Paylaşım

Yandex ve Turkcell El Ele Verip Google’yi Devirecekmiş! Olur mu “Yaani”


 

Yandex ülkemizde Google ile rekabet edememesinin ardından, en büyük GSM operatörümüz Turkcell ile el ele vererek yerli arama motoru kurmaya karar vermiş. Adını da "YAANİ" olarak belirlemiş. Paratic olarak "olur mu yaani" demekten kendimizi alamadık.

Rusya’nın en büyük gazetelerinden Izvestia’da çıkan habere göre, iki şirketin geliştirdiği yeni arama motorunun adının ‘Yaani’ olduğunu ve firmaların şu anda sistemi test ettiğini söyledi. Açıkçası böyle bir haberi ilk Rus sitelerinden değil, Turkcell’den duymak isterdik. Öncelikle iki firmaya da hayırlı olsun diyorum.

Haberde yayınlanan diğer bilgiler ise şu yönde; Yaani’de fotoğraf, video, harita ve döviz kurları gibi hizmetler sunulmayacak ve sadece kişisel aramalar için kullanılacak. Yukarıdaki hizmetler içinse kullanıcılar Turkcell ve Yandex’in sitelerine yönlendirilecek. Son zamanlarda ciddi gelir kaybı yaşayan GSM operatörlerinin yeni girişimlere girmelerini hepimiz bekliyorduk aslında, ancak Turkcell’den böyle bir girişim inanın ben de hiç beklemiyordum.

Yeni Arama Motoru, “Yaani” Google’nin Yerini Alabilir mi?

Bu sorunun cevabı bana göre çok net: ASLA! Google günümüz teknolojinin çok ilerisinde, adamlar uzaya yatırım yapıyorlar. Klasik bir arama motoru yapmak kolay gibi görünse bile, Google’nin son 10 yıldır üzerinde çalıştığı ve neredeyse mükemmel işleyen algoritmasına erişmeleri imkansız. Yine kullanıcılar için mevcut dataları toplamaları ve kişiye göre arama sonucu – reklam dengesini oturtmaları, şu an dünya üzerinde hiçbir şirketin yapabileceği bir iş gibi görünmüyor.

Yine de ülkemizin dev şirketi Turkcell’e yeni girişimlerinde bol şans ve kazançlar dilerim. Umarım Yandex ile beraber yapılan Yaani kısa sürede hedeflerine ulaşan bir yatırım olur.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın