Yatırım yapmaya başla!

Yakın Vadede Türk Lirasındaki Değer Kazancı Devam Edebilir

Dolar kuru 5,20’lerde seyrederken, yeni bir jeopolitik risk olmaması ve ticaret görüşmelerinde gerilimin artmaması durumunda TL’deki değer kazancının sürmesi öngörülüyor.
Yakın Vadede Türk Lirasındaki Değer Kazancı Devam Edebilir

Dolar kuru oldukça hareketli bir haftayı tamamlamaya hazırlanıyor. Pazartesi günü 5,35 lira civarında olan kur, dün 5,16’lara kadar geriledi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yılın ilk toplantısında enflasyon tahminlerini düşürmesi ve şahin tonlu yaklaşımı kuru 5,30’un altına taşırken, ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımlarına ara vereceğini işaret etmesi ile düşüşünü hızlandırdı.

Saat 11:35 itibarıyla Dolar/TL 5,2076, Euro/TL 5,9651’den işlem görüyor. Sepet kur ise 5,58 civarında seyrediyor. Analistler TL’deki değer kazancının bir süre daha devam etmesini öngörüyor.

Bank Of Tokyo-Mitsubishi Kur Stratejisti Lee Hardman, gelişen para birimlerinin kayda değer oranda toparlandığını söyledi.

Merkez bankalarının güvercin tonlu açıklamalarının para birimlerini desteklediğini ifade eden Lee Hardman, FED’in bu Çarşamba günü yaptığı açıklamalarda yıl sonuna doğru veya gelecek yıl faiz indirimine gidilebileceğinin işaretlerinin alındığını belirtti.

Dolar için genel olarak risk faktörleri ortadan kalksa da ABD-Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerinin her an ortamın havasını değiştirebileceğini aktardı. Hardman, iki ülke arasında anlaşma sağlanamaz ve ticaret gerilimi artarsa, halihazırda yavaşlamış olan Çin ekonomisinin daha da yavaşlayacağını ve bu durumun gelişen ülke piyasaları için zorlu bir süreci başlatacağını yorumladı.

Yakın vadede TL’de değer kazancının devam edeceğini öngören analist, kur tahminini 5 lira olarak açıkladı.

FED’in tutumunun neredeyse netlik kazandığını fakat Brexit konusunun hala çözülemediğini hatırlatan Hardman, müzakerelerin önümüzdeki aylarda da devam edeceğini, anlaşmasız Brexit riskinin ortadan kalkması halinde Euro/Dolar paritesinin 1,20’lere doğru hareket edebileceğini söyledi. TL’de bir süre daha pozitif hareket öngören Hardman, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın para politikası sıkı duruşunun devam edeceğini, şu an Türkiye’nin sunduğu yüksek getirinin TL’yi desteklediğini ve Dolar/TL’de 5 seviyesine doğru bir hareket olabileceğini dile getirdi.

Haftanın son işlem gününe 5,19 seviyesinden başlayan dolar kuru, günün ilk yarısında dar bantta hareket etti.

Perşembe günü düşüş trendine girerek 5,16’ya kadar gerileyen Dolar/TL, bugün görece olumlu bir seyir izliyor. Atlas Portföy Genel Müdür Yardımcısı Cem Şekerci, kurda 5,15’lere doğru geri çekilmeler gördüğümüzü, ABD-Çin ticaret görüşmelerinde olumsuz bir tablo yaşanması ve yeni bir jeopolitik risk olmazsa bu fiyatlarda biraz daha iyileşme olabileceğini yorumladı.

Dolar/TL Güncel Fiyatlar için Tıklayın

Bugün yurt içi piyasalarında imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi izleniyor. Bu sabah açıklanan rakamlara göre Türkiye imalat PMI Ocak ayında 44,2 seviyesinde gerçekleşti. Yurt dışında ise ABD tarım dışı istihdam verileri izleniyor olacak. Cem Şekerci, ABD hükümetinin kapalı olmasından dolayı tarım dışı istihdam verilerinin normal rakamları yansıtmayabileceğini söyledi. Bu nedenle, bugün açıklanacak verilerin piyasaya çok fazla etkisi olmayacağını ve bundan sonrakilerin çok daha önemli olduğunu dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum