Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yalçın’dan Memur Zammı Yorumu: Yeniden Düzenlenmeli

Memur-Sen Başkanı Yalçın bugünkü açıklamasında memur ücret artışlarının alım gücünü idame etmekten uzak olduğuna dikkat çekti. Detaylar haberde;
Yalçın’dan Memur Zammı Yorumu: Yeniden Düzenlenmeli
HABER GİRİŞ

Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN) Genel Başkanı Ali Yalçın bugün Eğitim Bir-Sen’in düzenlediği teşkilat eğitim programında kamu görevlilerinin gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Yalçın açıklamasında, en düşük devlet memuru maaşının 22 bin liraya yükseltilmesini değerlendirdi.

Enflasyonun sabit gelirlilerin alım gücünü düşürdüğüne işaret eden Yalçın, “Kıyas peşinde değiliz, emeğimizin değerini başkalarının aldıklarıyla değil, işimizle ve alın terimizle ölçüyoruz.” dedi.

Ücret Artışları Alım Gücünü İkame Etmekten Uzak

İçinde bulunulan enflasyonist ekonomik dinamiklerin, en çok ücretli kesimleri olumsuz etkilediğini bildirdi. Çalışanların isimleri farklı olsa da soyadları aynı olduğunu ifade eden Yalçın, çalışanların soyadlarını emekçi olarak nitelendirdi.

“Biz emeğimizin karşılığının peşindeyiz, ücret yarışı içinde değiliz. Son zamanlarda yapılan ücret artışları yerinde ise de kaybı karşılamaktan, alım gücünü ikame ve idame etmekten uzaktır.”

Memur maaş skalasının yeniden düzenlenmesini isteyen Yalçın, çarpıklıkların giderilmesini ve bozulan çalışma barışının düzeltilmesini talep etti.

GCM Yatırım Banner

Toplu Sözleşme Masası Sorunları Gerçek

Yeni yapılan düzenlemeyle skalaya dokunmadan sadece maaşlarda artışa gidildiğini söyleyen Yalçın, bozulan ücret skalasından kaynaklı çalışma barışı sorununun devam ettiğini paylaştı.

Yalçın açıklamasında, “Sosyal diyalog mekanizmaları olan kurum idari kurulları, Kamu Personel Danışma Kurulu ve toplu sözleşme masası sorunların gerçek, kalıcı ve yapıcı çözüm adresleridir. Bu tarz düzenlemeleri toplu sözleşmeye ek protokolle yapalım, daha fazla stresi memurun üzerine yüklemeyelim.” ifadelerini kullandı.

Enflasyonun sabit gelirlilerin alım gücünü düşürdüğünü bildirerek, “Kıyas peşinde değiliz, emeğimizin değerini başkalarının aldıklarıyla değil, işimizle ve alın terimizle ölçüyoruz.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.