Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancıların 39 Milyar Liralık Varlığı Türkiye Ekonomisinden Çıktı

TSPB, 2023'ün ilk çeyreğindeki yerli ve yabancı yatırımcı varlıklarını açıkladı. Verilerde KKM hesapları öne çıkarken, yabancıların varlıklarında erime kayda geçti.
Yabancıların 39 Milyar Liralık Varlığı Türkiye Ekonomisinden Çıktı
HABER GİRİŞ

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB), 2023 yılının ilk çeyreği için finansal piyasa özet verilerini paylaştı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) kaynaklarından derlenen verilere göre yılın ilk çeyreğinde yerli yatırımcıların finansal varlıkları 2022’nin son çeyreğine göre yüzde 9 artarken, yabancı yatırımcılar için benzer tablo çizilmedi.

TCMB verilerine göre yerli yatırımcıların finansal varlıkları mart ayının sonunda 2022’nin sonuna göre 1 trilyon 297 milyar lira artarak 15 trilyon 725 milyar liraya yükseldi.

Yaklaşık bir ay sonra tarihi seçimlerine gidecek olan Türkiye’nin çizeceği yol haritasını merakla takip eden yabancı yatırımcıların finansal varlıklarında ise gerileme öne çıktı.

Yabancı yatırımcıların finansal varlıkları yüzde 2,9 oranında düşerek 39 milyar liralık gerilemeyle 1 trilyon 289 milyar liraya çekildi. Yerli ve yabancı yatırımcıların toplam finansal varlıkları yılın ilk üç ayında yüzde 8 büyüyerek 17 trilyon lira seviyesini geçti.

Yabancılar da KKM Hesaplarına Yöneldi

2023’ün ilk çeyreğindeki artışla birlikte yerli yatırımcıların finansal varlıkları yıllık bazda yüzde 71 büyüme gösterirken, yatırımcıların döviz tevdiat hesaplarına değil, TL mevduatlarına talep gösterdiği görüldü.

GCM Yatırım Banner

Yerli yatırımcıların finansal varlıklarında döviz tevdiat hesapları düştü, TL mevduat hesapları arttı. TSPB verilerinde kur korumalı mevduat (KKM) hesapları öne çıktı.

2022’nin sonunda 4 trilyon 631 milyar lira olan yerli yatırımcıların TL mevduatları, 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 23,2 artışla 5 trilyon 704 milyar liraya yükseldi.

Söz konusu dönemde döviz tevdiat hesabı (DTH) varlıkları yüzde 2 düşüşle 3 trilyon 517 milyar lira seviyesine çekildi.

Yabancı yatırımcıların TL mevduat hesapları da artarak 2022’nin sonunda 111,7 milyar lira olan miktar 2023’ün ilk çeyrek sonuna gelindiğinde yüzde 30,1 artışla 145,4 milyar liraya ulaştı.

Yabancı yatırımcıların döviz tevdiat hesapları yüzde 8,3, kıymetli maden depo hesapları varlıkları yüzde 16,5, devlet iç borçlanma senedi varlıkları yüzde 2,1 artış gösterdi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.