanıltıcı İndirim Reklamı Yapana 341 Bin Liraya Varan Ceza Uyguluyor

Son zamanlarda çok fazla şikayet gelmesi üzerine inceleme başlatan Ticaret Bakanlığı, ürünlerde yanıltıcı indirim reklamı ve sipariş iptali gibi ihlaller yapan firmalara 8 bin – 341 bin lira arasında ceza uyguladığını vurguladı.
Ticaret Bakanlığı Yanıltıcı İndirim Reklamı Yapana 341 Bin Liraya Varan Ceza Uyguluyor

Ticaret Bakanlığı son zamanlarda sipariş iptali ve yanıltıcı indirim reklamları konusunda artan şikayetleri değerlendirdi. Mağazaların tüketiciyi çekmek adına indirimli satış reklamı uygulamasının yanında bunun hangi ürüne ve ne kadar uygulanacağına dair belirsizlik olması kafaları karıştırırken, Bakanlık konuya el attı.

Yanıltıcı indirim reklamı uygulayan ve sipariş iptallerinde mevzuata uymayan firmalara 8 bin 546 lira ile 341 bin 921 lira arasında para cezası uygulandığı hatırlatıldı.

Tüketiciler ürünlerin piyasa fiyatlarının çok üzerinden indirim yapılması ve gerçeği yansıtmaması açısından şikayetçi.

Yanıltıcı ReklamlarTicaret Bakanlığı’nın alt birimlerinden olan Reklam Kurulu, fiyat indirimi reklamlarının yanıltıcı olması konusunda, son zamanlarda sayısız şikayet aldı. Ürünlere reel piyasada gerçekleşmemiş fiyatların çok üzerinden indirim yapıldığı, hangi ürünlerin kapsadığı, başlama ve bitiş tarihi konusunda belirsizlik olduğu bildirildi.

Bu konuların anlam karışıklığına yol açtığını söyleyen tüketiciler, daha fazla mağdur olmamak adına konuyu Bakanlığa iletti. Normalde indirim uygulanırken gerçek fiyatının üzerinden hesaplama yapılması gerektiği, ancak bazı firmaların gerçek fiyatı şişirdikten sonra indirim yaptığı söylendi.

Yapılan incelemeler sonucunda birçok firmanın kanuna aykırı davrandığı tespit edildi.

Ticaret Bakanlığı İncelemeTicaret Bakanlığı ilgili şikayetleri, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin İndirimli Satış Reklamları başlığı altında inceledi. Buna göre satış yerlerinde veya internet sitelerinde indirim yapıldığına dair bir ibare geçiyorsa, indirimin başlangıç ve bitiş tarihinin belirtilmesi gerekiyor.

Söz konusu ürünün miktarının açık ve anlaşılır bir şekilde ifade edilmesi, indirim yapılırken de önceki fiyatının esas alınması gerekiyor. Tüketiciler fazladan indirim yapılıyor algısının kendilerini yanılttığını belirterek, satış iptali konusunda yaşadıkları sıkıntıları da iletti.

İndirimli fiyattan alınan ürünlerin siparişi iptal edilip, daha sonra yüksek fiyattan yeniden satışa sunuluyor.

Satış İptaliStok yetersizliği veya tedarik sıkıntısı gibi gerekçelerle indirimli fiyattan alınan ürünlerin siparişinin iptal edildiği, ancak daha sonra yüksek fiyattan yeniden satışa sunulduğu aktarıldı. Bu konu ilgili yönetmelikte Aldatıcı Ticari Uygulama olarak kabul edilirken, bu hataları yapan firmalara daha önceden var olan kurallar hatırlatıldı.

Buna göre mevzuata aykırı davranan firmalara 8 bin 546 lira ile 341 bin 921 lira arasında değişen miktarlarda para cezası uygulandığı bildirildi. Bakanlık’tan yapılan açıklamada, tüketicinin menfaatini korumak amacıyla bu tür incelemelerin devam edeceği söylendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum