Yatırım yapmaya başla!

Yale Ekonomisti, Trump Yönetiminin “Huawei Ulusal Güvenlik için Tehdit” İddialarına İnanmıyor

Yale Üniversitesi ekonomistlerinden Stephen Roach, Trump yönetiminin Huawei’in bir tehdit olduğu yönündeki iddialarına inanmadığını söyledi. İşte detaylar;
Yale Ekonomisti, Trump Yönetiminin “Huawei Ulusal Güvenlik için Tehdit” İddialarına İnanmıyor

ABD’nin önde gelen ekonomistlerinden Stephen Roach, Trump yönetiminin Çinli Huawei’in ulusal güvenliği tehdit ettiği yönündeki iddiasının gerçeklerden ziyade imaya ve varsayıma dayandığını söyledi.

Washington, Pekin’le gerginliğinin ortasında Huawei ürünlerinin Çin tarafından casusluk için kullanılabileceğini iddia ederek şirketi Amerikan firmalarla ticaretten kısıtlayan kara listesine koymuş, bu durum anlaşmazlığı daha da yükseltmişti.

Ardından ulusal güvenlik riski taşımayan işlemlere ilişkin duruşunu gevşetmiş ve alınan son haberde ABD Ticaret Bakanlığı’ndan Huawei’e yeşil ışık yakılmıştı.

Yale Ekonomisti, ABD Huawei İddiaları Varsayım Dayanıyor Bu arada Huawei, verileri hiçbir zaman Çin hükümetine vermeyeceğini belirterek iddiaları reddetmiş ama yapılan son araştırma, firma ile Çin Halk Kurtuluş Ordusu arasında daha derin bağlar olduğuna işaret etmişti. Yine de Stephen Roach, Trump yönetiminin Huawei’in bir tehdit olduğuna dair iddialarına inanmadığını bildirdi.

ABD’nin hiçbir şekilde ulusal güvenlik gerekçesiyle Huawei’e dava açmadığının üzerini çizen ekonomist, çok sayıda kinaye ve varsayım olduğundan bahsetti.

Yale Ekonomisti, ABD Huawei Ulusal Güvenlik Gerekçe Dava Açmadı “Bu yönetim gerçeğe dayalı politika yapmıyor, politikaya dayalı bir politika izliyor ve bu durum Huawei meselesinde devam edecek gibi görünüyor hatta daha fazla tarife uygulanması da mümkün” diyen Stephen Roach, G-20 Zirvesi’nde alınan kararlara ilişkin de görüş bildirdi. Geçici ateşkes piyasaları sevindirse de Roach, 2020 başkanlık seçimlerinden önce bir anlaşma beklenmemesi gerektiğini aktardı.

“Osaka’nın yakın vadede bir anlaşmaya doğru anlamlı bir yörüngeye yol açması olasılığı, bence aşırı iyimser, Mayıs ayı başında var olan ve bizi hiçbir yere götürmeyen bir çerçeveye geri döndük.” ifadeleriyle de anlaşma olasılıklarını anlattı.

Kendisi daha önce de Huawei’in yaptırım ihlalleri konusunda neden ayrı tutulduğunu sorgulamış, şirketin CFO’su Meng Wanzhou’nun 1 Aralık’ta Vancouver’de tutuklanmasının politik bir karar olduğunu savunmuştu. JP Morgan, Bank of America, Wells Fargo gibi birçok firmanın yaptırımları ihlal etmekten suçlu bulunduğunu ama onların yöneticilerinin hiçbirinin hapishaneye girmediğini belirterek de gerekçesini açıklamıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum