Paylaşım

Yamaha Geliştirdiği Robot Motosiklet Sürücüsü ile Valentino Rossi’ye Meydan Okuyor!

 

Başlık sizi şaşırttı değil mi? Evet yanlış okumadınız. Yamaha Motobotu ilk olarak 2015 Tokyo Show Fuarı‘nda tanıtmıştı. Günüzümde otonom sürüşlerde 5. seviyeye geçen NVidia firmasından sonra Yamaha’nın robot ürücüsü şok etkisi yarattı. İzlediğimiz gibi R1M 1000 cc racing motosiklet üzerinde bulunan robot, artık nasıl bir teknoloji ile geliştirildiyse denge ve gidiş pozisyonlarını inanılmaz derecede iyi yapıyor.

Yamaha kullanan robot tam 200 km/h çıkabiliyor. Ki videoda o hızları gördü. Olaya biraz daha heyecan katmak ve ciddiyeti daha iyi aşılamak adına İtalyan MotoGP şampiyonu Valentino Rossi ile yarıştırıldı. Amerika’da bulunan Thunderhill pistinde yapılan yarışın sonunda Rossi 1:25.74, motobot ise 1:57.50 ile bitirmiş. Yani yarışın galibi Rossi! Ancak aradaki 32 saniye bile insaları çıldırtmış.

Düşündüğümüz zaman bir robotun denge kurulması zor olan bir taşıtın üzerinde bu denli sonuçlar çıkarması gerçekten hayret verici. Artık iyiden iyiye dünyanın robotlaşmaya kabullenmesi gerekiyor. Zaten bir süre sonra her şeyin yapay zekanın kontrolüne geçeceğine inanıyorum.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Bunu okuyan bunları da okur