Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Ulusal Hububat Konseyi Başkanı, Yağışlarla 20-21 Ton Buğday Rekoltesi Bekliyor

Son zamanlarda ülke genelinde buğday ekim alanları daralmış ve üründe rekolte düşüklüğü meydana gelmişti. Ulusal Hububat Konseyi Başkanı Özkan Taşpınar, kuvvetli yağışlarla ekim alanları darlığının tolere edileceğini kaydetti. İşte detaylar;
Ulusal Hububat Konseyi Başkanı, Yağışlarla 20-21 Ton Buğday Rekoltesi Bekliyor

Ulusal Hububat Konseyi Başkanı Özkan Taşpınar, konsey tarafından hazırlanan “2018-2019 Ülkesel Buğday Gelişimi ve Rekolte Tahmin Raporu”na dair bazı değerlendirmeler yaptı. Başkan, bu rapor neticesinde yağış miktarının önceki yıla göre arttığını belirtti ve çiftçinin verimli bir hasat dönemi beklentisi içinde olduğunu açıkladı.

Taşpınar, “Ülke genelinde buğday ekim alanları geçen yıl %3 daralmıştı ancak son 6 ayda gerçekleşen yağışlar ekim alanlarının daralmasından kaynaklanacak rekolte düşüklüğünü tolere edecek. Yani bu yıl da ekim alanları daralmamış gibi 20-21 milyon ton buğday rekoltesi bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Raporda, bu yıl gerçekleşen yağışların Marmara ve Karadeniz dışında, uzun dönem ortalamalarının üzerinde olduğunu bildirilirken, Taşpınar üründeki rekolte düşüklüğünün bu sayede telafi edileceğini bildirdi.

Bu Yıl Gerçekleşen Yağışlar Marmara ve Karadeniz Dışında Uzun Dönem Ortalamalarının ÜzerindeArdından, “Ülke genelinde uzun yıllar yağış ortalaması 439,5 milimetredir. Geçen yıl ise bu miktar 381,2 milimetre olmuştur ancak son 6 aylık hububat yılı yağış ortalamasına baktığımızda bu oranın 535,3 milimetreye çıktığını gördük. Bu da uzun yıllar yağış ortalamasının %22 arttığını göstermektedir. Geçen yılla kıyaslandığında bu artışın %40 olduğunu görmekteyiz.” şeklinde konuşan Taşpınar, bu sezon üretiminden oldukça umutlu görünüyor.

Düşük buğday fiyatları ve sulu tarım alanlarında pamuk, patates, mısır, ayçiçeği, kanola gibi alternatif ürünlerin getirisinin yüksek olması buğday ekim alanlarındaki daralmaya sebep olarak gösterildi. Taşpınar konuşmasında, son yıllarda çiftçinin buğday ekiminden alternatif ürünlere yöneldiğini açıkladı.

Taşpınar: “Sadece sulak alanlarda değil kıraç alanlarda da buğday yerine nohut, mercimek ve kimyon gibi getirisi daha yüksek ürünlerin ekilmesi son 10 yılda 9 milyon hektar olan buğday ekim alanının 7,2 milyon hektara kadar düşmesine sebep olmuştur.”

Buğday Yerine Getirisi Yüksek Ürünlerin Ekilmesi Buğday Ekim Alanlarını DüşürdüÖzkan Taşpınar, Türkiye’de Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleşen yağışlar sayesinde ekim alanlarındaki daralmanın yüksek rekolteyle tolere edileceğini vurguladı. Son 6 aylık dönemde İç Anadolu Bölgesi’nin 19,5 oranında yağış aldığını söyledi.

Bununla birlikte hububat tarımı merkezi olan Konya Ovası’nda önceki yıla benzer dengeli bir yağış rejimine girildiğinin, yağışın genellikle yağmur şeklinde olduğunun bilgisini verdi. Gerçekleşen yağışla, atılan tohumların tamamına yakınından verimli sonuç elde edildiğini bildirdi.

Taşpınar bu açıklamalarının ardından, Karadeniz dışında tüm bölgelerimiz 6 aylık süreçte uzun yıllar ortalamasının üzerinde yağış almıştır. Mersin, Adana, Karaman, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman ve Şırnak son 38 yılın en yağışlı hububat sezonunu geçirmiştir. Geçen yıl Güneydoğu Anadolu’da bu dönemde belirgin bir kuraklık görülürken, bu tarım yılında geçen yıla göre yüzde 100’ün üzerinde artış olmuş.” şeklinde konuşarak Türkiye’nin genel yağış miktarı hakkında kısa bilgiler paylaştı.

Buğday Fiyatlarını Canlı Olarak Takip Etmek İçin Tıklayın!

Son olarak Marmara’daki yağış miktarını ele alan Taşpınar, o bölgede yağışın önceki yıla göre %3,8’lik bir azalma kaydettiğini, buna rağmen uzun yıllar yağış ortalaması seviyesinde gerçekleştiğini ekledi. Ayrıca, arpa ekim alanlarında %10 artış beklendiğini, rekoltenin de 8 milyon civarında olacağının tahminini paylaştı. Geçtiğimiz günlerde Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 2019 yılına ait hububat alım fiyat ve politikalarını bildirmişti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum